U posljednja 24 sata otok Kreta suočio se s neobičnim prirodnim fenomenom – gustim oblakom saharske prašine koji je zahvatio područje oko Herakliona. Nebo iznad grada poprimilo je narančasto-sivu nijansu, a zrak je bio ispunjen sitnim česticama koje su pristigle iz sjeverne Afrike. Gradski krajolik izgledao je kao da je prekriven slojem pijeska, s vozilima, kućama, dvorištima, cestama, pa čak i drvećem prekrivenima debelim slojem afričke prašine. Premda ovakvi meteorološki fenomeni nisu rijetkost u regiji, intenzitet ovog događaja iznenadio je i stručnjake i stanovnike.
Prema podacima lokalnih izvora, situacija nije ostavila ozbiljne posljedice na poljoprivredne usjeve. No, stanovnici su masovno koristili vodu za čišćenje svojih imanja i vozila, što je dodatno opteretilo ionako smanjene zalihe vode u brani Aposelemis, jednoj od glavnih vodnih rezervi otoka.
Αεροδρόμιο Ηρακλείου πριν λίγο. Είναι το δρομολόγιο Μάλια – Ηράκλειο. Το λεωφορείο έγινε έτσι από λασποβροχη. Έχω ταραχτεί. pic.twitter.com/TvSzF3CpEk
— Less is More (@not_least) May 25, 2025
Zanimljiv eksperiment proveo je ravnatelj Grčkog instituta za speleološka istraživanja, Calouste Paragamian. Pokušavajući očistiti prostor ispred svoje radionice u Heraklionu, izmjerio je količinu nakupljene prašine na površini od 12 četvornih metara. Na temelju rezultata procijenio je da je samo u nedjelju, 26. svibnja, na područje Herakliona palo oko 21 kilogram saharske prašine po hektaru.
Η μέρα σήμερα στο #ηρακλειο dune γίναμε και όταν έβρεξε…. έβρεξε λάσπη pic.twitter.com/qj7IEeZDPF
— imitr3los (@imitr3los) May 25, 2025
Ovakvi ekstremni događaji podsjećaju na sve izraženije posljedice klimatskih promjena i utjecaj prirodnih pojava koje ne poznaju granice. Dok stanovnici Krete pokušavaju očistiti svoje domove, znanstvenici upozoravaju na potrebu dugoročnog promatranja i prilagodbe na sve učestalije pojave prijenosa prašine iz Afrike prema europskom kontinentu.
Zdravstvene službe upozorile su građane, posebno one s respiratornim bolestima, da izbjegavaju boravak na otvorenom, a fizičke napore na svježem zraku preporučuje se odgoditi. Stručnjaci upozoravaju da već pri koncentraciji od 50 mikrograma lebdećih čestica po kubičnom metru zraka mogu nastupiti zdravstvene tegobe – uključujući kašalj, iritaciju očiju, poteškoće s disanjem i opću slabost, osobito kod astmatičara i starijih osoba.