U Bijeljini više ništa nije izuzetak – neisplaćene plate, blokirani računi, štrajkovi upozorenja, i najave generalnog štrajka postali su svakodnevica. Zaposleni u Centru za socijalni rad i dječijem vrtiću „Čika Jova Zmaj“ stupili su jutros u jednočasovni štrajk upozorenja zbog višemjesečnih kašnjenja plata, neisplaćenih naknada i neuplaćenih doprinosa. Grad se brani tvrdnjom da nije u blokadi te da je sve ovo posledica izmjena Zakona o budžetskom sistemu, ali prizna da ne može da izmiruje obaveze zbog političkih i zakonskih udara koji dolaze iz entitetskog nivoa vlasti. Dok se političke optužbe prebacuju kao vruć krompir, najosjetljivije službe koje drže društvo na okupu -obrazovanje, socijalna zaštita i briga o djeci – nalaze se pred pucanjem.
Vrtić bez sredstava, djeca bez usluge, grad bez odgovora
Prema riječima Adriane Mirić, predsjednice sindikata radnika JU Dječiji vrtić „Čika Jova Zmaj“, dugovanja prema radnicima vrtića prelaze 900.000 KM, uključujući i aprilsku platu. Plate kasne mjesecima, topli obrok i putni troškovi za februar i mart nisu isplaćeni, a isplata za april je pod znakom pitanja.
“Nama se mjesecima unazad konstantno kasni sa ličnim primanjima, da li to bila plata, regres, topli obrok, nikad se ne zna kada ćemo šta da dobijemo. Sada smo odlučili da uđemo u štrajk upozorenja, jer evo, danas je 26. 05. a mi još uvijek nismo dobili naknade za mjesec mart, ni putne troškov eni za mart, ni za februar mjesec, a uveliko s ebliži isticanje roka i za aprilsku platu . Uzimajući u obzir da do danas nismo dobili naknade, da se pretpostaviti d ani plata sigurno neće biti do 31. 05. , te smo iz tog razloga odlučili da stupimo u štrajk upozorenja danas, ukoliko se sutra- prekosutra ne desi neka uplata, mi ćem još jednom ići u štrajk upozorenja, a danas ćemo predati i odluku o stupanju u generalni štrajk, koji bi nastao 05. juna, ukoliko do tada ne prođe aprilska plata”, kaže za BUKU Mirić.
S druge strane, posljedice ne osjeća samo kolektiv vrtića. Dražen Nikolić, predsjednik Savjeta roditelja, podsjeća da obećanja data u januaru o redovnim isplatama nisu ispunjena.
“Roditelji redovno plaćaju, a ne dobijaju uslugu. Ako oboje roditelja rade, jedno mora ostati kod kuće da čuva dijete. To pogađa 900 djece i skoro 1.800 roditelja. Računajte da 600 ljudi neće ići na posao – to je udar na cijeli sistem”, kaže Nikolić.
Centar za socijalni rad pred obustavom rada
Ništa bolja slika nije ni u Centru za socijalni rad. Tomo Tomić, predsjednik sindikata zaposlenih, potvrđuje da zaposlenima nisu isplaćena primanja za februar, mart i april.
“Problemi su krenuli još prošle godine – razdvajanje naknada od plata, neplaćeno zdravstveno osiguranje, sve to utiče na kvalitet rada. Ako se dugovi ne izmire do kraja mjeseca, obustavljamo rad”, rekao je Tomić novinarima.
Riječ je o instituciji koja je direktno odgovorna za brigu o najugroženijima -starima, bolesnima, porodicama u socijalnoj potrebi, žrtvama nasilja. Njena obustava ne znači samo štrajk – već ozbiljnu ugroženost osnovnih ljudskih prava.
Grad bez blokade, ali sa praznom kasom
Gradska uprava, međutim, ne smatra da prijeti finansijski kolaps. Radoslav Ostojić, savjetnik gradonačelnika rekao je za BUKU da “račun nije blokiran” i da grad funkcioniše.
“Dana 21. maja, Poreska uprava skinula je oko 238.000 KM s računa grada po osnovu doprinosa, ali grad funkcioniše. Ne možemo da sustignemo obaveze zbog oduzimanja sredstava – posebno izmjenama Zakona o budžetskom sistemu – kojim su Bijeljina i Banjaluka direktno oštećene”, kaže Ostojić za BUKU i dodaje: “Gradu Bijeljina se po osnovu povećanja spoljnog duga ali i po osnovu izmjena Zakona o budžetskom sistemu, gdje je direktno Bijeljini i Banjaluci uzet ozbiljan budžetski iznos, konstantno ukidaju određena sredstva od strane Vlade RS. Grad iz tog razloga trenutno ne može da sustiže sve te obaveze, ali mi ćemo gledati da u najkraćem roku izmirimo sve obaveze koje trenutno postoje. Uvijek smo podržavali i podržavamo sva prava radnika, ali se bojimo da tu ne bude zloupotreba političke prirode”, kaže Ostojić.
Dok se gradska vlast brani tvrdnjom da se sredstva “umanjuju iz Banjaluke”, radnici na terenu kažu više ne žele da budu taoci tih obračuna.
Politička cijena socijalnog raspada
Bijeljina je mjesecima tačka tenzija između SDS-ovog gradonačelnika Bijeljine Ljubiše Petrovića i skupštinske većine koju predvodi SNSD. Izmjene Zakona o budžetskom sistemu RS, usvojene u NSRS krajem 2023. godine, omogućile su centralizaciju prihoda i preraspodjelu sredstava mimo lokalnih budžeta. Bijeljina, kao jedan od najglasnijih opozicionih gradova, redovno upozorava da se nalazi pod finansijskim pritiskom i kažnjavanjem.
Istovremeno, odgovori Vlade RS na optužbe izostaju – ili dolaze u formi administrativnih obrazloženja. Građani, međutim, ne primaju obrazloženja, nego opomene od banaka i obavještenja o obustavi rada ustanova koje plaćaju.
Na ivici: između štrajka i egzistencijalnog kraha
Bijeljina danas nije samo priča o jednoj lokalnoj zajednici – to je ogledalo sistema u kojem političke razlike blokiraju osnovno funkcionisanje zajednice. Kada vrtić sa 900 djece ne zna da li će isplatiti plate, kada Centar za socijalni rad prijeti potpunom obustavom rada, a vlasti se prepucavaju, pitanje plata postaje pitanje opstanka društva.
Ako ne dođe do konkretnih rješenja, jun bi mogao označiti početak generalnih štrajkova i potpune institucionalne paralize. A to ,onda, više nije samo problem Bijeljine.