Suosnivač i izvršni direktor kompanije Valve, Gejb Njuel, dugo se igrao idejom da mozak treba da bude više povezan sa računarom.
Ova ideja rodila se prije više od decenije sa internim psiholozima koji su proučavali biološke reakcije ljudi na video igre, a Valve je jednom prilikom razmatrao čak i monitore za ušne resice za svoj prvi VR headset.
Njuel je odlučio da 2019. tiho osnuje novi startap, Starfish Neuroscience, a sada su otkriveni planovi da ovaj startap proizvede prvi čip za mozak kasnije ove godine.
Prva objava na blogu Starfisha jasno pokazuje da se još ne govori o kompletnom implantu.
U pitanju je prilagođeni “elektrofiziološki” čip dizajniran za snimanje moždane aktivnosti (slično kao što Neuralink može “čitati vaše misli” kako bi pacijenti mogli da imaju interakciju sa računarima) i stimulaciju mozga (za terapiju bolesti), ali Starfish ne tvrdi da je već izgradio sisteme za njegovo napajanje ili diijelove za umetanje u glavu osobe, prenosi The Verge.
“Očekujemo da će naši prvi čipovi stići krajem 2025. godine i zainteresovani smo za pronalaženje saradnika kojima bi takav čip otvorio nove i uzbudljive mogućnosti”, piše neuroinženjer Starfisha Nejt Cermak. Sugeriše, tako, da bi se Starfish mogao udružiti sa drugim kompanijama za bežično napajanje ili čak za konačni implant u mozgu.
Cilj, kako piše na blogu, jeste manji i manje invazivan implant od konkurencije, onaj koji može “omogućiti istovremeni pristup višestrukim regijama mozga” umjesto samo jednoj lokaciji, i onaj koji ne zahtijeva bateriju. Koristeći samo 1,1 milivat tokom “normalnog snimanja”, Starfish kaže da može raditi sa bežičnim prenosom energije.
Evo trenutnih specifikacija čipa:
- Niska potrošnja energije: 1,1 mW ukupne potrošnje energije tokom normalnog snimanja
- Fizički mali: 2 x 4mm (0,3mm korak BGA)
- Sposoban za snimanje (šiljci i LFP) i stimulaciju (bifazni impulsi)
- 32 elektrode, 16 istovremenih kanala za snimanje na 18.75kHz
- 1 izvor struje za stimulaciju na proizvoljnim parovima elektroda
- Ugrađeno praćenje impedanse i mjerenje tranzijenta napona stimulacije
- Digitalna ugrađena obrada podataka i detekcija šiljaka omogućavaju uređaju da radi preko bežičnih interfejsa niske propusnosti.
- Proizveden u TSMC 55nm procesu