Djeca svjetlosti: Kvalitetno provođenje slobodnog vremena za lica autističnog spektra

Udruženje za pomoć licima sa autizmom „Djeca svjetlosti“ realizuje projekat „Budi moja podrška“ od maja mjeseca ove godine i trajaće do početka februara. Projekt se provodi u okviru Programa dodjele bespovratnih sredstava projekta EMPOWER kojeg financira Europska unija, a provodi Caritas BiH zajedno s partnerima.

Olivera Davidović Knežić, mr psihologije i koordinatorka projekta, kaže da je cilj projekta je kvalitetno provođenje slobodnog vremena, unapređenje kvaliteta života lica autističnog spektra i života njihovih porodica, kao i unapređenje već postojećih i razvijanje novih vještina.

“Aktivnosti koje se realizuju su: muzičke radionice, kreativne radionice i komunikacijsko-edukativne radionice. Uključeno je 15 lica autističnog spektra (djece i odraslih). Lica autističnog spektra često su neprihvaćena od svoje okoline. Nedostaju im komunikacijske vještine, skloni su osamljivanju i stereotipnim radnjama. Prisutne su i perceptivne teškoće te, takozvano nepoželjno ponašanje, poput hiperaktivnosti, agresije, destruktivnosti i sklonosti samopovređivanju. Zato im je neophodna pomoć: u izražavanju emocija i izgradnji osjećaja socijalne i emocionalne povezanosti s okolinom, u povećanju perceptivnih i motoričkih sposobnosti, u stvaranju važnih životnih stavova te sticanju osnovnih znanja i samopouzdanja, što je cilj komunikacijsko- edukativnih radionica.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Cilj muzičkih radionica u radu s djecom s autizmom je uklanjanje, odnosno ublaživanje simptoma autizma, kao i edukacija kojom se djetetu pružaju osnovna znanja”, kaže za BUKU Olivera.

Dodaje da je jedna od glavnih karakteristika djeteta s autizmom komunikacijska i socijalna poteškoća, što je područje u kojem muzikoterapija može biti od velike pomoći jer pomoću muzike podstiče dijete na razvoj komunikacije i socijalizacije.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Dokazano je još i kako muzikoterapija, odnosno sama muzika pozitivno djeluje na oblikovanje i češće korištenje socijalno prikladnih obrazaca ponašanja kod djece s autizmom. Kreativnim radionicama provode se različite aktivnosti putem kojih se korisnici mogu izražavati likovno, verbalno, modeliranjem, lutkarskim predstavama i sl. Aktivnosti su izabrane u cilju kvalitetnog organizovanja slobodnog vremena lica autističnog spektra, prilagođene su njihovim mogućnostima, raznolike su, te osiguravaju sadržaj i dinamiku u kojoj svaki korisnik može pronaći sebi primjerenu i zabavnu aktivnost, te postići uspjeh”, ističe.

Olivera kaže da se u radionicama radi sa vrlo različitim materijalima što omogućava prilagođavanje interesu i mogućnostima korisnika te ima terapijski učinak.

“Edukativno komunikacijske radionice će se provoditi na tabletima koji imaju posebne programe namjenjene za razvoj jezičkih vještina, posticanje komunikacije, razvoj pažnje i koncentracije. Voditelji kreativne i komunikacijsko-edukativne radionice su psiholozi sa višegodišnjim iskustvom u radu sa licima autističnog spektra Nikolina Klepić i Tijana Milanković, a voditelj muzičke radionice je prof. кlavira Branka Regodić, koja je takođe, višegodišnji saradnik udruženja”, kaže ona.

Dodaje da su nedavno imali novogodišnju priredbu gdje su najihovi korisnici pokazali svoje umjeće stečeno na muzičkim radionicama, a mali kreativci pripremaju izložbu svojih radova.

“Ove aktivnosti su od višestrukog značaja za lica autističnog spektra i njihove roditelje i potrebno ih je kontinuirano provoditi”, zaključuje.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije