Tanja Topić u BUKA podcastu: Vlast u RS je u komunikaciji sa OHR-om!

Gost novog BUKA podcasta je Tanja Topić, politička analitičarka.

U novom podcastu pričamo o trenutnoj političkoj situaciji u BiH.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Tapkamo u mjestu a to je najopasnija situacija u BiH. Ovo je zapravo mrtva tačka. OHR je dobio prećutnu saglasnost EU za svoje djelovanje, Šmit i Merz su iz iste partije” ističe

Vlast iz RS je u komunikaciji sa OHR-om” tvrdi Tanja Topić.

“Mi smo se, nažalost, svih ovih godina pretvorili u navijače. Jedan dio političara, naravno, da navija, znači da se kancelarija visokog predstavnika zatvori, iz prostog razloga što bi dobili prostor da se razmašu i da provedu sve one stvari koje za sada ipak postoji neka vrsta kočnice kroz tu kancelariju visokog predstavnika. Također znamo da zvanična politika iz Republike Srpske ne priznaje Kristijana Šmita za visokog predstavnika, ne priznaje tu kancelariju, ali je sasvim sigurno da se komunikacija sa tom kancelarijom odvija daleko od očiju javnosti, da pojedini članovi i vladajuće stranke razgovaraju sa zvaničnicima iz OHR-a, da se poštuju sve odluke, sve jedna odluka koju je donio nepriznati njemački turista pod navodnim znacima, one su bile sprovedene, kao što je sprovedena i ova zadnja odluka za ustavljanju finansiranja SNSD-u i Ujedinjenoj Srpskoj” kaže za BUKA podcast Tanja Topić

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Napetost u BiH je najavljena i prije presude Miloradu Dodiku, kaže ona.

“Pa mi smo imali najavu te napetosti prije nego što je izrečena presuda. Ja ću podsjetiti na izjavu gospodina Dodika koji je rekao da će osuđujuća presuda, iako je to nepravosnažna presuda, iako je to tek prvi korak ili prvi stepen u cjelokupnom procesu, značiti kraj države Bosne i Hercegovine. I već tada se najavljivalo da Republika Srpska ima spremljene odgovore na to, da ima određenu agendu. Međutim, čini mi se da kasniji postupci zapravo pokazuju šta je uslijedilo nakon donošenja svih onih zakona, da ta agenda nije postojala i da je to bila donekle improvizacija, jer vidimo da sad niko ne želi napraviti korak unazad. Mislim da se iskoračilo ovim postupcima i reakcijom na nepravomočnu presudu, da se iskoračilo iz polja političke borbe u pravni prostor.” ističe ona.

Kada je u pitanju obraćanje Milorada Dodika u NSRS, koje je pred nama, ona kaže da nama često dođu te najave kao sudbonosni, istorijski trenutak.

“Zadnjih nekoliko mjeseci svjedočimo najvećim istorijskim skupovima građana, naroda koji su se okupljali što po Srbiji, što u Republici Srpskoj i na kraju shvatimo zapravo da te najave ne odgovaraju ni broju ljudi koji prisustvuju na tim događajima, a ni najavi sudbonosnog trenutka. Ne znam šta bi to moglo biti drugačije. Vidjeli smo u najavama da će se ponuditi neka vrsta rješenja.
Pretpostavljam da će se ići u tom pravcu da se ponudi sopstvena vizija izlaska iz ove krize. Vidjeli smo da aktuelna vlast iz Republike Srpske u ovoj krizi stalno nudi razgovor. Podsjetiću, kad je došlo do krize i kada je Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, došao u Banjaluku, najavljeno je i rečeno da će političko rukovodstvo Republike Srpske dati ponudu svima za razgovor, dva sata nakon toga održana je hitna sjednica vlade Republike Srpske na kojoj su pripremljeni ovi zakoni koji su značili sve drugo, osim razgovora i poziva na razgovor i dialog” kaže sagovornica BUKE.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije