Američki predsjednik Donald Tramp (Trump) izjavio je da je njegova administracija odigrala ključnu ulogu u sprečavanju ozbiljnog sukoba između Indije i Pakistana, koji je, kako tvrdi, bio na ivici nuklearne eskalacije. U intervjuu za Fox News, Trump je rekao da je zahvaljujući hitnim diplomatskim naporima uspio smiriti tenzije nakon ozbiljnog vojnog sukoba između dvije zemlje, prenosi Avaz.
Intervenisali smo
Ovo je mogao biti nuklearni rat. Bilo je blizu. Svi su govorili “jače, jače”. A onda smo intervenisali – i sada su svi zadovoljni – izjavio je.
Tramp je istakao kako koristi trgovinu kao sredstvo diplomatije, napominjući da su SAD spremne proširiti ekonomske veze s Pakistanom. Pohvalio je Pakistance kao “briljantne ljude” i istakao da žele više trgovati sa SAD, iako su trenutačni trgovinski odnosi ograničeni.
S druge strane, kritikovao je indijsku trgovinsku politiku, nazivajući je “najzaštićenijom na svijetu”, ali je dodao da Indija pokazuje spremnost da smanji carine u trgovini sa SAD.
Sukob između Indije i Pakistana eskalirao je krajem aprila nakon smrtonosnog napada u Pahalgamu, za koji je Indija optužila Pakistan, iako bez javno predstavljenih dokaza. Slijedile su oštre mjere s obje strane – obustava trgovine, zatvaranje granica i diplomatskih predstavništava, te ozbiljne vojne razmjene, uključujući raketne napade i obaranje aviona.
Napadi na vojne ciljeve
Vrhunac je uslijedio 10. maja, kada su obje strane izvele napade na vojne ciljeve. Nakon intenzivnih diplomatskih aktivnosti tokom noći, Tramp je 11. maja objavio prekid vatre, što su potom potvrdili i zvaničnici Indije i Pakistana.
Pakistan se javno zahvalio Trampu, Kini i zaljevskim državama na pomoći u smirivanju krize, dok je Indija umanjila ulogu stranih posrednika, tvrdeći da je primirje rezultat bilateralnih razgovora.
Tramp je, međutim, ponovo naglasio da je trgovina bila ključ u njegovom pristupu miru.
Ne trebamo trgovati raketama – hajde da trgujemo stvarima koje proizvodite – poručio je, pozicionirajući sebe kao glavnog posrednika između dvije nuklearne sile.