Američki predsjednik Donald Trump razmatra mogućnost ukidanja sankcija Siriji, a u zamjenu bi mogao dobiti pristup bogatim prirodnim resursima te zemlje, kao i dozvolu za izgradnju luksuznog nebodera Trump Tower u centru Damaska, prenosi britanski list The Times.
Prema navodima lista, novi sirijski lider Ahmad al-Sharaa ponudio je američkoj administraciji niz ekonomskih ustupaka inspirisanih tzv. “ukrajinskim modelom” – dogovorom o eksploataciji prirodnih resursa u zamjenu za političke ustupke. Između ostalog, Sirija je voljna otvoriti vrata američkim kompanijama poput AT&T-a i investitorima iz oblasti infrastrukture, telekomunikacija i energetike, dok bi Trump zauzvrat ukinuo višegodišnje američke sankcije.
Al-Sharaa je, prema informacijama The Timesa, pokušao ostvariti direktan susret s Trumpom tokom njegove nedavne posjete Rijadu, ali je Bijela kuća odbila taj prijedlog. Navodno je razlog to što je Al-Sharaa bivši pripadnik al-Kaide, koji je proveo pet godina u američkom pritvoru, uključujući i ozloglašeni zatvor Abu Ghraib.
Ponuda iz Damaska uključuje i simbolični, ali kontroverzni projekat – izgradnju Trump Towera u srcu glavnog grada Sirije. Za Trumpa, koji je i dalje duboko povezan s građevinskim i investicijskim sektorom, to bi bio snažan znak američkog povratka na Bliski istok, ali i lični poslovni trijumf.
Pored ekonomskih tema, sirijska strana navodno razmatra i ulazak u Abrahamove sporazume – inicijativu za normalizaciju odnosa između arapskih zemalja i Izraela. Washington bi, u tom kontekstu, mogao tražiti i pristanak Damaska na prisustvo izraelskih trupa na jugozapadu zemlje, u blizini Golanske visoravni, koju je Izrael okupirao 1967. godine.
U pozadini svih pregovora, kako piše The Times, stoji i strateški interes Sjedinjenih Američkih Država da ograniče uticaj Kine i Irana u Siriji. Al-Sharaa je više puta davao signale da bi za obnovu ratom razorene zemlje mogao potražiti pomoć Pekinga, što je izazvalo zabrinutost u Washingtonu. Jedan neimenovani američki zvaničnik izjavio je za britanski list: “Al-Sharaa baca pogled prema istoku, ka Kini. Mi, naravno, želimo da se okrene Zapadu.”
Posebni izaslanik Bijele kuće za Bliski istok Steve Witkoff vodi pregovore u ime Trumpove administracije. Blizak i poslovnim krugovima i arapskim liderima, Witkoff, kako navodi izvor The Timesa, izbjegava političke teme i fokusira se isključivo na investicije i trgovinu. “U svijetu politike, za odluku o jednoj rečenici treba godina. U svijetu investicija sve ide kao na traci”, kaže izvor iz diplomatskih krugova.
I dok Trumpova administracija u ovom pristupu vidi priliku za redefinisanje američke uloge u Siriji – ne više kao vojne sile, već kao ekonomskog partnera – kritičari upozoravaju na moguće posljedice pregovora sa bivšim ekstremistom. Ipak, kako navodi The Times, podrška zaljevskih zemalja ukazuje na to da bi “ukrajinski model” uskoro mogao zaživjeti i na sirijskom terenu.