Nezadovoljni roditelji ispred Gradske uprave u Banjaluci: “Zašto su naša djeca manje vrijedna?”

Roditelji čija djeca pohađaju privatne vrtiće okupili su se danas ispred Gradske uprave u Banjaluci kako bi iskazali nezadovoljstvo zbog neisplaćenih subvencija koje im pripadaju.

Trenutno nisu isplaćene dvije subvencije, a roditelji su nezadovoljni i zbog neispunjavanja ranije datih obećanja od strane gradskih vlasti.

Podsjećamo da je roditeljima ranije obećano da će subvencija biti povećana sa 150 na 200 KM.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Ta obećanja ostala su samo prazna priča, a ništa nije urađeno ni po pitanju izjednačavanja subvencija između privatnih i javnih vrtića. Obraćali smo se svim političkim opcijama, ali nismo dobili adekvatan odgovor. Možemo postaviti pitanje: zašto su ‘djeca u javnim vrtićima vrednija’? Njihov boravak u vrtićima subvencioniše se sa 480 KM, dok roditelji djece u privatnim vrtićima dobijaju znatno manje”, izjavili su okupljeni roditelji.

Đorđe Konjević, jedan od prisutnih roditelja, poručio je da protest nije politički motivisan.

“Iza ovog protesta ne stoji nikakva politička pozadina. Novca ima. Dosta je lažnih projekata i priča o pet izmišljenih lokacija za vrtiće. Sa postojećim sredstvima problemi se mogu odmah riješiti. Ne postoji potreba za ovakvim okupljanjima kada bi se sredstva pravilno raspodjeljivala”, poručio je Konjević i dodao da od 8. oktobra čekaju poziv na sastanak sa predstavnicima Gradske uprave, ali odgovor još uvijek nisu dobili.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Konjević nije krio razočaranje što se okupilo samo nekoliko desetina roditelja, jer ova tema pogađa mnogo veći broj ljudi, i nije mu jasno čega se roditelji plaše.

Karlo Tomić, takođe jedan od roditelja, predložio je da svi vrtići, kako javni, tako i privatni, budu pod istim krovom Centra za predškolsko vaspitanje, navodeći da taj model već funkcioniše u drugim evropskim gradovima.

“Javni vrtić, prema prošlogodišnjoj računici, košta 650 KM, dok je u isto vrijeme privatni vrtić koštao 450 KM, a zapravo ima veće troškove. Gradska uprava ne želi da promijeni način subvencionisanja. Nije isto kada svi plaćamo jednako i kada svako dijete dobija isto. Cilj je da svi budu ravnopravni”, rekao je Tomić.

Okupljenima se obratila gradska menadžerka Mirna Savić Banjac, navodeći da je prijedlog budžeta upućen Skupštini grada i da niko nema namjeru da diskriminiše roditelje i djecu.

“Razumijemo roditelje i smatramo da nije u redu da se ovoliko dugo čeka na subvencije za troškove boravka djece u privatnim vrtićima. Čim budžet bude usvojen, isplata subvencija odvijaće se u kontinuitetu”, istakla je gradska menadžerka.

Komentarišući inicijativu da se subvencije ukinu, Savić Banjac je rekla da takav zahtjev neće biti prihvaćen, jer je to jedna od mjera koja znači mnogo većini roditelja.

“Djeca ostaju naš prioritet i u tom smislu nastavljamo da se krećemo ka krajnjem cilju, a to je izjednačavanje iznosa koje za boravak u vrtićima izdvajaju roditelji djece koja pohađaju javne i privatne vrtiće. U tom pogledu razmotrićemo i participaciju koju roditelji izdvajaju za javne vrtiće, a koja se nije mijenjala već 20 godina. Težićemo ka cilju da se ti iznosi izjednače”, naglasila je ona.

Gradska menadžerka istakla je i da će Grad nastaviti da radi na unapređenju svih mjera podrške, u skladu sa realnim mogućnostima, podsjetivši da je Banjaluka izgubila značajne prihode izmjenama Zakona o budžetskom sistemu, kao i zbog neusvajanja novog pravilnika o parkinzima.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije