Umjesto poticaja, poljoprivrednici dobili opstrukcije kantona

Poljoprivrednici više ne žele slušati izgovore i najavljuju blokade ukoliko uplate poticaja ne počnu u narednim danima

Sredinom aprila ove godine poljoprivrednici u Federaciji BiH upozorili su nadležne institucije da će organizovati proteste u više gradova ukoliko im ne budu isplaćeni poticaji iz budžeta do kraja aprila.

Prvi su protest i blokade saobraćajnica i graničnih prelaza najavili poljoprivrednici iz Unsko-sanskog kantona, a isti primjer su slijedile i njihove kolege iz Tuzlanskog kantona. Upravo su ova dva kantona najveća po proizvodnji mlijeka u Federaciji BiH.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kantoni kasne s dostavljanjem zahtjeva

Nekoliko dana poslije, tačnije 18. aprila, Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva obavijestilo je javnost da su do tog momenta zahtjeve za isplatu poticaja poslala samo tri kantona (Unsko-sanski, Kanton Sarajevo i Posavski kanton).

Tom prilikom je Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva pozvalo nadležna kantonalna ministarstva da ubrzaju proces dostavljanja zahtjeva za isplatu novčanih podrški, kako bi Federalno ministarstvo moglo pravovremeno izvršiti obradu i omogućiti isplate krajnjim korisnicima bez nepotrebnog odgađanja.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

S obzirom da je već polovina maja, pitali smo poljoprivrednike da li su počeli primati poticaje.

“Nismo još počeli dobijati poticaje, ali nam je obećano da će od sutra početi uplate. To je za poljoprivrednike čiji su kantoni dostavili zahtjeve Federalnom ministarstvu. Poljoprivrednici čiji kantoni još nisu uputili zahtjeve, još će čekati. Mi već sada previše čekamo. Mi smo ušli u osmi mjesec otkako nemamo poticaja. Posljednji kvartal iz prošle godine nam nije plaćen jer se on prebacuje u budžet za ovu godinu, a zatim i prvi kvartal iz ove godine. Budžet za ovu godinu je usvojen u januaru, a mi smo u polovini maja”, ističe za Buku Ermin Veladžić, predsjednik Udruženja proizvođača mlijeka i mesa USK.

Konstatuje kako je neozbiljno od kantona koji nisu na vrijeme dostavili zahtjeve.

“Još neozbiljnije je od Federalne vlade što ona to uopšte čeka tako. Vlada FBiH je organ iznad kantona, i kantoni trebaju pratiti upute i naređenja. Zašto Vlada FBiH ne izvrši pritisak na te kantone, i postavi im rokove do kada trebaju dostaviti zahtjeve. Ukoliko ne dostave do određenog roka, ti poljoprivredni proizvođači da ostanu bez poticaja do narednog kvartala, pa ćete vidjeti onda kako će se poljoprivrednici dignuti protiv svojih kantonalnih vlada, ministarstava i svih relevantnih faktora koji opstruiraju taj proces”, naglašava Veladžić.

Na poticaje čekaju i u Tuzlanskom kantonu.

“Mi trenutno imamo šest mjeseci neisplaćenih poticaja, odnosno dva kvartala. Posljednji iz prošle i prvi iz ove godine. Mi smo sada na polovini maja, što znači da smo ušli u osmi mjesec neisplaćenih novčanih podrški za mlijeko. Ovo je nezapamćeno. Poticaji jesu uvijek kasnili, ali ne u ovolikoj mjeri”, govori za Buku Eldin Glibanović, predsjednik Udruženja proizvođača mlijeka TK.

Neće čekati druge kantone, sami će u proteste

Problem je, ističe, što kantoni kasne u dostavljanju dokumentacije resornom federalnom ministarstvu.

“Evo, Tuzlanski kanton je zahtjeve poslao u petak. Međutim, ne vidim prepreku zašto nisu plaćeni ovi kantoni koji su ranije dostavili podatke. Postoje tri kantona koja su obrađena i pripremljena, samo je preostalo da se uplati s federalnog nivoa. Ali sada se tu pronalaze nove isprike, kažu da su neki uposlenici na godišnjem, da bez njihovog potpisa ne može i tako dalje. Mi ne vidimo da je to dobar izgovor”, kaže Glibanović.

Napominje kako oni više neće čekati druge kantone da pokrenu proteste, nego će se sami organizovati tuzlanski poljoprivrednici.

“Mi smo stava da, ako isplate poticaja za Tuzlanski kanton ne počnu do 20. maja, mi ćemo iz našeg kantona izaći na proteste, pa ne mora niko drugi izlaziti u ostalim kantonima ako ne žele. Blokirat ćemo Šićku petlju i to je to”, upozorava Glibanović.

Veladžić napominje da će do kraja sedmice sačekati isplatu poticaja, te ako je ne bude kreću u proteste.

“Ako ne bude uplate do petka najdalje, mi izlazimo na proteste i blokade važnih saobraćajnica i graničnih prelaza”, poručuje Veladžić.

Sve što radimo je na rizik

Glibanović podvlači kako je frustrirajuće za sve poljoprivrednike što se moraju baviti i stvarima koje nemaju nikakve veze sa farmama ili njivama. Navodi kako svi ovi administrativni problemi oduzimaju energiju i snagu, te da mnogi mladi ljudi ne žele da ulaze u poljoprivredne biznise upravo zbog ovakvih problema.

“Mladi bračni parovi danas žele sigurnost. Ovo što mi radimo je sve nesigurno i nezaštićeno. Sve ovo što radimo je na rizik. Proizvođači mlijeka su jedini proizvođači u svijetu koji proizvedu proizvod i prodaju ga onako kako otkupljivač kaže. Zamislite da vi sada uđete u trgovinu, napunite korpu, i kažete: ‘ja ću ovo platiti ovoliko, dovoljno vam je’. Naravno da to ne možete uraditi, ali kod nas proizvođača mlijeka tako funkcioniše”, ogorčen je Glibanović.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije