MUP Srbije oglasio se zbog poplave koja prijeti Srbiji: 6 pravila u slučaju nevremena – obratite pažnju na kišobran

Republički hidrometeorološki zavod jutros je izdao upozorenje za nepogode sa gradom i olujnim vetrom. Danas (08.05.) se rizik od nepogoda ponovo značajno povećava u centralnom pojasu Srbije – od Kolubarskog okruga na zapadu, preko Šumadije i Pomoravlja sve do juga Banata i istočne Srbije. Osim grada i olujnog vetra, u oblasti jakih pljuskova očekuje se i velika količina kiše za relativno kratko vreme (20 – 40 mm, lokalno i više).

Usled vremenskih nepogoda koje su pogodile Srbiju, MUP je objavio spisak neophodnih koraka u slučaju da se građani nađu na nezgodnoj lokaciji tokom nevremena.

Neki od njih mogu učiniti veliku razliku i sprečiti ozbiljne povrede. Prema spisku, razlika se i inicijalno ogleda i prema mestu na kom nekaga zatekne oluja – da li u zatvorenom, na otvorenom prostoru ili možda u automobilu.

Ovo je niz smjernica koje je objavio MUP Srbije:

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

  • Ako se građani nalaze u zatvorenom prostoru za vreme oluje, potrebno je da obezbede sve objekte koji mogu da odlete usled jakog vetra ili obilne kiše i izazovu materijalnu štetu ili povrede građane. Takođe, potrebno je obezbediti i prozore i spoljna vrata i zatvoriti sva unutrašnja vrata, kao i izbegavati kontakt sa kuhinjskim i kupatilskim slavinama, radijatorima i drugim metalnim predmetima, budući da su dobri provodnici.
  • Ukoliko se građani tokom nevremena nađu na otvorenom prostoru, potrebno je da se sklone od visokih struktura poput stubova, tornjeva i jarbola. Takođe, važno je izbegavati visoke konstrukcije, visoko drveće, ograde, telefonske kablove i električne vodove. Potrebno je pronaći zaklon u zgradi ili u automobilu, ako to nije moguće, sesti na zemlju i izbegavati stajanje u blizini zgrada ili automobila u koji se ne može ući kao u zaklon.
  • Ukoliko se građani nađu u šumi, zaštitu treba da potraže ispod grana niskog drveća, a nikako ispod visokog drveća na otvorenom prostoru. Potrebno je ući u šumu i izbegavati granicu između šume i otvorenog prostora, otvorena polja, vrhove brda i planina, obale, jarkove, ili druga vlažna mesta. Ne treba prelaziti preko vode, niti plivati.
  • Ne preporučuje se držanje kišobrana ili drugih metalnih provodnih predmeta u rukama kao što su štapovi za pecanje i izbegavati blizinu metalnih objekata, bicikala, opreme za kampovanje i slično.
  • Ne treba stajati uspravno, već čučati ili se makar sagnuti, ne dodirujući zemlju rukama, a ako ste u grupi držati rastojanje od pet metara između sebe.
  • Ukoliko se nađu u automobilu za vreme jake oluje, potrebno je da zaustave vozilo pored puta, dalje od elektrovodova i drveća, da upale poziciona svetla i ostanu u automobilu, kao i da ne dodiruju metalne predmete dok ne prođe oluja.

Iz MUP-a su napomenuli da ukoliko građani po završetku olujnog nevremena primete kvarove na elektrosnabdevanju kao što su prekinuti kablovi i slično, odmah kontaktiraju nadležne službe u cilju otklanjanja posledica olujnog nevremena, prenosi Nova.rs.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije