Crni vikend u Imoli, započeo je 24 sata prije nesreće koju pamti planeta, a tog kobnog 1. maja, na pravoslavni Vaskrs, poginuo je Ajrton Sena (Ayrton Senna), prema mišljenju mnogih najbolji vozač Formule 1 ikada.
Danas je manje poznato da je dan pred trku smrti, život izgubio austrijski “pilot” Roland Racemberger, kada je velikom brzinom izletio iz krivine, prenosi Telegraf.rs.
Nažalost, to nije bilo dovoljno da se trka odloži dok se ne steknu sigurnosni uslovi. Pod pritiskom velikih kompanija odlučeno je da se trka “Letećeg cirkusa” u nedjelju vozi.
Udar u zid
Najprije je, istog vikenda, na prvim kvalifikacijama održanim u petak, vozač Vilijamsa Rubens Barikelo, doživio strašan incident, kada udario u zid, ostao bez svijesti i doživio jezivo prevrtanje sa svojim bolidom. Nakon toga je izjavljivao da je ostao živ samo zahvaljujući slavnom neurohirgu Sidu Votkinsu (Watkins), koji je bio prisutan na stazi u ključnom trenutku.
Spasio mi je život zato što je bio tu – kazao je Brazilac.
Kada je vidio šta se dogodilo, Barikelov klupski kolega, Ajrton Sena, skinuo je slušalice i zabrinuto pogledao ka ekranu. Bio je tada trostruki šampion Formule 1, imao je 34 godine i bio je jedan od najpopularnijih vozača na svijetu. Uplašio se za svog zemljaka, ali je nastavio pripremu za trku prema običaju.
A, onda se dogodila subota, kada se dogodila još strašnija stvar – pogibija austrijskog vozača Rolanda Racenberga. Imao je 33 godine, vozio je za tim Maksa Mozlija, Simtek. I trebalo je to da bude njegova treća trka u karijeri. Nažalost, poginuo je drugog dana kvalifikacija, kada nije znao da mu je nekoliko trenutaka prije kobnog trenutka oštećeno prednje krilo bolida. Dok je pokušavao da skrene, to krilo se polomilo i pri brzini od 314,9 kilometara na sat udario je u zid.
Vratio se obavezama
Iako uzdrman tragičnim događajima, Sena se kao profesionalac, vratio svojim obavezama na stazi. Uslijedila je borba titana. Sena je, u Vilijamsu pobio trku, ali u braniku mu je bio Mihael Šumaher, koji je te sezone bio u naletu, svjestan da njeovo vrijeme stiže.
Sena je gazio koliko je mogao, ali Šumaher mu nije izlazio iz retrovizora. Pod velikim pritiskom, u 7. krugu trke, na zloglasnoj krivini Tamburelo, Sena je vozio ispred Mihaela Šumahera. Međutim, Senin “Vilijams” bolid je poskakivao na neravninama. Ovakvo ponašanje bolida je zastrašujuće, jer gubitak prianjanja nosi kobne posljedice.
Koban udes
Sena nije znao za strah i nije puštao gas u pokušaju da umakne Šumaheru. U kobnom trenutku, Senin bolid je produžio pravo pri brzini od 211 kilometara na sat udario nezaštićeni betonski zid. Naknadno je utvrđeno da je u krivinu ušao vozeći 309 kilometara na sat, a onda je posljednjim pokušajima dva puta smanjio brzinu da bi ublažio udar. Udes je bio koban.
Cijeli svet su potresli snimci na kojima se vidi da je Sena bez svesti za bolidom, a 10 sekundi kasnije na videosnimku iz zraka vidi se pomjeranje glave, pa povratak u prethodni položaj. Poslije toga se više nije pomjerio. Pri strašnom udarcu, desni prednji točak je poletio, udario u kokpit i udario u prednji desni dio njegove kacige. Pri stravičnoj silini udara zadobio je fatalni prelom lobanje, a ostala je i sumnja oko toga da mu je i volan probio kacigu i nanio smrtonosne povrede.
Nekoliko trenutaka nakon strašnog događaja, Anđelo Orsi, fotograf i Senini prijatelj, uslikao je Brazilca i u trenucima kada mu je skinuta kaciga, a redari branili pogled svima. Međutim, iz poštovanja prema porodici, dopustio je samo njoj da pogleda te fotografije i nikad ih nije objavio.
U 15.00 sati, tačno 43 minuta poslije teške nesreće, srce Ajrtona Sene prestalo je da kuca.