RS gomila “masne” kamate, Centralna banka ne da pare

Ukoliko dug prema slovenačkom “Viaductu” ne bude izmiren do 17. juna, a što je sve izvjesniji scenario, Republika Srpska će, na osnovni dug, platiti i masne kamate, koje iznose oko 9.570 evra po danu.

Iako je Savjet ministara BiH usvojio Nacrt budžeta institucija i međunarodnih obaveza BiH za 2025. godinu, kojim je predviđeno da dug iz arbitražnog postupka “Viaduct protiv BiH” bude plaćen iz dobiti Centralne banke (CB) BiH, upitno je da li će to dobiti zeleno svjetlo u parlamentu BiH i Predsjedništvu BiH, ali se pojavio i novi zaplet: CB BiH do daljeg ne namjerava da ustupi ova sredstva.

Nije upitno jedino to da će ovaj ogromni dug, u iznosu nešto većem od 110 miliona KM, na kraju morati platiti Srpska jer je obavezana da slovenačkoj kompaniji isplati odštetu zbog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

I to nije konačan iznos jer bi na njega vrlo lako mogle biti obračunate i “paprene” kamate, a vrijeme već curi.

“Mi smo dali prijedlog da se sporazum o izmirenju duga zaključi do 31. marta. Tu smo ponudu poslali 17. marta i rekli smo da bi u principu bilo prihvatljivo plaćanje u roku od tri mjeseca od momenta slanja ponude, a to je do 17. juna, tako da mi još čekamo prijedlog Savjeta ministara”, rekao je za “Nezavisne novine” advokat Predrag Baroš iz advokatske kancelarije “Baroš, Bičakčić & partners”, koji zastupa kompaniju iz Portoroža u ovom postupku.

Prema njegovim riječima, ukoliko bi potraživanja bila isplaćena do 17. juna, to bi opet bilo u skladu sa njihovom ponudom, a sada, kako kaže, čekaju reakciju sa suprotne strane.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“U principu, ukoliko bi potraživanje bilo izmireno u ta tri mjeseca, iako sporazum nije zaključen do 31. marta, to bi opet bilo u skladu sa našom ponudom. Ali, vjerujte da se kalkulacijama nismo bavili”, naveo je Baroš i dodao da će, ne dođe li do uplate do 17. juna, najvjerovatnije biti obračunate kamate.

Baroš nije želio komentarisati odluku koju je u utorak donio Savjet ministara, a koja se odnosi na otplatu duga.

“Iz našeg ugla to je teško komentarisati. Ne možemo sugerisati na koji način će to da se riješi. To je stvar politike, izvan je našeg domena. Protiv odluke nema pravnog lijeka i što se duže ne isplati – štetne posljedice su veće, a kada će sredstva biti isplaćena – nije do nas niti možemo komentarisati”, rekao je Baroš.

Ministar inostranih poslova BiH Elmedin Konaković obratio se u utorak, nakon sjednice Savjeta ministara BiH, te istakao da odluka o “Viaductu” nema nikakvu perspektivu i ne vjeruje da će proći u Predstavničkom domu ili Predsjedništvu BiH.

“Mislim da taj problem nismo riješili, samo smo ponovili zakovane političke stavove koji nemaju političku volju da se dovedu do kraja”, rekao je Konaković.

Rekao je i da je na ovoj sjednici Savjeta ministara BiH usvojen pravni i ekonomski okvir kojima će se pomoći Agenciji za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH (BHANSA) da premosti blokadu u kojoj se našla zbog slučaja “Viaduct”.

“Ono što je još veoma važno napomenuti jeste činjenica da će država ovaj novac regresnom tužbom naplatiti od RS. To ne može sad i ne može za mjesec, dva, tri, ali za godinu i po ili dvije taj novac će biti na računu države BiH, ali na štetu RS”, rekao je Konaković.

Na spomenutoj sjednici Savjeta ministara BiH prošao je prijedlog ministra finansija i trezora BiH Srđana Amidžića, a koji uključuje isplatu duga “Viaductu” od novca Centralne banke BiH. Međutim…

“Uvažavajući novonastalu situaciju, a u skladu sa zakonskim normama  i mandatom CB BiH, uplata dijela čistog profita na račun institucije zadužene za budžet Bosne i Hercegovine neće biti izvršena sve dok postoji mogućnost ugrožavanja imovine CB BiH i time ugrožavanja stabilnosti CB BiH, kao i monetarne i finansijske stabilnosti”, rekli su juče iz CB BiH.

Amidžić je takođe istakao da je na sjednici pronađeno rješenje za funkcionisanje BHANSA.

“Svi u BHANSA će imati redovna primanja i sve što je u vezi s ovom agencijom neće biti dovedeno u pitanje”, rekao je Amidžić.

Reprezentativni sindikati unutar BHANSA i Udruženje kontrolora letenja u BiH pozdravili su odluku Savjeta ministara kojom je omogućeno privremeno finansiranje Agencije.

“Uloga BHANSA u osiguranju sigurnog i efikasnog zračnog prostora BiH je od izuzetnog značaja, kako za putnike i avio-kompanije, tako i za međunarodni ugled naše zemlje u oblasti vazdušnog saobraćaja. Donošenjem ove odluke otklonjena je realna prijetnja obustave rada, koja bi imala nesagledive posljedice, uključujući ugrožavanje bezbjednosti vazdušnog saobraćaja i negativan ekonomski uticaj”, naveli su.

Podsjećanja radi, kako je potvrđeno “Nezavisnim novinama”, predmet koji se odnosi na slučaj “Viaduct” postoji u Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka, kao i u Tužilaštvu BiH.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije