Potpredsjednik SAD JD Vance (Džej Di Vens) izjavio je da su Sjedinjene Države iznijele “vrlo jasan prijedlog” Rusiji i Ukrajini o mogućem mirovnom rješenju poručivši da je “vrijeme da pristanu ili će se SAD povući iz tog procesa”.
“Ove sadašnje linije fronta ili tu negdje oko njih biće one na kojima će se na kraju povući nova granica sukoba”, rekao je Vens danas novinarima u Indiji, nakon obilaska Tadž Mahala. Dodao je da bi takvo rješenje značilo da bi i Ukrajina i Rusija morale odustati od dijela teritorije koju trenutno kontrolišu.
Zamrzavanje sukoba duž postojećih linija fronta predstavljalo bi znatno veći ustupak za Ukrajinu, koja pokušava vratiti svu teritoriju na istoku i jugu zemlje koji je Rusija zauzela od 2014. godine, uključujući Krim, a posebno nakon ruske operacije u februaru 2022.
Prema ranijem izvještaju Bloomberga, SAD su spremne priznati rusku kontrolu nad ukrajinskim poluostrvom na Crnom moru i ublažiti sankcije Moskvi u sklopu mogućeg mirovnog sporazuma. Predsjednik Vladimir Zelenski izjavio je juče da Ukrajina “neće priznati rusku okupaciju Krima”, koji Zapad i dalje priznaje kao ukrajinsku teritoriju.
“Moraće doći do razmjene teritorija”
“Moraće doći do određenih razmjena teritorija”, rekao je Vens i dodao da granica možda neće tačno pratiti sadašnju liniju fronta, ali da je za zaustavljanje krvoprolića potrebno da obje strane “polože oružje, zamrznu sukob i okrenu se izgradnji bolje Rusije i bolje Ukrajine”.
Američki predsjednik Donald Tramp prošle sedmice je upozorio da je spreman povući se iz svih nastojanja da se postigne mir u Ukrajini ako se uskoro ne postigne dogovor. Njegov izaslanik Steven Witkoff otputovaće u Rusiju krajem nedjelje, nakon što se već tri puta sastao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom otkako je Tramp ponovno preuzeo dužnost. Posljednji sastanak opisao je kao “uvjerljiv”.
Vens je rekao kako je “optimističan” u pogledu pregovora te istakao da sve strane dosad pregovaraju u dobroj vjeri.
Razgovori koji su za danas bili planirani u Londonu između najviših funkcionera iz SAD, Ukrajine i ključnih evropskih sila sniženi su na tehnički nivo nakon što je američki ministar inostranih poslova Marko Rubio odgodio svoj dolazak.
Stigla prva reakcija Kremlja
Na današnje izjave JD Vancea stigla je i prva reakcija Kremlja, koji poručuje da njegov prijedlog “ne smatra ultimatumom” iako Washington tvrdi da će se povući iz mirovnog procesa ako ne dođe do dogovora između Rusije i Ukrajine. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je danas da Rusija i dalje vidi američku inicijativu kao dio “medijacijskih napora” koje pozdravlja, ali je istakao potrebu za suptilnijim pristupom.
“Amerika nastavlja s pokušajima posredovanja, i to svakako pozdravljamo”, rekao je Peskov na redovnoj press-konferenciji pa dodao: “Ali potrebni su nijansirani razgovori o prijedlozima za rješenje ako želimo premostiti razlike.”
Šta je Amerika dosad napravila oko primirja?
Od povratka Donalda Trumpa na predsjedničku funkciju u januaru 2025. Sjedinjene Države pokušavaju obnoviti mirovne pregovore između Ukrajine i Rusije.
Reuters navodi da je Rusija u jednom od susreta Witkoffa i Putina signalizovala spremnost da zamrzne sukob duž trenutnih linija fronta, uz implicitnu sugestiju da bi mogla odustati od nekih teritorijalnih ambicija, ali uz uslov da Ukrajina odustane od članstva u NATO-u i prizna rusku vlast nad Krimom. Ukrajina je takve prijedloge više puta odbacila poručivši da su neprihvatljivi bez bezbjednosnih garancija i povlačenja ruskih snaga sa zauzetih područja.
AP javlja da je Trampova administracija predložila privremeno primirje od 30 dana kao početnu tačku za veći mirovni sporazum. Iako je prijedlog naišao na interesovanje evropskih partnera, ruska strana ga zasad nije prihvatila, a ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski ostaje pri stajalištu da zamrzavanje sukoba na postojećim linijama znači “nagrađivanje agresije”