U ponedeljak je zakazana sjednica Skupšine na kojoj će biti pokrenut postupak za izbor članova Savjeta REM-a.
Nevena Đurić, predsjednica Odbora za kulturu i informisanja, zakazala je sjednicu skupštinskog Odbora za ponedeljak na kojoj će biti doneta Odluka o pokretanju postupka za predlaganje kandidata za izbor članova Savjeta REM-a. To je i zahtjev studenata koji danima blokiraju RTS.
U ponedjeljak će biti održana Deveta sjednica Odbora za kulturu i informisanje sa početkom u 15 časova.
Na dnevnom redu su dvije tačke. Prva je stavljanje van snage Odluke o pokretanju postupka za predlaganje kandidata za izbor članova Savjeta REM-a od 25. novembra i poništavanje svih odluka donijetih na osnovu navedene odluke.
Kao druga tačka navodi se donošenje nove Odluke o pokretanju postupka za predlaganje kandidata za izbor članova Saveta REM-a.
Podsjećamo, pokretanje postupka za izbor novih članova Saveta REM-a je zahtjev studenata za deblokadu RTS-a.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da je sjednica Odbora za kulturu i informisanje sazvana za ponedjeljak, 28. april, u 15 časova i da je time uslišen zahtjev opozicije u vezi sa Regulatornim tijelom za elektronske medije (REM).
Navodeći da će REM biti tema sjednice Odbora, ona je na konferenciji za novinare u parlamentu pozvala “studente blokadere” da prekinu blokadu Radio-televizije Srbije (RTS).
“Pozivam da se prekinu blokade. Pozivam na razgovore. Pozivam da se prekine maltretiranje i ponižavanje ljudi, progon i prijetnje koje traju već devet dana ispred RTS“, rekla je Ana Brnabić.
Kada je riječ o volji vlasti da ponovo pokrene proces za izbor članova Saveta REM, Ana Brnabić je rekla da se sedam članova povuklo tek kada je Odbor podnio finalnu listu kandidata Skupštini i da je to bila čista opstrukcija, i to čista opstrukcija evropskog puta Srbije.
“Imaće ova Srbija REM i imaće dobar REM”, rekla je Ana Brnabić i dodala da vjeruje da će do ponedjeljka imati odluku šta će raditi.
Brnabić je istakla da je aktuelna vlast ponosna na sve što je uradila za slobodu medija u prethodnih 11 godina i da danas mediji mogu da kritikuju vlast i da Srbija ima istraživačke medije.