Danas je u Kinu Meeting Point održana press konferencija povodom održavanja drugog Female Art Rising festivala (25. – 29. april) koje organizira udruženje Kontakt. Tim povodom prisutnim novinarima obratile su se osnivačica i direktorica festivala Narcisa Cvitanović, učesnica festivala Emina Pašić i PR festivala Lejla Kalamujić.
U uvodu izlaganja direktorica Cvitanović se zahvalila sponzorima, prijateljima i prijateljicama festivala, te festivalskom timu, koji su omogućile da i ove godine na pet dana Sarajevo postane mjesto susreta različitim umjetnicama, kulturnim radnicama i aktivisticama, u cilju afirmacije umjetnosti koje stvaraju žene. Kao i prethodne godine, FAR festival donosi filmske projekcije, razgovore te masterclass sesije sa etabliranim imenima iz svijeta filma, teatra, književnosti, mode i dizajna.
“Ove godine smo odlučili otvoriti festival projekcijom prve epizode filmskog serijala Women make film, iznimno cijenjenog reditelja Marka Cousinsa, koji je istraživao i radio punih osam godina, kako bi napravio opsežan omaž poznatim, ali i mnogim izbrisanim ženama koje stvaraju ili su stvarale filmove širom svijeta. Ipak, ovaj film sastavljen iz 40 poglavlja i 14 epizoda, nisu tek biografske crtice filmskih autorica i radnica, već predstavlja posve nov uvid u filmski jezik, strukturu, žanrove i teme rediteljica, o kojima u zvaničnom filmskom kanonu postoji malo, ili nimalo informacija. Women make film ćemo prikazivati svakog dana počevši od 25. pa do 29. aprila u Kinu Meeting Point. Ulaz na sve projekcije je besplatan, a svi detalji o filmu su dostupni na našoj web stranici.. Ostaje mi samo da pozovem publiku u kino, kako bi pogledali ovu istinski impozantno filmsko ostvarenje, koje se po prvi put prikazuje u Sarajevu”, istaknula je Cvitanović.
Pored filma, ovogodišnji FAR donosi i predstavu studenata i studentica klase profesorice Jasne Đuričić, na Akademiji umetnosti u Novom Sadu pod nazivom “Niko nas nikada nije pitao”. Riječ je o kolažu devet istinitih priča o ljudima koji su bili primorani napustiti svoje domove i krenuti u nepoznato kako bi preživjeli i pronašli svoje mjesto u prečesto neprijateljski nastrojenom svijetu. Jedna od priča u predstavi, prati sudbinu Doaae Al Zamel, hrabre Sirijke koja je iako nikad u životu nije naučila plivati, preživjela brodolom izbjegličkog broda na putu od Egipta ka Grčkoj. Doaa je jedna od jedanaest preživjelih, od ukupno 500 putnika i putnica. I ne samo, da je preživjela, Doaa je zadužila svijet svojom hrabrošću, jer je pokušala da spasi dvije nepoznate djevojčice, od kojih je jedna uspjela preživjeti.
“Velika je čast za cijeli tim festivala, da smo uspjeli doći u kontakt u Doaaom Al Zamel i da ćemo je imati priliku ugostiti je na FAR-u. Razgovor sa Al Zamel, koja danas živi u Švedskoj kao aktivistica za ljudska prava, zakazan je za 28. april u Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti, s početkom u 12:00”, navela je Kalamujić.
Drugo izdanje FAR-a s velikim zadovoljstvo predstavlja i razgovor s književnicom Rumenom Bužarovskom, koji će voditi naša prošlogodišnja učesnica i prijateljica Lana Bastašić.
Treći festivalski segment, kao i prošle godine, čine masterclass sesije sa stručnjakinjama i stručnjacima u različitim oblastima umjetnosti i kulture. Velika nam je čast da je ovaj put s nama i Emina Pašić, iskusna konzultantica i trenerica s više od 20 godina rada na projektima u oblasti kulture i kulturne saradnje, s posebnim fokusom na EU programe koji podržavaju kreativne i kulturne industrije. Uspješno je vodila inicijative za razvoj strategija u kulturi, podršku umjetnicima i jačanje mreža u okviru prekograničnih i regionalnih projekata, čime doprinosi promociji kulturne raznolikosti i saradnje.
“Veoma mi je drago da sam dijelom FAR festivala, gdje ću održati masterclass mladim umjetnicama i umjetnicama kako mogu prepoznati prilike za finansiranje i uspješno sarađivati s donatorima. Smatram da je to vještina koju svi mladi trebaju znati, i koja im itekako može biti korisna. Prije svega želim da tokom masterclassa dam mladim polaznicama i polaznicama potrebne smjernice o tome kako predstaviti svoje radove i komunicirati prema potencijalnim finansijerima. Naprosto, želim im demistificirati cijeli taj proces i dati im potrebne alate, koji će im sigurno umnogome olakšati prve korake u izgradnji vlastite karijere”, naglasila je Pašić.
Pored Emine Pašić, drugi FAR donosi i masterclass sesije s uspješnom modnom dizajnericom Enom Dujmović, te iskusnim filmskih montažerom, Vladimirom Gojunom.
Kompletan program drugog Female Art Rising festivala dostupan je na https://www.far.ba/program, festivalskim društvenim mrežama, te mobilnoj aplikaciji festivala.
Svi programski sadržaji su besplatni.
Zbog fizičkog ograničenja prostora, za programe koji će se organizirati u Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti BiH, te SPKD Prosvjeta potrebno je izvršiti registraciju putem naše web stranice” zaključila je direktorica FAR-a.
FAR 2025 podržava Rockefeller Brothers fondacija. Pokrovitelj je Grad Sarajevo, a partneri British Council BiH, Pro Peace BiH, Heinrich Boll Stiftung BiH, Kino Meeting Point, udruženje Crvena, portal Sve su to vještice, Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH, SKPD Prosvjeta, Festival MESS i Kutcha. Festivalski sponzori su Sarajevska pivara i Vino Brkić, a medijski pokrovitelji Radio Sarajevo, radio Antena, Magazin Gracija, Urban Magazin, Europlakat, Aria i Alta.