Blokada zgrada javnog servisa u Takovskoj i na Košutnjaku traje već osam dana, a kraj se trenutno ne nazire. Ipak, neizbježno je da će blokada RTS-a u nekom trenutku prestati, pa se tako postavlja pitanje da li će to učiniti studenti ili vlast.
Studenti su prošlog ponedjeljka, tokom prve večeri blokade RTS-a, najavili da će ona prestati kada se raspiše novi konkurs za članove Savjeta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), ili dok se ne „ugasi RTS“.
Iako bi se ova blokada vrlo lako završila jednostavnim raspisivanjem konkursa za Savjet REM-a, do danas nema naznake da će se to desiti.
I Olivera Zekić, nekadašnja predsjednica Savjeta REM-a i trenutna portparolka, izrazila je nadu da Narodna skupština neće raspisati novi konkurs i da, kako je rekla, podleći pod „ludačkim pritiscima studenata“, već će postojeći izborni proces dovesti do kraja.
Predstavnici vlasti i prorežimski tabloidi, koji su do skoro i sami upućivali najoštrije kritike javnom servisu, ujedinili su se u odbrani istog i istovremenom napadu na studente koji učestvuju u blokadi. Među mnogima o blokadi se oglasila i predsjednica parlamenta Ana Brnabić, koja je prije dva dana izjavila, tokom gostovanja na televiziji Pink, da je blokada javnog servisa krivično djelo za koje je propisana novčana kazna ili kazna zatvora i ocijenila da su blokaderi „sadisti koji maltretiraju žene“.
Ovoj kampanji pridružio se i sam RTS, koji je u više navrata u saopštenjima navodio da njihova televizija nikada nije bila u goroj poziciji, a išli su toliko daleko da studente upoređuju sa nacistima.
Usred neemitovanja dnevnika na programu javnog servisa stajali su natpisi poput: „Studenti blokiraju televiziju kojoj vjeruje najviše građana Srbije“ i „RTS zarobljen u getu“.
Tokom osam dana blokade žandarmerija je samo jednom intervenisala – 16. aprila kordoni policije su gurali studente kako bi napravili prolaz za radnike RTS-a koji su tada ušli u zgradu.
Drugih intervencija nije bilo, ali je upitno da li je plan vlasti da prekine blokade upravo silom koju im obezbjeđuje policija, kao i da li bi u tom slučaju studenti bili privedeni.
„Nije moguće isključiti upotrebu sile“
Advokat i pravni analitičar Rodoljub Šabić, koji je povukao svoju kandidaturu za člana Savjeta REM-a, ukazuje da živimo u zemlji u kojoj ni na jedno važno pitanje nije moguće dati pouzdan odgovor, te da je sve u sferi spekulacija.
„Najlogičnije rješenje bilo bi da vlast prihvati zahtjev studenata i pokrene i sprovede potpuno novi postupak za izbor Savjeta REM, naravno uz poštovanje procedure i standarda koje je sama grubo kršila i teško kompromitovala cijeli postupak zbog čega je sedam nezavisnih kandidata odustalo od kandidatura pa je postupak definitivno propao i nemoguće ga je okončati na čak i samo formalno prihvatljiv način“, navodi Šabić.
Podsjeća da na izbor Savjeta vlast obavezuje Zakon o elektronskim medijima koji je vlast sama donijela i pompezno predstavila kao krupan korak u normalizaciji naše „očajne medijske scene“. „Obavezuje je i Reformska agenda koju je takođe sama donijela. Na to se sama obavezala i u pregovorima sa EU. Konačno, ima čak i finansijski stimulans, da je konstituisan Savjet REM iz evropskih podsticajnih fondova dobili bi preko 20 miliona evra“, objašnjava sagovornik.
Šabić ne smatra da je mogućnost gašenja RTS realna, zato što je javni servis bio i još je veoma važna poluga autokratskog upravljanja društvom, što vlast to dobro zna i neće se toga odreći.
„Upotrebu brahijalne sile protiv studenata i potom i krivične progone nažalost nije moguće isključiti. Ali to je sigurno najgora varijanta. Dodatno bi antagonizovala društvo i dovela i do krajnje neprijatnih, čak i tragičnih posljedica, ali ne i do rješenja. Bilo bi dobro da vlast shvati da je zahtjev studenata potpuno legitiman i da je i u opštem, ali i njenom interesu da ga prihvati i time stvori uslove za deblokadu RTS-a. Ali nizom nervoznih, konvulzivnih i kontraproduktivnih poteza vlast pokazuje da nije u stanju da to razumije“, zaključuje Šabić.
„Režim je svojim represivnim aktivnostima raspirivao prkos kod građana“
Docentkinja Fakulteta političkih nauka i poslanica ZLF-a Biljana Đorđević kaže da režim do sada nije pokazivao iskrenu namjeru da ispunjava studentske zahtjeve, ali da je ovdje riječ o zahtjevu za ponavljanjem raspisivanja konkursa za članove Savjeta REM-a koje je ova vlast i sama obećala da će ispuniti u okviru Reformske agende za Zapadni Balkan što je jedan od uslova za povlačenje sredstava iz Plana rasta EU.
„Ovo spominjem zato što je ovoj vlasti potreban novac, a ne zato što bi trebalo da zbog takvih podsticaja poštuju sopstvene zakone i vladavinu prava. Ovdje postoji ne samo unutrašnji pritisak studenata, građana, civilnog društva i opozicije, nego i spoljašnji pritisak – pritisak EU“, ukazuje Đorđević.
Atmosfera među studentima i građanima njoj djeluje dosta dobro, smatra i da je motivisanost na dovoljnom nivou da bi blokada RTS-a još dugo mogla da potraje jer su Takovska, Aberdareva i Košutnjak postala mjesta okupljanja za ljude gdje se druže, plešu, uče, razgovaraju i protestuju istovremeno, što je sve jedan vid građenja zajednice. „Iz ovih razloga mislim da bi najbolje za vlast bilo da što prije raspiše novi konkurs. Nije toliki problem u samom raspisivanju, to se možda i desi, mada bi režim želio da se to desi pod njihovim uslovima, već u tome da se to desi u skladu sa zakonom i da zaista i dobijemo nezavisni REM. Ne mislim da je dobro da se RTS ugasi na način na koji do toga vodi djelovanje režima“, ističe Đorđević.
Kada je u pitanju kraj blokade, sagovornica ocjenjuje da je režim uglavnom računao na to da se ljudi umore i prestanu sa protestima jer oni ne ispunjavaju zahtjeve, ali je svojim represivnim aktivnostima raspirivao ljutnju i prkos kod građana i tako dodatno omasovljavao proteste.
„Zato je ovo za njih mač sa dvije oštrice – otvorena represija nad studentima će blokade dodatno omasoviti, a izostanak odgovora pokazuje da im do RTS-a kao javnog servisa nije stalo i da su im najvažnije privatne televizijske trovačnice poput Pinka, Hepija ili Informera. Ono što za sada rade je da pokušavaju da delegitimišu blokade kao nezakonite, dok istovremeno ćute na to da sama činjenica da nemamo REM jeste kršenje zakona“, ukazuje Đorđević.
Studenti i građani su pokazali da su uporni u ispunjenju zahtjeva koji se tiču raspisivanja konkursa za kandidate Savjeta REM-a, pa se zato i ne očekuje da će blokade prekinuti tek tako. S druge strane, predstavnicima vlasti ova blokada služi za širenje propagande protiv studenata. Ipak, ne bi bilo iznenađujuće da kordoni policije narednih dana u ranim jutarnjim časovima krenu sa vršenjem represije.