Vlast Republike Srpske ne odustaje od namjere da svoju finansijsku obavezu prema slovenskoj kompaniji Viaduct ispuni korištenjem novca državnih institucija. Korak ka tome napravili su danas, ali taj korak bi mogao biti nezakonit.
Naime, SNSD-ovi, ali i HDZ-ovi ministri su na današnjoj sjednici Vijeća ministara Bosne i Hercegovine glasali za prijedlog ministra finansija i trezora Srđana Amidžića (SNSD) da se 110 miliona KM Centralne banke Bosne i Hercegovine iskoristi za ispunjavanje spomenute obaveze. Riječ je o obavezi nastaloj arbitražnim rješenjem spora između RS-a i Viaducta. Trojka je bila protiv ove odluke.
Međutim, ova odluka je potencijalno pravno sporna, s obzirom na to kako je definiran član 27. Zakona o Centralnoj banci kojim se tretira raspodjela njenog čistog profita. Nigdje u spomenutom članu Zakona nije navedeno da entiteti mogu dobiti novac ili da se taj novac može koristiti za izmirenje entitetskih obaveza. Isključivo je utvrđeno sljedeće:
“Dio čistog profita izdvaja se na račun generalne rezerve Centralne banke, tako da iznos početnog kapitala i generalne rezerve bude ekvivalentan iznosu od pet posto ukupnog iznosa novčane pasive (kako je definirano članom 31. Zakona), prikazane na računima Centralne banke za kraj te finansijske godine. Ostatak čistog profita raspoređuje se tako da 40 posto Upravno vijeće raspoređuje svojom odlukom za povećanje kapitala i rezerve za generalne rezerve Centralne banke, a 60 posto uplaćuje se na račun institucije zadužene za Budžet Bosne i Hercegovine, u periodu od četiri mjeseca nakon završetka budžetske godine”.
Za napomenuti je to da je nužna podrška Predsjedništva Bosne i Hercegovine kako bi se realizirala odluka Vijeća ministara. Shodno tome, skoro je nemoguće da će Predsjedništvo dati podršku. Predstavnici Federacije Bosne i Hercegovine su onemogućili ranije pokušaje vlasti RS-a da novac državne vlasti iskoristi za izmirenje svojih finansijskih obaveza.
Viaductovo potraživanje od RS-a je bila velika prijetnja samom opstanku Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA).