Globalna tržišta su ozbiljno uzdrmana agresivnom trgovinskom agendom predsjednika Donalda Trumpa — a uprkos njegovim obećanjima o “novom zlatnom dobu Amerike”, dugogodišnja privlačnost američkih investicija počinje da blijedi.
Analitičari navode da su Trumpove carine označile kraj ere američke izuzetnosti i narušile sliku SAD-a kao glavnog mjesta za ulaganja s nenadmašnim rezultatima.
Njegov trgovinski rat je zamutio poslovne odluke i poremetio prognoze rasta. Direktori kompanija su smanjili prognoze, a banke s Wall Streeta revidirale su ciljeve za S&P 500 indeks do kraja godine.
Prema posljednjem globalnom istraživanju Bank of America, zabilježen je rekordan broj investitora koji planiraju smanjiti ulaganja u američke dionice — najviše od početka prikupljanja podataka 2001. godine. Čak 73% ispitanika smatra da je američka izuzetnost dostigla vrhunac.
Trumpova trgovinska politika izazvala je zabrinutost za ekonomski rast SAD-a i natjerala globalne investitore da preispitaju svoju alokaciju sredstava, rekao je Arun Sai, viši strateg za više klasa imovine iz Pictet Asset Managementa za CNN.
“Čak i ako dođe do postepenog smirivanja, šteta je već učinjena”, rekao je Sai. “Džin je pušten iz boce i ne može se vratiti nazad.”
Pad američke dominacije
Američko tržište dionica dugo je bilo zlatni standard. Prema podacima FactSet-a, S&P 500 je u posljednjih 15 godina stalno nadmašivao evropske i azijske indekse.
Međutim, S&P 500 je ove godine pao za 10% i na putu je da zabilježi najgori mjesec od 2022. godine. Investitori su svjesni da se pejzaž dramatično promijenio od prošlogodišnjeg skoka indeksa od 23%.
Prema Alessiju de Longisu iz Invesca, tri su ključna događaja usmjerila pažnju investitora s Amerike ka inostranstvu:
- U januaru, DeepSeekov jeftini model vještačke inteligencije nalik ChatGPT-u iznenadio je Silicijsku dolinu i doveo u pitanje dominaciju SAD-a u AI industriji.
- U februaru, zaokret američke vanjske politike prema manjoj podršci Ukrajini potaknuo je povećanje vojnih budžeta u Njemačkoj, što je otvorilo vrata novim investicijama u Evropi.
- U martu i aprilu, Trumpovo nepredvidivo uvođenje carina bilo je treći okidač za preusmjeravanje kapitala.
“Neujednačena i nepredvidiva komunikacija o carinama, kao i prvobitni šok zbog njihovog obima, dodatno su potkopali američku poziciju”, rekao je de Longis.
On navodi da je u posljednja tri mjeseca strategiju ulaganja prebacio sa dominacije američkih dionica na ravnotežu između američkih i evropskih tržišta.
Rastući skepticizam među investitorima
Prema anketi Američkog udruženja individualnih investitora, više od 50% ispitanika već osam sedmica zaredom ima negativan stav prema američkom tržištu.
Jason Blackwell iz Focus Wealth Partnersa kaže da mu klijenti već 15 godina nisu tražili povećanje ulaganja u međunarodne dionice — sve dok se to nije ponovilo posljednjih sedmica.
“Ponovno postoji interesovanje za inostrana tržišta”, rekao je Blackwell. “DeepSeek i evropski rast skrenuli su pažnju investitora. Ako dodate carine i deglobalizacijske trendove, dobije se niz faktora koji mijenjaju strategije ulaganja.”
Na početku ove godine, SAD je činila oko 25% globalnog BDP-a i 65% vrijednosti svjetskog tržišta dionica, prema podacima Barclays-a.
Evropa i Kina kao konkurencija
“Gotovo 20 godina, SAD je uživala konstantan priliv kapitala u svoje finansijske instrumente”, rekao je Ajay Rajadhyaksha iz Barclays-a. “Možda je sada došlo vrijeme za uzvratni udar.”
“Evropa je napokon prihvatila ideju velikog fiskalnog stimulansa,” kaže on. “Bar s narativnog aspekta, sada postoje ozbiljne alternative za investitore koji su previše izloženi SAD-u.”
Rajadhyaksha navodi i tehnološke iskorake kineskih kompanija, uključujući Huawei i BYD, koji sada konkurira Tesli. Kineska vlada se također otvorila prema privatnom tehnološkom sektoru.
Poljuljano povjerenje i porast zlata
Prema aprilskom istraživanju Bank of America, 49% ispitanika očekuje “tvrd slijetanje” globalne ekonomije — porast s 11% u martu.
Zlato je ove godine skočilo za gotovo 27%, dostigavši rekordne vrijednosti jer su investitori potražili sigurne luke. Prema anketi, zlato je postalo najpopularniji oblik ulaganja, smjenjujući “Veličanstvenih sedam” tehnoloških dionica.
Istovremeno, američki dolar je oslabljen — potencijalni znak gubitka povjerenja investitora. Indeks dolara, koji mjeri njegovu snagu u odnosu na šest valuta, zabilježio je najgoru sedmicu od 2022. godine. Euro je prošle sedmice bio najjači u posljednje tri godine u odnosu na dolar.
“Ranije smo tvrdili da su izuzetni rezultati američkih dionica temelj jake vrijednosti dolara”, navode analitičari Goldman Sachsa. “Ako carine naruše profitne marže i realne prihode građana, to bi moglo urušiti tu izuzetnost — i time ključni oslonac snažnog dolara.”
Nova stvarnost globalne ekonomije
Krishna Guha iz Evercore ISI kaže da “posljednji tržišni potezi pokazuju gubitak povjerenja u Trumpovu ekonomsku politiku”, navodeći veće prinose na državne obveznice i slabiji dolar.
Trumpova težnja ka renesansi domaće proizvodnje prijeti da naruši globalnu ekonomiju — složen sistem u kojem su SAD igrale ključnu ulogu.
Trumpova odlučnost da promijeni međunarodni trgovinski sistem vjerovatno je doprinijela smanjenju priliva investicija u američke dionice, navodi Sai iz Pictet Asset Managementa.
Iako američko tržište i dalje ima dugoročni potencijal, investitori sve češće traže diversifikaciju kroz inostrana ulaganja. JP Morgan predviđa 60% šanse za globalnu recesiju ove godine.
“Ako ste evropski investitor, sada ćete dvaput razmisliti prije nego što strateški uložite u SAD”, zaključuje Sai. “S&P 500 više nije jedina igra na tržištu.”