Prema najnovijim podacima Eurostata, Evropska unija suočava se sa stalnim rastom troškova stanovanja.
Uposljednja tri mjeseca 2024. godine, cijene nekretnina širom EU porasle su za 4,9 odsto, dok su kirije porasle za 3,2 posto u poređenju s istim periodom 2023. godine.
Tokom 2024. godine, iako su cijene nekretnina rasle sporije od inflacije u sedam zemalja EU (Njemačka, Francuska, Luksemburg, Austrija, Rumunija, Finska i Švedska), u svim ostalim državama članicama cijene su nadmašile inflaciju, prenosi Euronews.
Između 2010. i 2024. godine, cijene nekretnina porasle su više nego kirije u 21 zemlji EU. U istom periodu, cijene nekretnina više su nego utrostručene u Mađarskoj (234 posto) i Estoniji (228 posto).
U međuvremenu, cijene nekretnina više su nego udvostručene u Litvaniji (187 odsto), Latviji (153 odsto), Češkoj (142 odsto), Portugalu (120 odsto), Bugarskoj (115 odsto), Austriji (112 odsto) i Luksemburgu (105 odsto).
Italija je bila jedina zemlja u kojoj su cijene nekretnina pale tokom ovog perioda, s padom od četiri odsto.
Grčka je bila jedina zemlja u kojoj su cijene kirije pale, s padom od 13 posto.
Regionalne varijacije
Međutim, opšti trend može prikriti značajne regionalne razlike. Na primjer, nekretnine u centru gradova u Njemačkoj zabilježile su oštriji pad cijena u poređenju s onima u prigradskim naseljima.
Sedam najvećih njemačkih gradova – Berlin, Dizeldorf, Frankfurt na Majni, Hamburg, Keln, Minhen i Štutgart – doživjelo je značajne razlike u promjenama cijena stanova između 2023. i 2024. godine.
Od 2022. godine, cijene nekretnina u centru Hamburga pale su za 17,8 posto, dok su na periferiji zabilježile pad od samo 11,8 posto.
Slično, centralna područja Dizeldorfa zabilježila su pad od 17,5 posto, dok su prigradska naselja imala smanjenje od 12,4 posto. Stručnjaci sugeriraju da promjene u preferencijama stanovanja i porast rada na daljinu mogu uticati na ove promjene.
“Porast kamatnih stopa od 2022. godine mogao je natjerati kupce da traže rizičnije, ali profitabilnije nekretnine van centara gradova. Pored toga, manji broj kupaca možda jednostavno ne može priuštiti skupe stanove u centru grada zbog gubitaka realnih plata izazvanih inflacijom”, rekao je Jonas Zdrzalek, stručnjak za nekretnine sa Kielske institucije za svjetsku ekonomiju, piše Euronews.