Ove riječi upućene umjetnoj inteligenciji koštaju desetine miliona dolara

Direktor OpenAI-a, Sam Altman, osvrnuo se na zabrinutost zbog učtivosti korisnika prema vještačkoj inteligenciji, sugerišući da to može dovesti do visokih troškova energije.

Biti ljubazan prema veštačkoj inteligenciji može biti skupo – otkrio je izvršni direktor OpenAI-a, Sam Altman, nakon što je korisnik mreže X (nekada Twitter) primijetio da korisnici ChatGPT-a često koriste izraze poput „hvala“ i „molim“ tokom interakcije s čet-botom.

Korisnik @tomieinlove na društvenim mrežama je postavio pitanje:

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

„Pitam se koliko je novca OpenAI izgubio na računima za struju jer ljudi govore ‘molim’ i ‘hvala’ njihovim modelima.“

Objava je izazvala diskusiju, a Altman je ubrzo odgovorio na nju:


„Desetine miliona dolara – dobro potrošeno. Nikad se ne zna,“ napisao je Altman, u šali komentarišući ogromne troškove učtivosti prema veštačkoj inteligenciji.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Jedno istraživanje iz 2024. godine pokazalo je da 67% Amerikanaca kaže da su ljubazni prema svojim AI asistentima zato što „maniri su važni – čak i s mašinama“. Od toga, 55% smatra da je to „jednostavno ispravno ponašanje“, dok 12% priznaje da se „osigurava – za svaki slučaj, ako AI jednog dana zaista preuzme svijet“.

Iako učtivost možda košta milione, neki stručnjaci za dizajn vještačke inteligencije vjeruju da ljubazna komunikacija može zapravo poboljšati AI modele.

Kurtis Bivers, menadžer dizajna u Microsoftu, rekao je za Futurism da učtivost „pomaže u generisanju poštovanja i saradničkog tona u odgovorima“.

U internom dopisu Microsoftovog tima WorkLab navodi se:


„Korišćenje učtivog jezika postavlja ton odgovora. Kada AI prepozna ljubaznost, veća je vjerovatnoća da će i sam odgovor biti ljubazan. Generativni AI takođe odražava nivo profesionalnosti, jasnoće i detalja koje korisnik unese u upit.“

U razgovoru sa kuratorom TED konferencije, Krisom Andersonom, 11. aprila, Sam Altman je nagovijestio da ChatGPT bilježi ogroman rast korišćenja – prema njegovoj procjeni, trenutno ima oko 800 miliona aktivnih korisnika sedmično, što je otprilike 10% svjetske populacije, piše Hindustantimes.com

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije