Airparif, neovisna organizacija koja prati kvalitetu zraka u pariškoj regiji, objavio je ovoga tjedna da su razine finih lebdećih čestica (PM 2.5) pale za 55 posto od 2005. godine, dok su se razine dušikova dioksida smanjile za 50 posto. Ovo poboljšanje pripisali su regulacijama i javnim politikama, uključujući mjere ograničenja prometa te zabranu vozila koja najviše zagađuju, piše The Washington Post.
Zagađene zone oko najprometnijih ulica i autocesta
Toplinske karte zagađenja zraka pokazuju da su prije 20 godina gotovo svi dijelovi grada bili označeni pulsirajućom crvenom bojom – gotovo svaka četvrt prelazila je granicu Europske unije za dušikov dioksid, koji nastaje izgaranjem fosilnih goriva. Do 2023. godine crvena zona smanjila se na samo tanku mrežu linija koje prolaze kroz grad i oko njega, predstavljajući najprometnije ceste i autoceste.
Ova promjena pokazuje kako ambiciozne političke mjere mogu izravno poboljšati zdravlje stanovnika velikih gradova. Stručnjaci za zdravlje često opisuju onečišćenje zraka kao “tihog ubojicu”. I PM 2.5 i dušikov dioksid povezani su s ozbiljnim zdravstvenim problemima, uključujući srčane udare, rak pluća, bronhitis i astmu.
Parizom od 2014. godine upravlja gradonačelnica Anne Hidalgo, socijalistica koja je zaslužna za brojne zelene politike. Često ističe svoju želju za “Parizom koji diše, Parizom u kojem je ugodnije živjeti”. Njezini prijedlozi naišli su na otpor političara desne orijentacije, udruga vlasnika automobila te prigradske populacije koja tvrdi da suzbijanje automobila otežava njihov svakodnevni život.
Vozači SUV-ova plaćaju triput skuplje parkiranje
No, u ožujku su Parižani na referendumu glasali za pretvaranje dodatnih 500 ulica u pješačke zone. Godinu dana ranije Pariz je znatno povećao cijene parkiranja za SUV vozila, prisiljavajući njihove vozače da plate tri puta više nego vozači manjih automobila.
Grad je također jednu obalu rijeke Seine, prethodno prometnu cestu, pretvorio u pješačku zonu te zabranio veći dio automobilskog prometa na trgovačkoj aveniji Rue de Rivoli. Carlos Moreno, profesor na pariškom sveučilištu Sorbonne i bivši gradski savjetnik, izjavio je da je Pariz razvio “urbanu politiku temeljenu na dobrobiti”.
