Građani za spas Plive: Izgradnja hidrocentrale nanijela bi nesagledivu štetu rijeci i lokalnom stanovništvu

Ako sada ne reagujemo, sutra bi moglo biti kasno.

Sutra će se u Šipovu održati velika protestna šetnja od centra Šipova do ušća rječice Sokočnice u rijeku Plivu.

Povod protestne šetnje je najavljena izgradnja male hidroelektrane “Jovići” na rijeci Plivi, nakon što je nadležno ministarstvo izdalo ekološku dozvolu preduzeću “Prirodna energija” d.o.o. Šipovo.

Za portal BUKA razgovarali smo s Mladenom Mitrićem, predstavnikom neformalne grupe građana “Čuvari Plive”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Mladene, sutra se održavaju protesti za zaštitu Plive. Možete li nam reći nešto više o samim protestima i šta tačno ugrožava rijeku?

Proteste organizuje neformalna grupa građana “Čuvari Plive”, uz podršku ljubitelja prirodnih bogatstava Šipova. Naš cilj je da spriječimo početak izgradnje male hidroelektrane “Jovići” kod Šipova. Gradnja ove hidrocentrale imala bi ozbiljne negativne posljedice po ekosistem rijeke Plive i nanijela bi nesagledivu štetu kako prirodi, tako i lokalnom stanovništvu.

Izgradnja je planirana na dijelu rijeke koji se nalazi unutar zaštićenog pojasa prirodnog pejzaža. Međutim, donosioci odluka su iz ovog pojasa izuzeli oko 120 metara obale, čime su omogućili češkom investitoru – kojeg predstavlja firma „Prirodna energija“ – da započne gradnju jednog od najštetnijih oblika energetskih objekata.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Za izuzeti dio teritorije zakonom je obavezna izrada Studije uticaja na životnu sredinu, ali je nadležno ministarstvo dalo prednost interesima privatnog investitora nad zaštitom prirode, iako lokalna zajednica ima višestruke koristi upravo od očuvane prirode.

Koliko je važno zaštititi rijeku Plivu? Možete li nam reći nešto o njenim prirodnim ljepotama i značaju za lokalnu zajednicu?

Zaštita Plive je od izuzetne važnosti. U posljednjih nekoliko godina u Šipovu se bilježi nagli porast broja turista koji dolaze upravo zbog netaknute ljepote rijeke Plive. Turizam je postao važna privredna grana od koje sve više živi lokalno stanovništvo. Izgradnja hidroelektrane bi uništila sve što smo do sada postigli – naš trud da Plivu predstavimo kao čistu i nedirnutu rijeku turistima iz cijelog svijeta bio bi uzaludan.

Kakav je stav mještana prema ovoj situaciji?

Nažalost, mnogi mještani još nisu u potpunosti svjesni ozbiljnosti prijetnje koja se nadvila nad prirodom našeg kraja. Ipak, trudimo se svakodnevno da ih informišemo i motivišemo da se aktivnije uključe u aktivnosti za očuvanje rijeke.

Šta ostaje od rijeke i prirode nakon izgradnje hidrocentrale?

Ostaje uništen ekosistem – flora i fauna bivaju nepovratno oštećene. Opada interes turista da dolaze u kraj gdje se rijeke betoniraju, a otvara se mogućnost da investitori, ohrabreni izgradnjom ove hidrocentrale, nastave slične projekte i na drugim rijekama. Ako sada ne reagujemo, sutra bi moglo biti kasno.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije