Skandal ili nesporazum? Njemačka traži od BiH 106.000 eura, bivši konzul odbacuje krivicu

Ministarstvo za kulturu, mlade i sport pokrajine Baden Virtemberg potražuje od Generalnog konzulata BiH u Štutgartu 106.442 eura.

Ministarstvo za kulturu, mlade i sport pokrajine Baden Virtemberg potražuje od Generalnog konzulata BiH u Stuttgartu 106.442 eura zbog nenamjenskog trošenja sredstava koja su bila namijenjena za sufinansiranje dopunskih škola na maternjem jeziku.

Generalni konzul BiH u Stuttgartu Vera Sajić istkala je je da je obavijestila ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića o novcu i kamatama za koje njemačko ministarstvo tereti ovaj konzulat.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Ovim pismom Ministarstvo pokrajine Baden Virtemberg, nakon ponovo sprovedenih istraga i procedura o isplati i trošenju doniranog novca, traži da Generalni konzulat BiH u Stuttgartu uplati na račun Ministarstva 106.442 eura – 80.631 eura nenamjenski utrošenog novca i kamate u iznosu 25.811 eura”, rekla je Sajić za RTRS.

NJEMAČKA TRAŽI POVRAT SREDSTAVA OD BIH KONZULATA​

Ona je napomenula da je period istrage utroška doniranog novca proširen na period od 2018. do 2021/22. godine i da je Ministarstvo vanjskih poslova u više navrata tokom prethodne dvije godine obavještavala o svakom dopisu i svakoj istrazi koja se vodila.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ona je pojasnila da njemačko ministarstvo smatra da je Generalni konzulat BiH u Stuttgartu bio dužan da, kao primalac granta, pravilno obavještava to ministarstvo, odnosno da vodi računa o utrošku doniranog novca i zbog toga potražuje novac od Generalnog konzulata.

“U više navrata Ministarstvo vanjskih poslova odgovaralo je svojom instrukcijom na naše dopise o ovom slučaju da obavijestimo njemačko ministarstvo da se čeka odluka sudskih organa BiH. Nažalost, očigledno je da vrijeme prolazi, da se kamate množe, a da nije potvrđena aktivnost Tužilaštva BiH u vezi sa ovim skandaloznim slučajem”, navela je Sajić.

Sajić je istakla da je u više navrata obavještavala Ministarstvo vanjskih poslova BiH o svim detaljima i o svoti novca i kamatama za koje njemačko ministarstvo tereti Generalni konzulat BiH u Stuttgartu.

“Ministar nije reagovao, nisam čula nijednu njegovu osudu ili poziv Tužilaštva BiH da ispita ovaj slučaj, pokrene istragu i osudi krivca ili krivce”, rekla je ona.

BIVŠI KONZUL MUHIĆ: KONZULAT NIJE TROŠIO GRANTOVE, SAMO POSREDOVAO​

Nakon što je aktuelna generalna konzulica BiH u Stuttgartu Vera Sajić iznijela ove tvrdnje, uslijedio je odgovor bivšeg konzula Begana Muhića, koji je obnašao tu dužnost u periodu na koji se odnose optužbe.

Muhić demantuje navode konzulice i tvrdi da konzulat nikada nije trošio sporne grantove, već je samo bio posrednik u komunikaciji između njemačkog Ministarstva za sport i mlade pokrajine Baden-Württemberg i Saveza udruženja dopunskog obrazovanja za djecu porijeklom iz BiH.

“Prije svega potrebno je znati da je u cijeloj toj priči Generalni konzulat u Stuttgartu bio samo kanal komunikacije, odnosno ‘protočni bojler’ između spomenutog pokrajinskog ministarstva i Saveza udruženja dopunskog obrazovanja za učenike iz BiH na maternjem jeziku.

Oni su korisnici novca, oni su dobijali novac i oni su podnosili izvještaje. Procedura je tekla tako što je Savez udruženja dostavljao podatke o broju učenika, uposlenika, o prostorima koje koriste i slično, na osnovu kojih je spomenuto ministarstvo dodjeljivalo novac.

Kasnije je također Savez udruženja dostavljao izvještaje o utrošku novca. Mi smo u svemu tome bili zaduženi samo za prosljeđivanje dopisa iz Saveza udruženja ka pokrajinskom ministarstvu i obrnuto. Ja sam čak imao i pismenu izjavu čelnika Saveza udruženja o tome da pod punom materijalnom i krivičnom odgovornosti preuzimaju sve obaveze u vezi sa trošenjem tog novca,” rekao je Muhić.

ANONIMNE PRIJAVE, POLITIČKA POZADINA I ULOGA AMBASADE

Dodao je da ovakva praksa traje godinama i da je uvedena još u vrijeme kada je Zlatko Lagumdžija bio ministar vanjskih poslova, a Haris Halilović konzul u Stuttgartu.

Govoreći o konkretnom slučaju, Muhić je naveo:

“Radi se o tome da je pokrajinsko ministarstvo dobilo anonimne prijave da se dva profesora u dopunskim školama nalaze na spisku onih koji su dobili novac, a da oni navodno taj novac nisu i stvarno dobili. Zbog toga je spomenuto ministarstvo zatražilo dodatne informacije od Saveza udruženja. Ja sam im proslijedio taj zahtjev, oni su dostavili neke dodatne informacije i šta je bilo dalje zaista ne znam, jer mi je završen mandat na mjestu generalnog konzula.”

On naglašava da postoji kompletna dokumentacija o svim transakcijama i komunikaciji, te da se sve može provjeriti u arhivi Ministarstva vanjskih poslova BiH:

“Sve što se dešavalo u vezi s tim može se naći u toj dokumentaciji. Uostalom, trag novca, barem u ovom slučaju, nije teško pratiti. A i ja sam tu i stojim na raspolaganju onima koji budu istraživali ovaj slučaj da im prenesem sva moja saznanja.”

Muhić se osvrnuo i na ponašanje konzulice Sajić:

“Ona je dala izjavu u duhu politike onih koji su je i postavili na to mjesto, a to je politika Milorada Dodika. Nastoji se što više ocrniti država BiH i njene institucije, a vjerovatno i skrenuti pažnja sa aktuelnih dešavanja.”

Slučaj je dodatno prokomentarisao i ambasador BiH u Njemačkoj Damir Arnaut, potvrđujući da ambasada nije bila uključena u direktnu korespondenciju:

“Sva komunikacija i korespondencija se, u skladu sa nadležnostima Generalnog konzulata BiH u Stuttgartu, odvijala i odvija između pokrajinskih vlasti Baden-Württemberg, tog konzulata i MVP BiH. U skladu s tim nadležnostima, Ambasada u Berlinu je upoznata, ali nije bila uključena ni tada, kao ni nakon mog dolaska.”

Preuzeto sa Akta.ba

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije