Najveći udar do sada: Trump prijeti Kini carinama do 245%

Trgovinski rat između Sjedinjenih Američkih Država i Kine dostigao je novu fazu eskalacije, nakon što je Bijela kuća objavila najnovije carinske mjere koje mogu doseći čak 245% na kineski izvoz u SAD. Ove mjere dolaze kao odgovor na “moguće prijetnje po nacionalnu sigurnost” vezane za ovisnost Sjedinjenih Država o uvozu prerađenih kritičnih minerala, što je dovelo do izuzetno visokih carinskih stopa na robu iz Kine.

Ovo je najveća carinska stopa ikad najavljena između dviju najvećih svjetskih ekonomija, a dolazi nakon niza ekonomskih i trgovinskih mjera koje je Trumpova administracija uvela prema Kini. Američki predsjednik Donald Trump potpisao je izvršnu uredbu kojom je najavljena istraga o sigurnosnim rizicima vezanim za uvoz kritičnih sirovina, uključujući rijetke metale koji su ključni za proizvodnju tehnologija kao što su električna vozila i mlazni motori.

S obzirom na te mjere, Kina je odmah reagirala i izjavila da je odgovorila na neosnovane američke optužbe, ističući da je trgovinski rat pokrenut od strane SAD-a. Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova, Lin Jian, naglasio je da Kina ne želi trgovinski rat, ali da se neće povući ako bude prisiljena na daljnje odgovore.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Trgovinski rat pokrenule su Sjedinjene Države, a kineske protumjere su nužne kako bi se zaštitila zakonita prava i interesi Kine”, rekao je Jian, naglašavajući da su mjere Kine u potpunosti opravdane i zakonite. Kineski stav ostaje prkosan, uprkos velikim carinama koje su SAD uvele, s ciljem zaštite američkih radnih mjesta i smanjenja ekonomske ovisnosti o “neprijateljskim državama”.

Trgovinski rat između SAD-a i Kine postao je jedan od najvažnijih geopolitičkih sukoba današnjice, koji ne uključuje samo carine, već i tehnološke, valutične i političke dimenzije. Sjedinjene Države prijete dodatnim carinama svim zemljama koje pokušaju poslužiti kao “zaobilazni kanal” za kineski izvoz, dok Kina nastavlja jačati svoje trgovinske veze u Aziji.

Iako su Trumpove mjere naišle na odobravanje među njegovim pristalicama, one su izazvale i ozbiljne potrese unutar američkog poslovnog sektora, uz skok cijena i poremećaje na financijskim tržištima. S obzirom na napetosti i nesuglasice unutar SAD-a, kao i rastuće napetosti između Sjedinjenih Država i Kine, izgleda da je trgovinski rat tek na početku.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Trgovinske sankcije i carine sve više postaju sredstvo ekonomske politike, a pitanje koje ostaje je hoće li eskalacija ove ekonomske borbe imati dugoročne posljedice na globalnu trgovinu i političke odnose među državama.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije