Bosna i Hercegovina neće vratiti dug Republike Srpske Slovenačkom Viaductu čime se nastavlja agonija BHANSA-e kojoj prijeti potpuna blokada rada, a samim tim upitan je i aviosaobraćaj u BiH.
To bi moglo dovesti do zatvaranja aerodroma u BiH, ali i vazdušnog prostora što je najveća kriza u avio sabraćaju nakon panedmije, a o čemu je Buka pisala.
Arbitražni zahtjev slovenačke firme je da Eurocontrol obustavlja isplate BHANSA-i koja je u cijeloj situaciji kolateralna šteta. Vlasti Republike Srpske odbijaju plaćati svoje dugove, a ministar finansija i trezora BiH Srđan Amidžić (SNSD) predložio je da dug plaća BiH.
Ministar pravde Davor Bunoza izašao je s prijedlogom da država vrati dug, pa kasnije potražuje novac od entiteta.
BiH neće vraćati dug RS
Međutim, premijer Federacije BiH Nermin Nikšić i ministar finansija Toni Kraljević na sjednici Fiskalnog vijeća BiH uložili su veto da se dug RS-a otplati sredstvima Centralne banke BiH.
Novonastala situacija s pravom otvara pitanje – ko treba platiti dug Viaductu RS ili BiH. Za ekonomistu i zastupnika u Federalnom parlamentu Admira Čavalića nema dileme.
Dug treba vratiti entitet, a ne država i ne smije se napraviti presedan.
“Na dugi rok ovo pravi štetu ne samo Bosni i Hercegovini, već i samom entitetu RS jer se šalje poruka da entitet nije u situaciji da izmiruje vlastite obaveze. Dugoročno to smanjuje kreditnu sposobnost entiteta. Sa druge strane, presedan bi vrlo brzo postao pravilom, što bi otvorilo Pandorinu kutiju prebacivanja finansijske odgovornosti sa nižih na više nivoe vlasti. Time se totalno narušava stabilnost našeg finansijskog sistema”, rekao je Čavalić za Buku.
Sličnog mišljenja je i ekonomski analitičar Igor Gavran. Na pitanje ko treba vratiti sporni dug od 110 miliona KM, odgovara -samo i jedino onaj ko je dug i napravio.
“Eventualno bi BiH mogla tehnički izvršiti plaćanje u ime entiteta ali oper samo i jedino ako je osigurano automatsko skidanje s računa i prinudna naplata tih sredstava. Uplatiti bilo šta na temelju obećanja “lica s potjernice” i nekoga ko se aktivno pravi budala oko ovog duga već godinama bilo bi jednako bacanju para kroz prozor”, kaže Gavran.
Upozorava da je ovo je tek prva u nizu izgubljenih arbitraža Republike Srpske, pa posto vlasti stalno ponavljaju kako je ekonomska situacija fenomenalna i spominju neke fantomske prijatelje koji im šalju pare evo prilike da to i dokažu pa lijepo izmire svoje dugove.
Članica Predsjedništva SDS-a Aleksandra Pandurević rekla je kako je Viaduct nudio nagodbu od milion evra, a sada je dospjelo 55 milliona evra. Prvo pitanje je kakva je bila ekonomska računica odbiti takvu ponudu.
“Ako je ta tvrdnja tačno pretpostavljam dva moguća odgovora – jedan je ovaj prethodni da im je svejedno jer nisu planirali išta platiti, a drugi je da se svjesno željela nanijeti što veća šteta budžetu i državi BiH. A možda je i kombinacija ova dva razloga. Ili je nedavna izjava premijera RS kako novac u kući donosi probleme pa je bolje da ga je manje, ako ćemo biti sarkastični”, odgovara Gavran.
Čavalić primjećuje da što se dublje ulazi u ovu problematiku, sve je više detalja koji idu u prilog tome da treba potegnuti pitanje krivične i bilo kakve druge odgovornosti.
“Tužiteljstva ne smiju zanemariti ovaj slučaj. Vjerovatno da imamo određene insajdere koji profitiraju od čitave ove situacije. Dosta je nelogičnosti”, govori Čavalić.
Dok se traži rješenje za koje su najviše zainteresovani iz Federacije BiH budući da se Republika Srpska ne čini zabrinutom, dnevni penali su 18.000KM. Kao da smo toliko bogati da bacamo novac.
“To je apsolutno neozbiljno, posebno za jednu od najsiromašnijih europskih država. Napominjem da ovaj problem nije od jučer, već se unazad godinama znalo da je moguće očekivati ovakav scenarij, barem po pitanju arbitraže i troškova. Istina, neodgovorno ponašanje od strane entiteta RS jeste iznenađenje, ali se i na to trebalo računati. Posebno u posljednjoj godini dana kada se dosta toga pregovaralo – zadnje u nizu je kontroverznih 103,4 miliona KM za zgradu Uprave za indirektno oporezivanje BiH”, rekao je Čavalić.
Gavran upozorava da je ovo primjer besramnog odnosa prema javnom novcu ali ništa čudno za BiH.
“Znali smo odbaciti i razne grantove ili propustiti Plan rasta za Zapadni Balkan”, podsjeća.
Šta bi za BiH značilo zatvaranje vazdušnog prostora i obustava letova?
Rješenje nije ni na vidiku, a vlasti Republike Srpske ne pokazuju spremnost da vrate svoje dugove. Uposlenicima BHANSA-e plate su već smanjene, a aviosaobraćaj bi mogao biti obustavljen.
To bi bilo pogubno po turizam, kretanje ljudi, ali i cjelokupnu privredu.
“To bi bilo katastrofalno. Kako politički, tako i ekonomski, sigurnosno za Bosnu i Hercegovinu. Do toga ne smije doći. Zbog toga smatram da je ovo pitanje odavno izašlo iz ekonomskog domena i u ovom trenutku služi za očajnički pokušaj vraćanja SNSD za pregovarački stol”, mišljenja je Čavalić.