Ukoliko izostane reakcija: Zatvoriće se aerodromi i kompletan vazdušni prostor iznad BiH!

Iako Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA) nije bila strana u međunarodnom sporu sa slovenačkom firmom Viadukt, posljedice arbitražne presude direktno su ugrozile njen rad. Blokada sredstava iz Eurocontrola stvorila je ozbiljan finansijski pritisak na BHANSU, čiji prihodi od rutnih naknada (preleta) čine više od 90% ukupnih prihoda. Bez tih sredstava, funkcionisanje sistema koji mora raditi 24/7 postaje neodrživo.

“Iako BHANSA nije povukla nijednu marku iz budžeta, uplatila je u 2024. godini više od 19,2 miliona KM entitetskim budžetima, dok se za 2025. prognozira cifra preko 20,3 miliona KM. S druge strane – blokada Eurocontrola dovodi do scenarija u kojem BHANSA neće moći pokrivati ni osnovne troškove poput goriva, servisa, režija i održavanja kritične opreme. Kontrolori letenja su među najodgovornijim i najopterećenijim zanimanjima u društvu. Svaka greška može imati tragične posljedice. Danas rade u atmosferi neizvjesnosti, stresa i zabrinutosti za egzistenciju, što direktno utiče na koncentraciju i sigurnost” saopštili su Reprezentativni sindikati.

Prema nezvaničnim informacijama BUKE, pored mogućnosti zatvaranja svih operativnih aerodroma na teritoriji BiH ( Sarajevo, Mostar, Tuzla, Banjaluka), krajnja mjera i posljedica ove teške krize moglo bi biti zatvaranje vazdušnog prostora iznad BiH gdje nema ni ulazaka ni izlazaka iz njega kao ni preleta preko zemlje. Bosna i Hercegovina bi se tako, prema saznanjima BUKE, mogla naći u situaciji koja se ne pamti od kovida (tada je to bio globalni problem), a Bosna i Hercegovina bi izgledala kao Ukrajina na početku rata.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ovo jeste najekstremniji, ali i mogući scenario trenutne krize u vazdušnom saobraćaju , kažu dobro upućeni izvori BUKE.

Upozorenje Sindikata

Reprezentativni sindikati BHANSE i Udruženje kontrolora letenja pozivaju Savjet ministara BiH i Ministarstvo finansija da hitno reaguju. Traži se primjena člana 23 Zakona o BHANSA-i, koji jasno navodi da zaposleni nisu odgovorni za dugove koje institucija nije sama stvorila.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Posebno je zabrinjavajuće što se dug prema Viaduktu povećava za 18.000 KM dnevno, a trenutno iznosi preko 110 miliona KM. Iako je spor proizašao iz odluke Vlade RS-a koja je raskinula ugovor o koncesiji za izgradnju hidroelektrana na Vrbasu, teret pada na potpuno nevezanu instituciju – BHANSU.

Situacija je već eskalirala do međunarodnih razmjera. Organizacije ATCEUC i IFATCA, čiji su članovi i bosanskohercegovački kontrolori, pokrenule su konkretne međunarodne mehanizme kako bi zaustavile ovu praksu i osigurale finansijsku stabilnost BHANSE.

Uključene su i domaće i međunarodne institucije, uključujući Ured visokog predstavnika (OHR) i Ombudsmane za ljudska prava. U svim apelima se naglašava: “Vazdušni prostor BiH nije samo naš – on je dio globalnog sistema.”

“Neprihvatljivo je da se uposlenici BHANSE koriste kao sredstvo za servisiranje duga koji nisu izazvali. Ako se hitno ne pronađe rješenje, sindikati će pokrenuti sve zakonom dostupne mjere zaštite svojih članova. Niko nema pravo da ugrožava sigurnost neba iznad BiH – a upravo to se sada dešava.”

Podsjećamo, Savjet ministara BiH prošle je sedmice donio zaključak da se problem naplate blokade koja je nastala od blokiranja naših računa, posebno BHANSA čije je funkcionisanje ugroženo, da se od Fiskalnog vijeća BiH traži izmjena fiskalnog okvira, kako bi se budžetom mogla isplatiti ova presuda i deblokada računa.

Ovo je nakon sjednice Savjeta ministara BiH novinarima saopštio ministar komunikacija I transporta u Savjetu ministara BiH Edin Forto.

“Ako Fiskalno vijeće to ne odobri, što možemo očekivati jer ako bi se radilo o raspodjeli novca od Centralne banke BiH, to bi značilo da jedan dio sredstava ide na štetu FBiH, na šta ona ne mora pristati. Ako bi se to desilo, na sjednici Savjeta ministara BiH u utorak ćemo razmatrati druge načine deblokade BHANSA-e kako ne bi došlo do obustave vazdušnog saobraćaja u BiH”, rekao je Forto.

U svojoj oštroj reakciji na ovaj zaključak Savjeta ministara reagovao je premijer Federacije BiH, koji je rekao da ga mogu okačiti mačku o rep te da nema šanse da Federacija izmiruje dugove “separatista” iz Republike Srpske.

I tako dok se političari prepucavaju oko uplate duga Republike Srpske, građani bi mogli ostati bez aerodroma, bez letova, a Bosna i Hercegovina će pretrpjeti ogromnu štetu ali i situaciju, koja je dosad nezabilježena. Ignorisanje ovog problema može imati katastrofalne posljedice ne samo za BHANSA-u, već i za sigurnost avio saobraćaja u cijeloj regiji.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije