Oči cijelog svijeta uprte su u američkog predsjednika Donalda Trampa, nadajući se da će promijeniti odluku o uvođenju novih stopa carina za robu iz 180 država.
Bosna i Hercegovina jedna je od država pogođenih novim carinskim stopama koje će na robu zi BiH umjesto 12%, sada iznositi 35%.
Tri puta veće takse za robu iz BiH najviše će pogoditi namjensku industriju.
„BiH najveći izvoz prema SAD bilježi u oblasti namjenske industrije koja čini više od 60% od ukupnog izvoza, odnosno 135 miliona KM. Više od 50 miliona KM su proizvodi metalske i elektro industrije, oko 15 miliona KM proizvodi hemijske industrije, a manji dio izvoza se odnosi na prehrambenu i drvnu industriju”, saopštili su iz Vanjskotrgovinske komore BiH.
Da je situacija ozbiljna potvrđuje i izjava federalnog ministra energije, rudarstva i industrije Vedrana Lakića koji je u izjavi Feni rekao da se trenutno analizira novonastala situacija.
“U komunikaciji smo sa direktorima firmi namjenske industrije koje bi mogle biti na udaru, i trenutno procjenjujemo moguće efekte odluke”, rekao je Lakić.
Mnoge od kompanija namjenske industrije svoj izvoz primarno plasiraju na američko tržište. Ukoliko američki predsjednik ostane pri svojoj odluci, visoka stopa carina za bh. proizvode mogla bi ugasiti mnoga preduzeća i bez posla ostaviti hiljade radnika.
Ekonomista Igor Gavran podsjeća da je SAD marginalno tržište za bh. izvoznike budući da većinu domaćih proizvoda izvozimo u Evropsku uniju. Kada je u pitanju namjenska industrija situacija je drugačija, ali ti trendovi Gavrana previše ne brinu.
„Naša namjenska industrija je toliko konkurentna, a njeni proizvodi traženi da sam siguran da će naći alternativna tržišta ukoliko izgube američko. Očekivano je mnogo teži indirektni efekat povećanja carine na izvoz iz područja u koje mi najviše izvozimo, a to je prije svega EU“, rekao je Gavran za Buka magazin.
Širenje izvoza na već poznato tržište danas je već ozvaničio gigant bh. namjenske industrije kompanija “IGMAN” d.d. Konjic potpisavši ugovor o proizvodnji i isporuci municije Ministarstvu unutrašnjih poslova Iraka.
“Riječ je o najvrijednijem ugovoru u istoriji fabrike! Tokom posljednjih godina Irak je bio značajno izvozno tržište za fabriku vojne industrije “IGMAN”. Potpisivanjem novog ugovora potvrđeni su partnerski odnosi i otvoreneperspektive većeg obima povjeranja i saradnje u budućnosti”, saopšteno je iz ove kompanije.
BiH spremila odgovor
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac izjavio je kako je Ministarstvo na prijedlog predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika pripremilo odluku kojom se ukidaju carine na uvoz robe iz Sjedinjenih Američkih Država.
Može li ta odluka spasiti namjensku industriju u BiH?
“Ukidanje carina neće donijeti nešto epohalno, osim što će Milorad Dodik preuzeti zasluge i na još jedan način pokušati da se dodvori Sjedinjenim Američkim Državama”, ocjenjuje ekonomska analitičarka Svetlana Cenić u izjavi za Buku.
Ona pojašnjava da proizvodi namjenske industrije trebaju Sjedinjenim Ameirčkim Državama pa vjeruje da neće biti problema za proizvođača.
“Koliko god da namjenska industrija proizvede toliko će i prodati. Namjenska industrija nikada nije imala problem na tom tržištu”, uvjerena je Cenić.
Interes SAD-a prema municiji i oružju iz BiH je ogroman i uvođenje carine na tu robu najviše bi štetilo SAD-u zato Cenić smatra da vjerovatno neće biti potrebe za brigu.
“Prijedlog ukdianja carina je političko dodvoravanje SAD-u i to je u ravni onoga što radi Nenad Stevandić po X-u, ostavljajući komentare: yes, prst, s porukom- vidi me, vidi me. Tako i Dodik putem Staše Košarca pokušava biti primjećen. Takođe, američka ekonomija je od nas tražila oružje i jednostavno bi napravili izuzetak”, mišljenja je Cenić.
Ukoliko SAD ostanu pri namjeri da BiH uvedu carinu od 35% najviše će trpiti privrednici iz Federacije BiH budući da je samo jedna fabrika namjenske industrije smještena na teritoriji Republike Srpske.