BiH upletena u istragu o eksplozijama u Evropi

Masažni jastuci, seks-igračke i kozmetika korišteni su prošlog ljeta kao paravan za sofisticiranu sabotažnu operaciju u režiji ruske vojne obavještajne službe GRU, čiji su tragovi vodili kroz Poljsku, Njemačku, Ujedinjeno Kraljevstvo – ali i Bosnu i Hercegovinu.

Evropske bezbjednosne službe razotkrile su kako su iza tri požara u kurirskim skladištima stajale zapaljive naprave skrivene u poštanskim paketima, koje su poslane iz Litvanije, a bile namijenjene da testiraju slabosti bezbjednosne infrastrukture zapadnih zemalja.

Prema podacima do kojih je došao Reuters, operacija je uključivala mrežu lokalnih pomagača, sofisticirane metode prikrivanja i kodne riječi poput “Warrior” i “Mary”, što je dodatno zakomplikovalo rad bezbjednosnih agencija.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Eksplozivne naprave skrivene u paketima

Napadi su izvedeni 19, 20. i 21. jula 2024. godine u skladištima u Birminghamu (UK), Leipzigu (Njemačka) i blizu Varšave (Poljska). Paket je sadržavao jastuke, kozmetiku i seks-igračke, a unutar jastuka su bile sakrivene improvizovane zapaljive naprave, napravljene od hemikalija kao što je magnezijum, u kombinaciji sa gelom na bazi nitrometana, koji je bio smješten u tubama nalik kozmetici. Detonatori su bili napravljeni od jeftinih kineskih elektronskih uređaja za praćenje ključeva, programiranih da se aktiviraju u unaprijed zadatom vremenu.

„Postupak u ovom slučaju odnosi se na kriminalne aktivnosti inspirisane od strane ruske obavještajne službe GRU“, rekao je sagovornik Reutersa.

Jedan paket koji nije eksplodirao, pronađen u Poljskoj, omogućio je istražiocima da rekonstrušu strukturu napada i razotkriju mrežu aktera.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Dva bezbjednosna zvaničnika EU rekli su da je poljska ćelija tipičan primjer metode ruske obavještajne službe – regrutovanje lokalnih kriminalaca, instrukcije putem Telegrama, i plaćanje do nekoliko hiljada eura po zadatku.

Sastojci i paljive naprave korišćene u zavjeri su lako dostupni u prodavnicama sa đubrivima i pirotehnikom. „Ovo je izuzetno jeftin, efikasan i gotovo neotkriven način pravljenja eksplozivnih naprava“, rekao je stručnjak za eksplozive Jaroslav Stelmach.

Stručnjaci upozoravaju da su ovakve naprave, iako relativno jednostavne i jeftine, izuzetno teške za detekciju i lako prenosive.

„Ovo je ekstremno jeftina, efikasna i visoko anonimna metoda pravljenja eksploziva“, rekao je bivši pirotehničar Jaroslaw Stelmach.

Veza sa GRU i komandni lanac preko Telegrama

Poljski tužioci tvrde da je operacija organizovana i koordinisana od strane ruskog GRU, a da je komanda lokalnim akterima prosljeđivana preko aplikacije Telegram. Ključna figura, po svemu sudeći, bio je ukrajinski državljanin Vladyslav D. (Derkavets) koji je živio u Katovicama, na jugu Poljske. On je, prema instrukcijama GRU agenta pod kodnim imenom „Ratnik“, preko Telegrama, pakovao i slao pakete.

On je, prema tvrdnjama tužilaštva, 18. jula prešao granicu sa Litvanijom i u Kaunasu iz gepeka iz gepeka jednog automobila preuzeo više od deset predmeta. Potom je u Vilnjusu spakovao četiri paketa – svaki sa jastukom, tubama „kozmetike“ i seks-igračkama. Prije zatvaranja, aktivirao je tempirane mehanizme. Predao ih je neidentifikovanom muškarcu koji je koristio kodnu riječ “Mary”. Paketi su potom odmah poslani ka odredištima u tri zemlje.

Poljski tužioci su došli do svjedočenja najmanje pet članova navodne sabotažne ćelije.

Vladislav je uhapšen početkom avgusta i optužen za terorističke akte u ime ruske obavještajne službe. Trenutno je u pritvoru u blizini Varšave.

Njegov advokat nije želio da komentariše, a Vladislav je u istrazi negirao sve optužbe, tvrdeći da su „objašnjenja“ povjerljiva.

BiH u fokusu: Derkavets identifikovan putem suda, Bezrukavij izručen iz Sarajeva

BiH je u ovom slučaju spomenuta na dva ključna načina. Prvo, identitet Vladyslava Derkavetsa – koji je prema poljskom zakonu trebalo da ostane anoniman – otkriven je u Bosni i Hercegovini, gdje ne važe ista pravila o zaštiti identiteta osumnjičenih. Njegovo puno ime postalo je javno tokom sudskog procesa povezanog sa izručenjem drugog osumnjičenog – Aleksandra Bezrukavija.

Bezrukavij, 44-godišnji ruski državljanin iz Rostova na Donu, uhapšen je u Sarajevu. Poljske vlasti tražile su njegovo izručenje zbog sumnje da je bio ključni logistički operativac – njegov zadatak bio je da testira rutu ka Sjevernoj Americi slanjem paketa sa sportskom opremom (npr. patike, odjeća) iz Varšave za Vašington i Otavu, kako bi se analizirali vremenski okviri i bezbjednosne procedure u kargo transportu.

Na sudskom ročištu u Sarajevu, Bezrukavij je odbacio sve optužbe, tvrdeći da nije znao za zavjeru. Međutim, sud u BiH je odobrio njegovo izručenje, i on je u februaru prebačen u Poljsku, gdje je suočen s optužbama za saradnju s neprijateljskom obavještajnom službom i pomaganje u terorističkim radnjama. On je negirao sve optužbe i izjavio da nema veze sa bilo kakvom zavjerom.

“Hibridni rat” u tišini

Iako su eksplozije izazvale manje požare i niko nije povrijeđen, bezbjednosni zvaničnici EU navode da je riječ o “probnom napadu”, u sklopu šireg “hibridnog rata” koji Rusija vodi protiv Zapada – kombinacijom sabotaža, sajber napada i dezinformacija.

Naveli su da su ti paketi – koji su izazvali požare u skladištima, ali bez povrijeđenih – predstavljali probu za potencijalne buduće napade u kojima bi se slični paketi detonirali u vazduhu tokom kargo-letova za SAD i Kanadu.

„Sa ratom u Ukrajini, ovi napadi su se intenzivirali – postali su učestaliji, agresivniji“, rekao je Niku Popesku, bivši potpredsjednik vlade Moldavije i ministar spoljnih poslova.

„Naravno, ovo predstavlja rizik za ljude širom Evropske unije.“

Reakcija Kremlja

Kremlj je odbacio optužbe da ima ikakve veze sa požarima: „Ne znamo ništa o tome“, rekao je portparol Dmitrij Peskov za Reuters. „Ne isključujemo mogućnost da je ovo još jedna lažna vijest ili izraz slijepe rusofobije.“

GRU nije odgovorio na zahtjev za komentar.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije