Austrijska ministrica vanjskih poslova Beate Meinl-Reisinger i njemačka državna ministrica za Evropu i klimu Anna Lührmann najavile su juče u Sarajevu zajedničke mjere zabrane ulaska u njihove zemlje za trojicu političara iz Republike Srpske, te upozorile da je, predsjednik RS Milorad Dodik svojim potezima „jasno prekoračio crvene linije“.
Sankcije su stupile na snagu dnas i podrazumijevaju zabranu putovanja u te zemlje kao i blokadu imovine u tim zemljama.
Dodik je na ovu vijest ekspresno reagovao i najavio: “Ja mogu da živim bez toga. Sad ću pregledati sve, šta oni imaju ovdje interesa, pa ćemo i mi reagovati. Eto im Federacija. Hoćete da očuvate Bosnu?”
Poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Igor Crnadak, komentarisao je za BUKU i sankcije koje su najavile ministrice i izjavu Dodika, o mogućoj uzvratnoj reakciji na sankcije prema zvaničnicima RS.
Crnadak je naglasio da su sankcije prema tri funkcionera RS rezultat zabrane rada SIPA-e, Tužilaštva BiH i Suda BiH na teritoriji Republike Srpske, zakona koji, prema njegovim riječima, “ništa ne znače za RS” i koji su donijeli samo štetu.
„Potpuno je nerazumno to što rade“, rekao je Crnadak, dodajući da je najava sankcija RS prema Njemačkoj još više neosnovana. On je podsjetio da spoljnotrgovinska razmjena Republike Srpske sa Njemačkom prelazi milijardu maraka godišnje, te da oko 600 miliona maraka iznosi izvoz firmi iz RS u Njemačku.
„Ja se nadam da sankcije koje vlasti RS najavljuju neće značiti zabranu izvoza našim firmama u Njemačku. To bi bilo suludo, jer bi 1.000 ljudi ostalo bez posla“, izjavio je Crnadak.
Takođe, istakao je kako bi rukovodstvo Republike Srpske trebalo da se okrene ka stvarnim potrebama građana, da ih oslobodi tereta koji oni trenutno predstavljaju i da se omogući normalan razvoj Republike Srpske. „Treba da stave RS na prvo mjesto, da nas puste da živimo i razvijamo se normalno“, zaključio je Crnadak.
Ekonomista Drasko Aćimović smatra da razgovori o sankcijama nikada nisu korisni za ekonomiju.
“Mislim da je bolje već sada pokušati naći način da se preduhitri situacija, nego čekati da dođe do sankcija”, rekao je Aćimović za BUKU.
Podsjetio je da je Njemačka u avgustu 2023. godine suspendovala četiri projekta u Republici Srpskoj, vrijedna 105 miliona eura, ali da i dalje ima veliki broj projekata koje finansira u lokalnim zajednicama. Takođe, spomenuo je da sama priča o sankcijama može imati moguće negativne posledice ukoliko situacija ne bude adekvatno rešena. Ekonomista je pozvao na oprez i smirenost u trenutnoj situaciji, ističući da je prevencija ključ u ovakvim okolnostima.