Javna rasprava o Nacrtu ustava Republike Srpske održavaju se ovih dana širom Republike Srpske, sa kojih se poručuje kako je Republika Srpska odlučna da donese novi ustav u skladu sa svojim dejtonskim nadležnostima, te da na to ima pravo po osnovu Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Podsjetimo, sredinom marta usvojen je nacrt novog Ustava Republike Srpske, koji se planira definisanje Republike Srpske kao države srpskog naroda, daje joj se pravo na samoopredjeljenje, da osnuje svoju vojsku, te da ukine Vijeće naroda i potpredsjednike iz druga dva konstitutivna naroda. Konačan izgled novog nacrta još nije ugledao svjetlost dana, izgledno je da neće biti ukinuto Vijeće naroda ( sam Milorad Dodik je rekao da će se ono zadržati, ali da će se promijeniti mehanizam zaštite vitalnog nacionalnog interesa ), ali ostale su mnoge dileme oko samog načina usvajanja u jeku ogromne političke krize u zemlji. Prvobitne stavke poput vojske RS su u suprotnosti sa Ustavom BiH, i sa samim Dejtonskim mirovnim sporazumom, iako vlastodršci smatraju drugačije.

NSRS – foto BUKA
Profesor dr Vitomir Popović, predsjednik Radne grupe koja pomaže Odboru za ustavna pitanja NSRS u pripremi i izradi novog ustava, rekao je u Trebinju da je Republika Srpska opredijeljena da institucionalno ide ka izradi i donošenju novog ustava koji podrazumijeva kontinuitet sa Ustavom iz 1992. godine i koji obuhvata sve amandmane na kojima je radila Narodna skupština RS ranije.
“Opravdano je postavljanje pitanja o radu onih institucija koje su prenesene na nivo BiH, a koje su zloupotrebljene ili nisu dale očekivane rezultate. Bečka konvencija jasno govori o tome da ugovorne strane svoje ugovorne obaveze moraju da izvršavaju bona fides, odnosno u dobroj mjeri i savjesno”, naglasio je Popović.
Podsjetimo, nacrt novog Ustava RS je usvojen sa 50 glasova “za” i osam “protiv”, i na javnim je raspravama 30 dana, nakon kojih skupštinski Odbor za ustavna pitanja treba da sastavi Prijedlog o kojem će se ponovo raspravljati u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Da bi Ustav bio usvojen potrebne su dvije trećine glasova u Narodnoj skupštini RS, odnosno 55 od 83 poslanika.
Prva spekulacija koja se pojavila u medijima jeste ta da je Draško Stanivuković obezbijedio Dodiku većinu u NSRS za izglasavanje novog Ustava Republike Srpske, a da je cijeli “paket aranžman” počeo prelaskom Maje Dragojević-Stojić iz SDS-a u PDP, što su svi akteri odlučno demantovali.
Jučer je Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a i Republike Srpske rekao kako će imati većinu za izglasavanje novog Ustava RS i da će tih troje, koji će mu pomoći biti iz redova opozicije.
“Ta tri glasa ćemo objezbijediti. Odakle? Pa, odakle bi drugo nego sa opozicione strane. Vidite i sami da oni bježe jedni od drugih. Više ne znate ko koga tamo vara. Ovdje je ključno što je opozicija između Republike Srpske i BiH izabrala BiH”, rekao je Dodik i dodao da je Stanivukoviću nudio tri ministarske pozicije u Vladi RS ali da on “nije našao za shodno ni da odgovori”.
Narodna poslanica PDP-a Tanja Vukomanović kaže za BUKU da je Dodik sam u svojoj izjavi dao i odgovor na pitanje u vezi sa potencijalnom saradnjom.

Tanja Vukomanović – foto BUKA
“To jasno pokazuje šta PDP misli o toj ponudi” kaže Vukomanović.
Ona u izjavi za BUKU dodaje da je PDP spreman da razgovaramo o borbi za institucije Republike Srpske, ali tamo gdje se razgovara o spasu pojedinaca a ne institucija, tu nama nije mjesto.
“Za Dodikov ustav nećemo glasati, jer mi za razliku od njega, mislimo da na budućnosti Republike Srpske, a ne samo na budućnost pojedinaca u njoj. Dodik je i ovom izjavom potvrdio da je spreman budućnost Republike Srpske svesti na trgovanje sa nekoliko fotelja, misleći da funkcijom može da kupi bilo šta i bilo koga. Što godinama i radi. Ali PDP tako ne radi. Politika se ne vodi foteljama, ponudama i prilagođavanju dnevno političkim potrebama, već ozbiljnom strategijom i planom” ističe Vukomanović za BUKU.
Šef Kluba poslanika SNSD Srđan Mazalica u kratkoj izjavi za BUKU kaže kako očekuje podršku opozicionih poslanika iz Banjaluke
“Novi Ustav RS treba verifikovati Banjaluku kao glavni grad Republike Srpske” kaže Mazalica.

Srđan Mazalica – foto BUKA
Narodni poslanik Đorđe Vučinić je rekao za BUKU da, ma “koliko god bili bliski ili interesno vezani jedan za drugoga, za nekoga koga već od prvog dana nakon lokalnih izbora mnogi mediji, a u prvom redu među njima režimski, promovišu kao opozicionog kandidata koji će stati na crtu Miloradu Dodiku 2026. godine, a u ovim momentima nakon prvostepene presude potencijalno i ranije, za Stanivukovića bi to bilo političko samoubistvo jer više ne bi mogao imati opozicionu priču, a siguran sam ni stranku”
“Međutim, ovaj Dodikov istup u javnosti posmatram isključivo kao nastavak pumpanja “opozicione” priče za Stanivukovića, koja je počela onim protestima i gašenjem rasvjete ispred Palate Republike prije par mjeseci, te kao dodatnu priliku da se oni najnaivniji uhvate za dodatnu slamčicu koja kaže “evo vidite da je Draško odbio Milorada”. I jednom i drugom odgovara situacija u kojoj će oni ulaziti u javne sukobe i prepucavanja, te na taj način pokušavati da dokažu da su politički neprijatelji. Dodiku Draško odgovara kao oponent koji bi ili njemu ili nekome iz SNSD-a izašao na crtu, a svakako da mu ne bi mnogo škodio i poraz, što se dokazuje i u Banjaluci u više projekata, od urbanističkih poduhvata preko teniskih terena” kaže Vučinić za BUKU.

Đorđe Vučinić – foto BUKA
On kaže da ipak, što se tiče glasanja za novi Ustav, “ako ikada dođe do prijedloga pred poslanicima u NSRS, moje informacije govore da ni PDP, a kamoli bilo koja druga opoziciona stranka neće dati glasove da se usvoji nešto što je prije svega neozbiljno napisano, opasno napravljeno i što ne može na pravi način imati pravno dejstvo u datom momentu, a što od mnoštva manjkavosti između ostalog ukida pravo na privatni život čovjeka u Republici Srpskoj”
“Mislim da niko nije toliko lud da politički izgine na ovako jednom apsolutno naopako napravljenom prijedlogu, a naročito jer su i oni najnaivniji pročitali smiješnu mantru režima o “izdajnicima”” ističe za BUKU Vučinić.
“Poruka Milorada Dodika je višeslojna i otvara brojna pitanja” smatra Tanja Topić, politička analitičarka te dodaje kako je “zanimljivo da je ponuda bila upućena PDP-u, koji nije najjača opoziciona partija, i to u vrijeme kada je Draško Stanivuković preuzeo šefovanje strankom.
“Ona nas vraća u doba sumnje u simbiozu između Dodika i Stanivukovića, otvara pitanje da li je ta simbioza oživljena u nekom centru van BiH, te da li to što Stanivuković nije odgovorio na nju nosi skrivenu poruku o potencijalnoj mogućoj saradnji” smatra Topić.

Tanja Topić – foto BUKA
Druga tvrdnja, o tri opoziciona glasa za donošenje novog Ustava, s obzirom na decenijsku tradiciju “papaka”, nikoga ne iznenađuje, a štaviše, nikoga ne bi ni šokirala, smatra ona.
“Međutim, istovremeno može značiti bacanje koske u opozicione redove kako bi je oni glodali, čime bi bilo narušeno jedinstvo oko ulaska u koaliciju na državnom nivou. S obzirom na to da živimo u vremenu prenaglašenih spinova, ovo bi mogao biti još jedan u nizu” zaključuje naša sagovornica.
Dok vlasti insistiraju na tome da Republika Srpska ima pravo na donošenje novog Ustava, stručnjaci upozoravaju na pravne i političke prepreke, uključujući nespojivost pojedinih odredbi s Ustavom BiH i Dejtonskim sporazumom. Istovremeno, opozicija kategorički odbacuje podršku ovom prijedlogu, ali ostaje neizvjesno da li će doći do političke trgovine koja bi osigurala njegov prolazak u Narodnoj skupštini RS.
S obzirom na sve veći broj političkih spinova i optužbi, situacija oko novog Ustava može se posmatrati i kao pokušaj vladajuće strukture da stvori dodatne podjele u opoziciji i time oslabi njen potencijal za zajedničko političko djelovanje na državnom nivou.