Prilikom rangiranja gradova vodili su se cijenama u restoranima i
marketima, cijenama javnog prevoza, režije, zdravstvene zaštite, rente i
slično.
Utvrđeno je da je na Zapadnom Balkanu najskuplji grad za život glavni grad Srbije Beograd (186. mjesto u Evropi), a odmah nakon njega je Budva (188 mjesto u Evropi), turistička prestonica Crne Gore. Iza Beograda je i Tirana (194. mjesto u Evropi), glavni grad Albanije.
“Iako se Tirana smatra jeftinom za život sa stanovišta ostalih Evropljana, ona je skupa za lokalno stanovništvo i nivo dohotka”, piše Euractiv.
Jedno od najjeftinijih mjesta za život je Priština (234. mjesto u Evropi), a slijede Niš u Srbiji (232. mjesto) i Tuzla u Federaciji BiH (227. mjesto).
Glavni grad Bosne i Hercegovine je na 206. mjestu u Evropi i skuplji je za život od Podgorice, Novog Sada, Skoplja, Banjaluke…
Raj za hedoniste, pakao za novčanik: 10 najskupljih gradova u Evropi
U Hrvatskoj je najskuplje živjeti u Zadru (141. mjesto u Evropi), zatim u Dubrovniku pa Zagrebu, koji je na 150. mjestu prema cijeni življenja u gradovima u Evropi.
Bazel najskuplji
Na vrhu liste najskupljih u Evropi za 2023. godinu je Bazel, a slede Cirih, Loyana, Zug i Bern, svi u Švajcarskoj. Ostali gradovi koji spadaju u top deset najskupljih nalaze se u Norveškoj: Oslo, Stavanger, Bergen, Trondhejm i Tromse.
Pri dnu liste su gradovi u ratom razorenoj Ukrajini, a na poslednjem mjestu je Harkov. Druga jeftina mjesta za život su ukrajinski gradovi Lavov, Odesa, Dnjepar i Kijev.
Kompletnu rang listu možete pogledati na ovom linku.