Elektronske zdravstvene kartice više nemaju rok važenja, a nije potrebno mijenjati ih dok se ne oštete, izgube, ili dođe do promjene ličnih podataka korisnika. To znači da, iako neke kartice, posebno iz prve serije, imaju označen rok važenja, one i dalje važe i nisu podložne zamjeni.
Iako je Fond zdravstvenog osiguranja već informisao javnost o ovoj promjeni, česta pitanja osiguranika i zdravstvenih ustanova ukazuju na potrebu za dodatnim pojašnjenjem. Roks važenja elektronskih zdravstvenih kartica ukinut je prije dvije godine, a promjena je bila posljedica produženja početnog roka važenja koji je prvobitno bio pet, a kasnije deset godina. S obzirom na to, kartice koje su izdane 2020. godine sa rokom važenja do 2025. godine i dalje su važeće.
Ukoliko dođe do promjena u ličnim podacima, osigurano lice je dužno prijaviti promjene nadležnoj poslovnici Fonda zdravstvenog osiguranja u roku od 15 dana i podnijeti zahtjev za izdavanje nove kartice. Do izrade nove kartice, korisnik će dobiti potvrdu o zdravstvenom osiguranju koju će koristiti do izdavanja nove kartice. Takođe, u slučaju gubitka, krađe ili oštećenja kartice, potrebno je prijaviti to nadležnoj poslovnici Fonda kako bi kartica bila poništena i izbjegle se moguće zloupotrebe.
Za osigurana lica koja ostvaruju pravo na zdravstveno osiguranje u inostranstvu, kartica se mora vratiti Fondu zdravstvenog osiguranja.
Trenutno, Fond snosi troškove izrade svih zdravstvenih kartica, uključujući i zamjenske, ali je planirano uvođenje naplate za izradu novih kartica, ukoliko dođe do poništavanja zbog oštećenja, gubitka ili promjene podataka. Trošak izrade zamjenskih kartica biće u visini stvarnih troškova izrade, a sve informacije o novim troškovima biće pravovremeno dostavljene osiguranicima.
Na kraju, osigurani su pozvani da čuvaju svoje zdravstvene kartice kao i druge lične dokumente, jer je to najbolja zaštita njihovih podataka, a kartica je ključna za pristup elektronskom zdravstvenom kartonu.