Republički hidrometeorološki zavod Republike Srpske izdao je upozorenje od danas,16.01. do petka 20.01. jer se očekuju vrlo obilne padavine uz jak do olujni jugo. Najviše padavina se očekuje u utorak i srijedu. Najveća količina padavina se očekuje u Hercegovini, ponegde i preko 250 mm kiše, sarajevsko-romanijskoj regiji i gornjem Podrinju od 80 do 150 mm i na zapadu od 60 do 120 mm. Vrlo obilne padavine, ponegde i preko 400-500 mm se očekuju u Crnoj Gori.
Duvaće umeren do jak, u višim predelima i u Hercegovini olujni jugo uz udare vetra u utorak i preko 100-120 km/h.
Uz zahlađenje kiša će u četvrtak krajem dana i u petak preći u snijeg uz formiranje i nagli porast snežnog pokrivača.
Ova količina padavina će izazvati izlivanje bujičnih vodotoka, pojavu klizišta kao i značajan porast velikih rijeka. Posebno zabrinjava količina padavina koja se očekuje u Crnoj Gori koja može da prouzrokuje ekstreman porast vodostaja reka u sliku Drine.
U skladu sa najavama Republičkog hidrometeorološkog zavoda da se u Banjauci očekuju padavine i jak vjetar, nadležne službe su u stanju pripravnosti.
“S obzirom na to da su za područje Banjaluke najavljeni jaki udari vjetra sve službe su u pripravnosti, a stavljena su u pripravnost i preduzeća koja rade na održavanju i naloženo im je da preventivno djeluju, ali i da u slučaju potrebe djeluju kako u gradskim tako i u prigradskim naseljima”, rečeno je nakon jučerašnje sjednice Štaba za vanredne situacije.
Naime, već tokom proteklog vikenda nadležne službe su intezivirale aktivnosti. Sprovedeno je niz preventivnih mjera kako bi se na što efikasniji način odgovorilo na vremenske neprilike u skladu sa najavama Republičkog hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske.
Meteorolog Nedim Sladić je na svom Facebooku podijelio prognozni model padavina.
Jug naše zemlje će, sudeći prema njegovim procjenama, biće naročito izložen padavinama te se od utorka do petka najavljuje i do 200 milimetara kiše po kvadratnom metru.
Vjetar olujne jačine Sladić najavljuje za utorak, 17. januar, koji će u većem dijelu zemlje, u prosjeku, ići preko 80, ponegdje i 90 kilometara po satu, a za Mostar i okolinu stoji posebno upozorenje s obzirom da se u tom dijelu očekuju udari i do 100 km/h.
Što se tiče temperaturnih vrijednosti, narednih dana će se jutarnja temperatura zraka većinom kretati između 1 stepena i 6 stepeni, na jugu zemlje do osam, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između pet i deset, na jugu zemlje do 13 stepeni.