PREMA informacijama koje prenosi The Telegraph, Francuska je spremna upotrijebiti svoj nuklearni arsenal kako bi zaštitila Europu. Borbeni zrakoplovi naoružani nuklearnim oružjem mogli bi biti raspoređeni u Njemačku dok Sjedinjene Američke Države prijete povlačenjem svojih snaga s europskog kontinenta.
Friedrich Merz, koji bi mogao postati novi njemački kancelar nakon pobjede na nedjeljnim izborima, pozvao je Britaniju i Francusku da prošire svoj “nuklearni kišobran” na Europu kako bi osigurao veću neovisnost Europe od Amerike pod vodstvom Donalda Trumpa.
Jedan francuski dužnosnik izjavio je za The Telegraph kako bi slanje borbenih zrakoplova s nuklearnim naoružanjem poslalo jasnu poruku Vladimiru Putinu, dok su diplomati u Berlinu ocijenili da bi taj potez mogao izvršiti pritisak na Sir Keira Starmera da učini isto. “Raspoređivanje nekoliko francuskih nuklearnih borbenih zrakoplova u Njemačkoj ne bi trebalo biti teško i poslalo bi snažnu poruku”, rekao je izvor.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron razgovarao je s Merzom u nedjelju navečer, prije nego što je otputovao u Washington kako bi u Bijeloj kući Donaldu Trumpu predstavio svoj plan za europsku sigurnost i obranu Ukrajine. Na summitu održanom na treću godišnjicu rata, američki predsjednik sugerirao je da SAD neće pružiti sigurnosna jamstva Ukrajini nakon potpisivanja mirovnog sporazuma.
Govoreći zajedno s Trumpom, Macron je naglasio da mir “ne smije biti kapitulacija Ukrajine” te je pozvao Europljane da više pridonesu sigurnosti kontinenta.
U međuvremenu, SAD se sukobio sa svojim europskim saveznicima oko rezolucije UN-a o ratu u Ukrajini. Washington je glasao zajedno s Rusijom protiv prijedloga koji je osudio Putinov rat i pozvao na povlačenje njegovih snaga.
Zaokret Amerike i Trumpa
SAD već desetljećima jamči sigurnost Europe s arsenalom od oko 100 nuklearnih projektila, od kojih su mnogi smješteni u američkoj vojnoj bazi u Njemačkoj. Francuski nuklearni arsenal trenutačno je neovisan o NATO-u, dok britanski nuklearni program čini ključni dio obrambene strategije Saveza.
Friedrich Merz prošlog je petka izjavio kako bi Pariz i London trebali razgovarati o tome “može li se njihova nuklearna zaštita proširiti i na nas”, dok je u nedjelju upozorio da je Amerika pod Trumpom sada “ravnodušna prema sudbini Europe”.
Bivši britanski premijer Boris Johnson je prilikom posjeta Kijevu izjavio za The Telegraph da postoji “moralna osnova” prema kojoj bi Ukrajina trebala imati vlastito nuklearno oružje s obzirom na sve veću prijetnju iz Rusije.
“Moskva ne drži sve karte u ovom ratu”
Njemački diplomatski izvori navode da razgovori o europskom nuklearnom štitu za Njemačku još nisu započeli, dok je Merz još uvijek usred pregovora o formiranju koalicijske vlade. Macron već neko vrijeme zagovara raspravu o ulozi francuskog nuklearnog oružja u obrani Europe. Diplomat u Berlinu rekao je kako bi francuska ponuda mogla povećati pritisak na Sir Keira Starmera da učini isto i dokaže ozbiljnost svojih namjera u zaštiti europske sigurnosti.
Britanski premijer podržava europske čelnike, a ne Trumpa u vezi s rješenjem rata u Ukrajini te želi potpisati sigurnosni i obrambeni pakt s Europskom unijom. “Ako Francuzi odluče postaviti nuklearni štit u Njemačkoj, to bi zaista moglo povećati pritisak na Britance da učine isto”, rekao je diplomat.
Izvor upozorava kako bi zahtjev vjerojatno bio formalno postavljen tek ako bi Amerikanci povukli svoj nuklearni arsenal iz Njemačke. Vjeruje se da Francuska ima oko 300 nuklearnih projektila u sklopu svog programa Force de dissuasion, s mogućnošću lansiranja s mora i iz zraka. Britanski nuklearni program Trident uključuje četiri podmornice klase Vanguard, koje mogu nositi do 16 bojevih glava svaka.
Obraćajući se svjetskim čelnicima videovezom na summitu u Kijevu povodom treće godišnjice ruske invazije, Sir Keir Starmer izjavio je da “Moskva ne drži sve karte u ovom ratu”. Dodao je da je Britanija “spremna i voljna” podržati budući mirovni sporazum s “vojnicima na terenu”, za razliku od Sjedinjenih Američkih Država.
Trump najavljuje kraj rata za par tjedana
Ministar vanjskih poslova David Lammy opisao je Putina kao “KGB agenta koji djeluje kroz obmanu” tijekom obraćanja parlamentu. Aludirajući na Putinovu prošlost kao obavještajnog operativca u Rusiji i komunističkoj Istočnoj Njemačkoj, rekao je da je invazija bila “neisprovocirana” i “barbarska”, što je u potpunom kontrastu s Trumpovim tvrdnjama da je rat krivnja Ukrajine.
U ponedjeljak navečer Trump je novinarima rekao da bi europske trupe “mogle ući u Ukrajinu kao mirovnjaci” te da bi Putin “to prihvatio”. “Pitao sam ga to pitanje”, rekao je Trump dok je bio domaćin Macronu. “Nema problema s tim”, dodao je.
Američki predsjednik sugerirao je da bi rat u Ukrajini mogao završiti unutar nekoliko tjedana. Macron je također izjavio da bi se primirje moglo postići “u narednim tjednima” u intervjuu za Fox News nakon sastanka s Trumpom.