Ministarstvo finansija RS: Gradska uprava Banjaluka prevarila javnost o preduzetnicima koji su prestali raditi!

Ministarstvo finansija Republike Srpske optužulo je danas Gradsku upravu Banjaluka za obmanu javnosti. Prema saopštenju, podaci izneseni 21. februara 2025. godine, koji ukazuju na razlog odjave preduzetnika, predstavljaju potpuni netačni prikaz situacije, jer nisu potkrepljeni temeljnom analizom.

Izmjene Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima, koje su navedene kao uzrok za odjave preduzetnika, zapravo imaju za cilj povećanje praga za status malog preduzetnika, kao i smanjenje nejednakosti u obavezama doprinosa prema ekonomskoj snazi obveznika. Prema podacima iz Jedinstvenog informacionog sistema za registraciju privrednih subjekata u Republici Srpskoj, u periodu od 1. januara 2025. godine do 25. februara 2025. godine, ukupno je odjavljeno 645, a prijavljeno (novoregistrovano) 452 preduzetničke radnje. Od toga, u Banjaluci je broj odjavljenih iznosio 179, dok je novoregistrovanih bilo 78. U Bijeljini su odjavljene 55 preduzetničke radnje, a novoregistrovano je 45. Grad Laktaši je zabilježio 24 odjavljenih i 19 novoregistrovanih, dok je u Doboju odjavljeno 30 radnji uz 25 novoregistrovanih. U Gradišci je 32 radnje odjavljeno, a 29 novoregistrovano, dok je u Prijedoru zabilježeno 25 odjavljenih i 31 novoregistrovana. U Prnjavoru su odjavljene 12 radnji, a novoregistrovano 16.

Prema podacima Poreske uprave Republike Srpske, ukupan broj odobrenih malih preduzetnika u Republici Srpskoj u 2024. godini bio je 15.008, dok je u ovoj godini ukupno odobreno 14.191 zahtjev, a u postupku odobravanja je 1.375 zahtjeva za status malog preduzetnika. Ove brojke govore o činjenici da broj malih preduzetnika nije smanjen, već je, naprotiv, povećan u odnosu na prošlu godinu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ministarstvo finansija je ukazalo na to da je neozbiljno i neprofesionalno iznositi razloge prijavljivanja ili odjavljivanja preduzetnika bez prethodne temeljne analize obavljanja djelatnosti, kao što to čini Gradska uprava Banjaluka i Područna zanatsko-preduzetnička komora Banjaluka. Podsjećamo da je minimalna osnovica doprinosa za radnike u Republici Srpskoj minimalna plata, a radnik sa minimalnom platom (nekvalifikovani) plaća mjesečno 416 KM doprinosa. Radnik sa minimalnom platom i srednjom stručnom spremom plaća 467 KM, dok preduzetnik plaća minimalno 456 KM doprinosa mjesečno. Ovo znači da preduzetnik, bez obzira na promet ili na ukupan prihod, plaća doprinose niže od radnika sa minimalnom platom srednje stručne spreme.

Takođe, naglašavamo da izmjene poreskih stopa i osnovice nisu urađene: mali preduzetnik plaća porez po stopi od 2% na ukupan prihod, dok ostali preduzetnici plaćaju porez po stopi od 10% na osnovicu koju čini ukupan prihod umanjen za ukupne rashode. Ministarstvo finansija naglašava da su izmjene koje se odnose na oporezivanje preduzetnika usaglašene sa Republičkom zanatsko-preduzetničkom komorom, te da su izvršene nakon analize oporezivanja preduzetnika u Republici Srpskoj koja je bila dostupna javnosti. Takođe, biće urađene temeljne analize primjene kako poreskih, tako i svih drugih zakona koji utiču na obavljanje preduzetničke djelatnosti, nakon proteka određenog perioda u kojem se mogu kvalitetno sagledati efekti.

Ministarstvo finansija će, zajedno sa resornim ministarstvima i Vladom Republike Srpske, nastaviti da radi na zadatim ciljevima povećanja produktivnosti i konkurentnosti privrednih subjekata, s krajnjim ciljem povećanja produktivnosti i boljeg ekonomskog razvoja Republike Srpske. Podsjećamo, iz Gradske uprave su naveli da je od 1. januara do 20. februara 2025. godine, odnosno za nepuna dva mjeseca, u Banjaluci odjavljeno 266 samostalnih preduzetničkih radnji, što je, kako su istakli, više nego alarmantan pokazatelj da se moraju preduzeti mjere kako bi se erozija preduzetničke djelatnosti zaustavila.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije