Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv bivše šefice Grupe za sprečavanje krijumčarenja i prekršaje u Regionalnom centru Uprave za indirektno oporezivanje Jelene Majstorović, kao i radnika Radenka Popovića, Vladimira Đurđevića, Vladimira Puzića i Steve Savića,
Oni su uhapšeni u akciji “Brend 4” krajem 2022. godine, nakon čega im je određen kućni pritvor i od tada su suspendovani s posla uz mjere zabrane. prenosi Capital.
Protiv njih je pokrenut i disciplinski postupak, koji zavisi od ishoda suđenja, a dok su suspendovani dobijaju “samo” 70 odsto plate iz UIO BiH.
Prema informacijama ovog portala, optužnica je podignuta 17. februara, a tri dana kasnije otpremljena je u Sud BiH na potvrđivanje, koji o tome još nije odlučio.
Majstorovićeva, Popović i Savić uhapšeni su 22. decembra 2022. godine zajedno sa službenicima UIO Vladimirom Puzićem, Vladimirom Đurđevićem i Elvisom Džaferagićem.
Popularnu “šeficu” u UIO BiH zaposlio je bivši direktor Miro Džakula, a dvije godine prije hapšenja imenovana je za prvu osobu Grupe za sprečavanje krijumčarenja.
Svi oni su uhapšeni zbog sumnje da su tokom 2017. i 2018. godine ucjenjivali vlasnike radnji koje su zaticali u prekršajima, te da su od njih tražili i uzimali mito u zamjenu za blaže postupanje ili nekažnjavanje.
Tužilac Elvira Stanojlović obrazlažući zahtjev za određivanje pritvora protiv uhapšenih navela da je ovo tužilaštvo prikupilo 26 iskaza svjedoka od kojih su najmanje dvadeset oštećeni.
U kućnom pritvoru su bili do 20. januara 2023. godine, kada im je Sud BiH odredio mjeru zabrane napuštanja Banjaluke.
Tužiteljka je tada ocijenila da su osumnjičeni u periodu od 2017. do 2020. godine djelovali kao organizovana grupa, a da je sve organizovala Majstorović.
„Na taj način, prekoračivši svoja službena ovlaštenja nanijeli su drugima štetu i teže povrijedili prava drugih, te pribavili sebi imovinsku korist koja prelazi 50.000 KM“, rekla je Stanojlovićeva.
U decembru 2023. godine, pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) izuzeli su dokumentaciju iz UIO u sjedištu u Banjaluci, a u vezi sa predmetom “Jelena Majstorović” i to po nalogu Suda BiH.
Interesantno je i da su zbog boje svoje uniforme među vlasnicima trgovina, Majstorović i njena grupa poznati kao “crnokošuljaši”.