Njemačka ulazi u završnicu izborne trke, dok se liberalni FDP, Ljevica i novoosnovani Savez Sare Vagenkneht (BSW) bore da pređu izborni prag od 5%. Njihov uspjeh ili neuspjeh mogao bi odrediti budući sastav vlasti i pravac kojim će Njemačka krenuti.
Uspon AfD-a i politička izolacija
Desničarska Alternativa za Njemačku (AfD) bilježi rast podrške, ali je i dalje izolovana na političkoj sceni. Vodeće stranke, uključujući CDU, odbijaju saradnju s AfD-om zbog njenih stavova o migracijama, EU i Rusiji.
„Saradnja s AfD-om bila bi prodaja duše CDU-a,“ izjavio je lider te stranke Fridrih Merc, naglasivši da će CDU ostati distanciran. Ipak, podrška AfD-u dolazi s neobične strane – milijarder Ilon Mask otvoreno simpatizuje tu stranku, što bi moglo uticati na buduće odnose Njemačke s Rusijom i transatlantske veze, posebno sada kada je Donald Tramp ponovo u Bijeloj kući i najavljuje nove carine i smanjenje podrške NATO-u.
Ekonomija, migracije i energija
Njemačka se suočava s ekonomskom krizom – pad izvoza, recesija i problemi u autoindustriji postali su ključna pitanja za birače. Visoke cijene energije dodatno su podigle tenzije. CDU i AfD zalažu se za povratak nuklearnoj energiji, dok SPD i Zeleni insistiraju na obnovljivim izvorima uz državne subvencije.
Migracije su ponovo u centru pažnje, posebno nakon nedavnih napada povezanih s migrantima, što je dodatno povećalo podršku AfD-u, koji zagovara „nultu imigraciju“. U pokušaju da umiri javnost, vlada Olafa Šolca krajem 2024. godine pooštrila je granične kontrole.
Šta ovi izbori znače za Evropu i svijet?
Njemačka je ekonomski i politički stub Evropske unije, a ishod izbora mogao bi preoblikovati evropsku politiku i odnose s ključnim globalnim silama.
Povratak CDU-a na vlast značio bi konzervativniji pristup, fiskalnu disciplinu i jačanje nacionalnog suvereniteta unutar EU. S druge strane, rast AfD-a mogao bi osnažiti populističke pokrete širom Evrope, čak i ako stranka ne postane dio vlade.
Njemačka igra ključnu ulogu u klimatskoj politici i međunarodnoj trgovini, a novi politički pravac mogao bi uticati na odnose s Kinom, Rusijom i SAD-om. Stručnjaci upozoravaju da bi dugotrajni pregovori o formiranju vlade mogli oslabiti EU u osjetljivom trenutku, dok kontinent traži stabilnost usljed rata u Ukrajini i ekonomske nesigurnosti.