Novi Trumpov prijedlog za minerale skoro je isti kao odbijeni: U ovom se spominje još jedna bitna stvar

Ukrajina danas ozbiljno razmatra revidirani američki prijedlog za svoje bogate prirodne resurse, koji sadrži gotovo iste uvjete koje je Kijev prethodno odbio jer su bili preopterećujući, saznaje New York Times (NYT).

Kako navode, neki od uvjeta izgledaju čak i strože nego u prethodnom nacrtu.

Novi dokument ne pruža ni jedno ni drugo

Iako Ukrajina još nije finalizirala sporazum, prihvatanje uvjeta predstavljalo bi kapitulaciju pred američkim zahtjevima nakon sedam dana intenzivnog pritiska predsjednika Trumpa. On smatra da je pristup ogromnim ukrajinskim mineralnim bogatstvima nužan način za vraćanje sredstava koje je SAD pružio Ukrajini u njihovoj borbi protiv Rusije, piše NYT.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Sporazum bi mogao oduzeti Ukrajini sredstva koja su sada uglavnom uložena u vojnu i obrambenu industriju i koja bi mogla pomoći u obnovi zemlje kada rat završi.

Uvjeti novog prijedloga, koji je datiran 21. februara i pregledao ga je New York Times, zahtijevaju da Ukrajina odustane od polovice svojih prihoda od prirodnih resursa, uključujući minerale, plin i naftu, kao i prihode od luka i druge infrastrukture.

Sličan zahtjev bio je postavljen u prethodnoj verziji sporazuma, datiranoj 14. februara, koju je također pregledao NYT. Četiri trenutna i bivša ukrajinska dužnosnika i jedan ukrajinski biznismen, koji su im opisali uvjete novog prijedloga, potvrdili su da je zahtjev ostao nepromijenjen.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ukrajina je razmatrala mogućnost partnerstva sa Sjedinjenim Američkim Državama u vezi sa svojim vrijednim prirodnim resursima kako bi pokušala uvjeriti Trumpa da pruži dodatnu podršku za ratne napore Ukrajine, kao i jamstva protiv buduće ruske agresije u slučaju postizanja mirovnog sporazuma.

Novi dokument, po pisanju NYT-a, ne pruža ni jedno ni drugo. Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenskij tražio je sigurnosne garancije za Ukrajinu, uvjet koji je bio izostavljen u prvom nacrtu dogovora koji mu je predstavljen prošli tjedan, zbog čega je odbio potpisati sporazum.

Novi dokument navodi da će prihodi biti usmjereni u fond u kojem SAD ima 100 posto finansijskog udjela, a da Ukrajina treba doprinijeti fondu dok ne dostigne 500 milijardi dolara (477.81 milijardu eura) – iznos koji je Trump zahtijevao od ratom pogođene zemlje u zamjenu za američku pomoć.

Ta svota, više nego dvostruko veća od ekonomske proizvodnje Ukrajine prije rata, nije bila spomenuta u prethodnoj verziji sporazuma. Nije jasno traži li Trump tu svotu u zamjenu za prošlu američku vojnu i finansijsku pomoć ili će se ona također primijeniti na buduću podršku.

Revidirani prijedlog navodi da bi SAD mogao reinvestirati dio prihoda u poslijeratnu obnovu Ukrajine, uključujući ulaganje u razvoj podzemnih bogatstava zemlje i infrastrukture.

Novi nacrt sporazuma također uključuje odredbe za prihode od teritorija koje trenutno kontrolira Rusija, u slučaju da budu oslobođeni: udio prihoda od resursa koji bi doprinio fondu iz oslobođenih područja iznosio bi 66 posto. Rusija trenutno okupira oko petinu teritorija Ukrajine, uključujući značajne dijelove resursima bogate regije Donbas.

Sporazum bi mogao biti finaliziran prije kraja dana, ali može biti i odgođen s obzirom na prethodno protivljenje Zelenskog uvjetima.

Keith Kellogg, Trumpov specijalni izaslanik za Ukrajinu i Rusiju, bio je u Kijevu od srijede do petka i razgovarao sa Zelenskim o novom prijedlogu.

Foto: Facebook

Mogući sporazum o ukrajinskim resursima glavni je predmet spora u sve gorem odnosu između Zelenskog i Trumpa. Njihove interakcije postale su oštre prošlog tjedna, kada je američki predsjednik napao Zelenskog koristeći vrlo osobne termine i nazivajući ga “neizabranim diktatorom”.

Ukrajinski predsjednik, s druge strane, rekao je da Trump živi u “mreži dezinformacija” nakon što je on lažno tvrdio da je Ukrajina započela rat protiv Rusije.

“Postoje promjene koje bi se mogle svidjeti Ukrajincima”
Kako piše NYT, dvije osobe koje su opisale novi prijedlog izjavile su da je jedna od rijetkih promjena koje je SAD napravio i koje bi mogle zadovoljiti Ukrajinu bila uklanjanje klauzule koja bi stavila sporazum pod jurisdikciju suda u New Yorku. Ta odredba izazvala je zabrinutost na ukrajinskoj strani jer bi mogla oslabiti pravnu poziciju Ukrajine u slučaju spora.

“Šta je bolje za Ukrajinu nego ovo”

SAD je sveukupno dodijelio 119 milijardi dolara za pomoć Ukrajini, prema Institutu za svjetsku ekonomiju Kiel, istraživačkoj organizaciji u Njemačkoj.

Trumpova administracija sugerirala je da bi sama prisutnost američkih ekonomskih interesa u Ukrajini bila sigurnosno jamstvo za Kijev. Najviši američki članovi kabineta vršili su posljednjih dana pritisak na Zelenskog da potpiše sporazum.

“Predsjednik Zelenskij će potpisati taj sporazum i vidjet ćete to u vrlo kratkom roku”, rekao je jučer američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Mike Waltz. “I to je dobro za Ukrajinu. Šta je bolje za Ukrajinu nego da bude u ekonomskom partnerstvu sa Sjedinjenim Američkim Državama?”

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije