Rudari na pomolu: Mještani Majevice se bore za svoje domove!

Dok Narodna skupština Republike Srpske i nadležne institucije odugovlače sa odlukom o sudbini planine Majevica, mještani su suočeni sa sve većim strahom za svoju budućnost. Građani ovog područja već mjesecima čekaju na odgovor vlasti – hoće li omogućiti istraživanje i eksploataciju litijuma u srcu njihove domovine? Sa svakim danom raste sumnja i nezadovoljstvo. Hoće li Majevica postati rudarska zona, ili će se njeni resursi čuvati za buduće generacije? Jedno je sigurno: ovi ljudi neće lako odustati od borbe za očuvanje svog kraja, prirodnog blaga i načina života.

Protesti i građanska inicijativa

“Da Majevica bude Park prirode, a ne rudnik litijuma“ moto je peticije koja je krajem prošle godine pokrenuta u četiri lokalne zajednice, sa ciljem zaštite planine Majevica i sprečavanja geoloških istraživanja i eksploatacije mineralnih sirovina, uključujući litijum. Do 19. januara 2025. godine prikupljeno je više od 6.000 potpisa, što je omogućilo predaju građanske inicijative Narodnoj skupštini Republike Srpske. Aktivisti zahtijevaju da se rudarenje litijuma na Majevici ne dozvoli, barem dok se ne razmotre svi potencijalni ekološki rizici.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Mi smo građansku inicijativu koja se vodila u četiri lokalne zajednice: Bijeljina, Ugljevik, Lopare i Zvornik, predali u NSRS. Inicijativa je, može se reći, bila veoma uspješna obzirom na vremenske prilike i period kada smo je provodili; međutim, još nemamo nikakvih informacija. Rekli su nam samo da je potrebno da prođe period provjere potpisa, te se nadamo da ćemo uskoro saznati kada će naša inicijativa doći na dnevni red”, kaže za BUKU Snežana Jagodić Vujić, predsjednica ekološkog Udruženja “Eko put” iz Bijeljine.

DCIM\100MEDIA\DJI_0210.JPG

Politika, odugovlačenja i neizvjesnost

Zahtjev za pristup informacijama uputila je ka Ministarstvu energetike i rudarstva u Vladi RS i Opštini Lopare sa jasnim pitanjem: Da li je podnesen zahtjev za koncesiju? Ali, i na taj odgovor se još uvijek čeka. “Ranije smo dobili informaciju da je njima rok prolongiran do početka 2025. godine. Mi smo izričito protiv otvaranja rudnika litijuma na Majevici. To bi definitivno dovelo do raseljavanja stanovništva, i sa takvim projektom mi bismo ovdje svi izgubili”, kaže za BUKU Rado Savić, načelnik Opštine Lopare.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ranije su iz resornog ministarstva rekli da do kraja protekle godine niko nije podnio zahtjev za dodjelu koncesije, ali zakonski rok do kada zahtjev može biti podnesen nisu naveli. “U julu 2023. godine imali su zadnji rok kada su mogli da predaju istraživanja; godinu dana nakon toga, dakle, do kraja jula ove godine, bio je rok da podnesu zahtjev za dodjelu koncesije. Kako smo saznali, taj zahtjev do tada nije podnesen, ali im je Ministarstvo produžilo rok za dodjelu koncesije do kraja marta 2025. godine”, kaže za BUKU Jagodić Vujić.

Stavovi mještana Majevice su jasno izraženi: mnogi od njih protive se ideji rudarenja, bojeći se da bi otvaranje rudnika moglo izazvati nepopravljivu štetu prirodi, posebno ako se uzmu u obzir problemi koje su imali drugi. Planirani rudnik je, kako navode, površine 25 km², za što na ovom području gdje je priroda izrazito zdrava i gdje su u planu brojni ekološki projekti, poput izgradnje parka prirode na Majevici, te ulaganje u turizam i poljoprivrednu proizvodnju – nema mjesta, navode ekološki aktivisti.

Andrijana Pekić-Tešanović, članica udruženja “Čuvari Majevice”, podsjeća za BUKU da je planina Majevica, prema prostornom planu Republike Srpske, od 2015. do 2025. godine predviđena da bude zaštićena kao “Park prirode”.

Mještani u strahu, ali odlučni da rudarenje neće dozvoliti

Mještani Majevice su u strahu zbog mogućih posljedica rudarenja litijuma. Boje se da bi ih otvaranje rudnika moglo prisiliti na napuštanje svojih domova. “Te pare koje oni nude, oni to nemaju. Oni ne mogu platiti koliko meni to vrijedi. Rođen sam ovdje i odrastao, odavde su svi moji, stotinama godina unazad. I sad da neko dođe, da nas raseli odavde i ovo prekopa. Pa, vjerujte, nema toga što ne bismo bili u stanju raditi da to spriječimo”, kaže za BUKU Đorđo Aleksić, mještanin Lopara.

U narednim mjesecima, svi pogledi biće uprti u Narodnu skupštinu Republike Srpske koja će donijeti konačnu odluku o moratorijumu na istraživanje i eksploataciju litijuma. Aktivisti i mještani nadaju se da će njihovi zahtjevi biti uslišeni, jer smatraju da bi bilo kakvo industrijsko iskorištavanje resursa Majevicu pretvorilo u industrijsku zonu, učinilo je neuslovnom za dalji život njenih mještana, te uništilo njen potencijal kao prirodni park i turističku destinaciju.

“Vidjećemo šta će biti, ima tu dosta suprotstavljenih mišljenja. Iskreno se nadam da će imati sluha i poslušati volju naroda. Građani ove četiri lokalne zajednice su jasno rekli da su protiv rudarenja litijuma na Majevici. Kada samo uzmemo u obzir činjenicu da se ispod Semberije nalazi veliki rezervoar pitke vode, a nalazimo se u sendviču između dva velika projekta: sa jedne strane Jadar, sa druge Lopare, a pri tom ovo je područje koje se bavi uzgojem hrane i bogato je izvorištima pitke vode, ne smijemo ni pomisliti šta bi se sve desilo”, kaže za BUKU Jagodić-Vujić i dodaje da aktivnosti na podizanju svijesti građana su u toku: “Još uvijek imamo značajan broj građana, posebno onih u ruralnim područjima koji nisu dovoljno upućeni u to kakva nam opasnost prijeti i koji su to pravi razlozi zbog kojih se borimo, tako da nastavljamo dalje sa edukativnim kampanjama”, kaže za BUKU Jagodić Vujić.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije