Sretenje u Republici Srpskoj izazvalo političku reakciju iz Sarajeva: “Ovo je akt agresije Srbije”

U Banjaluci je juče i danas održano zajedničko obilježavanje Sretenja, Dana državnosti Srbije. Ovaj čin izazvao je brojne političke reakcije, jer dio političara smatra da proslava Sretenja na ovaj način uvodi novi element u obilježavanje državnosti Srpske. Kontroverze oko zajedničkog obilježavanja ovog praznika otvorile su među političarima u Federaciji BiH ozbiljna pitanja o političkoj orijentaciji Republike Srpske, kršenju Dejtonskog mirovnog sporazuma i mogućeg jačanja veza Srbije i RS na štetu države BiH.

Željko Komšić, član Predsjedništva BiH, oštro je reagovao na zajedničko obilježavanje Sretenja, kazavši da je Milorad Dodik “pokazao da se niko ne boji njegovog režima”, te naglasio kako je interentna linija između RS i Federacije BiH provizorna i da RS ovisi o Bosni i Hercegovini. Komšić je dodao da “između Bosne i Hercegovine i Srbije politička elita RS-a radije bira Srbiju”, uz poruku da je “Sretenje nije bosanskohercegovački praznik, već akt agresije Srbije.”
Potpredsjednik Federacije BiH Igor Stojanović također je poručio: “Sretenje nije bosanskohercegovački praznik! Ovo je akt agresije Srbije.”

Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović poručio je da je ovaj čin brutalno kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma i pokušaj kreiranja nepostojeće državnosti bosanskohercegovačkog entiteta RS. On je dodao da “Vučićev pokušaj da Dan državnosti Republike Srbije nametne kao dan državnosti bh. entiteta RS predstavlja nezampamćen oblik kršenja međunarodnog i nacionalnog prava. Vučić mora znati da ne postoji pojam državnost bh. entiteta RS, jer ovaj entitet nije bio i nikada neće biti država.”
Reagovali si i iz trenutnog rukovodstva ZD Parlamenta BiH, navodeći da svaki projekat koji etnički okuplja pripadnike jednog naroda iz regiona Zapadnog Balkana znači miješanje u unutrašnje poslove drugih država.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Predsjedavajući ZD PSBiH Denis Zvizdić istakao je da bi eventualna zloupotreba sporazuma o specijalnim vezama između Republike Srpske i Srbije mogla biti podložna pravnoj analizi, dok dopredsjedavajući ZD PSBiH Marinko Čavara smatra da takav sporazum ne bi trebao biti prepreka u izgradnji korektnog dobrosusjedskog odnosa.
I ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković bio je odlučan u svom stavu, rekavši: “Nema nikakvog dana državnosti Republike Srpske i takva teza ne postoji. Dolazak svakoga u BiH ko želi dobro, više puta smo o tome govorili, je dobrodošao.”

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije