SKRETANJE PAŽNJE SA STUDENTSKIH PROTESTA: Šta se krije iza obilježavanja Sretenja u Republici Srpskoj?

Obilježavanjem Sretenja Republika Srpska udaljava se od Bosne i Hercegovine

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je danas da je država za srpski narod sloboda. Dodik je istakao da je Sretenje Dan državnosti srpskog naroda, koji je imao snagu da u istorijskom trenutku napravi svoju državu.

“Malo je naroda u istoriji koji su napravili svoju državu. Srbi su državotvoran narod i ne mogu bez države. Država je za nas sloboda. Država to smo mi i naša je obaveza da proslavljamo svaki praznik našeg naroda i naše države”, rekao je Dodik.

On je naveo da Republika Srpska i Srbija danas zajedno slave Dan državnosti.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Trebalo je to učiniti mnogo ranije, ali bilo je potrebno da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić organizuje Svesrpski sabor, da donesemo deklaraciju, pa i ovo pitanje postavimo na pravo mjesto”, naglasio je Dodik.

Republika Srpska i Srbija utvrdile su zajedničko obilježavanje Sretenja kao Dana državnosti Srpske i Dana državnosti Srbije Deklaracijom o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, donesenoj na Svesrpskom saboru u Beogradu u junu prošle godine.

Podsjetimo da je Ustavni sud Bosne i Hercegovine juče, odlučujući o zahtjevu Denisa Bećirovića, člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine, donio odluku kojom je usvojio zahtjev podnosioca za donošenje privremene mjere.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Odlukom o privremenoj mjeri Ustavni sud je, između ostalog, privremeno stavio van pravne snage Zakon o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne. Odluka stupa na snagu odmah i proizvodi pravno djelovanje od dana stupanja na snagu navedenog zakona, tj. od 1. februara 2025. godine do donošenja konačne odluke Ustavnog suda BiH o podnesenom zahtjevu. U obrazloženju je, između ostalog, istaknuto:

“U konkretnom slučaju Ustavni sud zapaža da Zakon o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne omogućava da se uz isticanje grba i zastave RS kao entiteta i izvođenje himne RS ističu grbovi i zastave i izvode himne stranih država”.

Politička analitičarka Tanja Topić kaže da obilježavanjem Sretenja Republika Srpska ne odustaje od 9. januara kao Dana Republike, već uvodi novi momenat u obilježavanju praznika.

“Uvodi se zajedničko praznovanje Srbije i Republike Srpske i daje entitetu državnost.Rekla bih da je riječ o suptilnoj odluci koja se sprovodi u okviru Deklaracije svesrpskog sabora”, rekla je za BUKU Topić.

Što se tiče odnosa Republike Srpske prema Bosni i Hercegovini Tanja Topić kaže da se Republika Srpska od države Bosne i Hercegovine udaljava od 2006. godine.

“Za zvaničnike iz Republike Srpske, BiH je ‘kreatura, nemoguća država, nužno zlo’. Zavisno od situacije, nekada se javno zagovara nezavisnost, pripajanje Srbiji, prave i promovišu planovi o mirnom razdruživanju, koji se onda demantuju i pripisuju kao podmetanje tom istom rukovodstvu. Politička agenda rukovodstva Republike Srpske je udaljiti ovaj entitet što dalje od BiH, što ih ne sprečava u uzimanju svih resursa i korišćenju pogodnosti kad god pripadnost BiH to omogućava”, napominje Topić.

Velika pažnja obilježavanju Sretenja ove godine, prema mišljenju Tanje Topić, prisutna je i zbog dešavanja u Srbiji.

“Podrškom Republike Srpske i srpskom jedinstvu želi se poslati poruka kako predsjednik Srbije vodi računa o Srbima, ma gdje oni bili, kako je taj angažman posebno prihvaćen i cijenjen u Republici Srpskoj, dok su ‘nezahvalni građani Srbije’ ustali protiv takve politike u Srbiji. Na drugoj strani, Srbija ovakvom politikom pokazuje da se miješa u unutrašnje stvari u BiH i da će ovo pojačati dovoljno izražene napetosti unutar BiH, da podržava udaljavanje Republike Srpske iz BiH, da na Republiku Srpsku gleda kao'najveći ratni uspjeh’. Definitivno, ova podrška i dolazak predsjednika Srbije Aleksandra Vučića u Banjaluku zahtijevaće protivuslugu, mobilizaciju i odlazak građana iz Republike Srspke u Sremsku Mitrovicu kako bi se pokazala ‘snaga naroda’ koja stoji iza zvanične politike Srbije”, ističe Topić.

Politički analitičar Velizar Antić smatra da obilježavanjem Sretenja Republika Srpska ne odustaje od 9. januara kada je Dan Republike Srpske, jer bi to odustajanje bilo veliki poraz vlasti i mislim da narod na tako nešto ne bi pristao.

“Više verujem da se radi o tome da se uvodi i proslava Sretenja kao Dana Republike Srbije kako bi se istakla povezanost srpskog naroda sa obe strane Drine. Naročito u ovom trenutku to odgovara vlastima i u Srbiji i u Srpskoj”, rekao je za BUKU Velizar Antić i dodao je da postoje određena obilježavanja Dana Republike Srpske i u Srbiji.

“Možda to nije na istom nivou na kome će biti ova proslava u Srpskoj, ali ako se ne varam već nekoliko godina postoji kulturno-umetnički program u Beogradu koji se odnosi na proslavu 9. januara kao Dana RS”, ističe on.

Na pitanje da li je proslava Sretenja u Republici Srpskoj još jedan korak udaljavanja Republike Srpske od Bosne i Hercegovine Antić smatra da je ovo pitanje ključno u cijeloj ovoj priči.

“Ja mislim da ukoliko bi se išlo sa varijantom da se Sretenje kao Dan Republike Srbije obeležava i u Srpskoj određenim kulturno-umetničkim programom i na način koji bi predstavljao vezu između matice i Srba koji žive u BiH da to ne bi bio problem. Vi imate nacionalne praznike raznih država koje proslavljaju pripadnici tih naroda gde god da žive u dijaspori. Dakle, proslava na jednom društvenom nivou ne bi bila loša i ne bi značila udaljavanje od države Bosne i Hercegovine. Međutim, ukoliko se ide u smeru da ta proslava bude više institucionalna i da institucije RS budu nosilac i organizator ovakve proslave to već može biti protumačeno kao udaljavanje od države BiH. U duboko podeljenom društvu kao što je BiH ovo može biti protumačeno kao dolivanje ulja na vatru i još jedna tema za dnevno-politička prepucavanja partija na vlasti”, ističe naš sagovornik.

Antić kaže da poruke koje se šalju u ovom trenutku odgovaraju vlastima sa obe strane Drine.
“Vlastima iz Srbije svaki vid skretanja teme sa studentskih protesta ide u prilog pa će sasvim sigurno i ovu proslavu pokušati da iskoriste u tom pravcu. Sa druge strane, vladajućim partijama iz RS igre na nacionalnu retoriku su do sada donosile glasove i ne verujem da će od te politike odustati. Čak naprotiv, kako se budu približavali izbori sledeće godine mislim da će se sve više ići u ovom smeru srbovanja i podizanja nacionalnih tenzija. I naravno, ovo se odnosi na sve tri strane u državi, kako na srpsku tako i na bošnjačku i hrvatsku”, zaključuje Antić.

USTAVNI SUD

Što se tiče odluke Ustavnog suda o tome da se ne ističu zastava, grb i himna druge države Antić kaže da se mnoge odluke Ustavnog suda BiH ne poštuju i nije siguran da će se i ova poštovati.

“Dobrim delom zašto je to tako krivac je i sam Ustavni sud i ne postojanje dogovora oko ustrojstva tog suda. Ove godine je punih 30 godina od uspostavljanja dejtonskog poretka u BiH, a mi i dalje imamo strane sudije u tom sudu što je veliki poraz za samu državu Bosnu i Hercegovinu”, napominje.

Tanja Topić kaže da Republika Srpska ne poštuje Ustavni sud BiH, osporava ga, pa je za očekivati da se ova odluka neće postovati i sprovoditi i to su neki od zvaničnika već najavili.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije