Najsigurnije zemlje za život i rad u inostranstvu dijele nekoliko zajedničkih karakteristika, uključujući visok nivo bogatstva, razvijene sisteme socijalne zaštite i obrazovanja.
Za one koji razmatraju život i rad u inostranstvu, bezbjednost će vjerovatno biti ključni faktor pri odabiru destinacije.
Osiguravajuća kompanija William Russell, specijalizovana za osiguravanje onih koji se presele u drugu državu, rangirala je najbezbjednije zemlje za život u 2025. godini.
Rangiranje se zasniva na podacima iz Globalnog indeksa mira za 2024. godinu i Svjetskog izvještaja o riziku, koji uzimaju u obzir faktore poput političke nestabilnosti, nivoa nasilnog kriminala, uticaja terorizma i ranjivosti na prirodne katastrofe.
Kompanija William Russell takođe je uzela u obzir pristup zdravstvenoj zaštiti i digitalnu sigurnost.
Zaključeno je da najsigurnije zemlje dijele nekoliko zajedničkih karakteristika, uključujući visok nivo bogatstva, razvijene sisteme socijalne zaštite i obrazovanja. Takođe, većina njih se nalazi u Evropi.
Top 10 najsigurnijih zemalja za migrante u 2025.
10. Malezija
Malezija se nalazi na desetom mjestu. Zemlja izlazi iz ere političkih previranja, a vlada se nada da će rastuće investicije i dolazak startap kompanija doprinijeti njenoj transformaciji u azijsku Silicijumsku dolinu. Prema vodiču za iseljenike HSBC Expat, Malezija nudi brojne mogućnosti u sektoru IT-a, niske troškove života, dostupan zdravstveni sistem i tropsku klimu.
9. Slovenija
Slovenija je takođe visoko rangirana kao destinacija za iseljenike. Prema OECD Indeksu boljeg života, Slovenija nadmašuje globalni prosjek u pogledu sigurnosti—91% građana osjeća se bezbjedno dok hoda noću, a stopa ubistava je daleko ispod prosjeka OECD-a.
Ljubljana, slikovita prestonica, posebno je pogodna za porodice.
8. Danska
Danska zauzima osmo mjesto.
Američka učiteljica Ilana Buhl, koja se preselila u Dansku 2018. godine, kaže da se osjeća mnogo sigurnije, posebno kao žena i u odnosu na opasnosti povezane sa vatrenim oružjem.
Pored sigurnosti, Danska nudi izuzetan balans između posla i privatnog života, sa dugim letnjim odmorima i najmanje pet sedmica plaćenog odsustva godišnje.
7. Portugal
Portugal, već poznat kao centar za digitalne nomade, zauzima sedmo mjesto.
Zemlja privlači mnoge iseljenike iz Sjeverne Amerike, koji hvale pristupačnu zdravstvenu zaštitu, kvalitet života i balans između posla i privatnog života.
Prema Globalnom indeksu mira 2024., Portugal je sedma najsigurnija zemlja na svijetu, sa visokim nivoom političke stabilnosti i niskim stepenom nasilnog kriminala.
6. Švajcarska
Švajcarska je poznata po političkoj neutralnosti, što znači da je mala vjerovatnoća da će biti uključena u međunarodne sukobe, što doprinosi njenom visokom rangu.
Prema Globalnom indeksu mira, zemlja ima nizak rizik od nasilnog kriminala, političke nestabilnosti i terorizma.
Iako iseljenici u Švajcarskoj uglavnom imaju visoke prihode, prema istraživanju konsultantske firme Mercer iz 2024. godine, švajcarski gradovi poput Ciriha, Ženeve, Bazela i Berna spadaju među najskuplje u svijetu za život iseljenika.
Cirih je, zahvaljujući javnim uslugama i niskoj stopi kriminala, proglašen najpogodnijim gradom za život u 2024. godini.
5. Singapur
Peto mjesto na listi zauzima Singapur.
Iako je jedan od najskupljih gradova na svijetu, HSBC Expat navodi da ga međunarodni radnici biraju zbog visokih plata, luksuznog načina života i odlične povezanosti sa ostatkom jugoistočne Azije.
Singapur takođe ima jednu od najboljih zdravstvenih zaštita u svijetu, iako može biti skupa. William Russell je naglasio da Singapur ima efikasnu infrastrukturu i visok nivo digitalne sigurnosti.
4. Novi Zeland
Novi Zeland, četvrti na listi, olakšava dolazak iseljenicima, investitorima i digitalnim nomadima.
U posljednjih nekoliko nedjelja zemlja je ublažila pravila za tzv. “zlatne vize” i turističke vize.
Iako se suočava sa ekonomskim izazovima, Novi Zeland je mirna zemlja sa niskom stopom kriminala i brojnim mogućnostima za rad u inženjerstvu, medicini i drugim industrijama.
Međutim, William Russell upozorava na ekološke izazove, poput porasta nivoa mora i učestalih poplava u obalnim oblastima.
3. Austrija
Austrija zauzima treće mjesto.
Njeni faktori sigurnosti uključuju jak javni zdravstveni sistem, razvijenu željezničku mrežu i nisku stopu ozbiljnih krivičnih djela.
Beč je 2024. godine zauzeo drugo mjesto na Mercer listi najpogodnijih gradova za život iseljenika, dok ga je The Economist Intelligence Unit treću godinu zaredom proglasio najpogodnijim gradom za život u svijetu.
2. Irska
Irska je druga na listi.
Njenu sigurnost za iseljenike karakterišu opadajuća stopa kriminala, tolerancija prema migrantima i snažna i stabilna ekonomija.
Amerikanka Aleksis Meksparen, koja živi u Irskoj, izjavila je da se nigde nije osjećala sigurnije nego u Dablinu, posebno zbog strogih zakona o oružju.
1. Island
Na vrhu liste je Island.
Prema Statistics Iceland, preko 20% stanovništva čine stranci, što govori o njegovoj privlačnosti za iseljenike. Sigurnost je svakako jedan od ključnih faktora.
Island se nalazi na prvom mjestu Globalnog indeksa mira od 2008. godine, zahvaljujući niskoj stopi kriminala i izbjegavanju međunarodnih sukoba.
Iako su troškovi života visoki, a zimski dani kratki, prelijepi pejzaži, kvalitetne javne usluge i visok nivo sigurnosti i dalje privlače međunarodne radnike.
Takođe, William Russell je naveo da Island prednjači u ekološkoj sigurnosti, sa izuzetnim kvalitetom vazduha i odsustvom opasnih divljih životinja.