Iako je kvalitet vazduha iz godine u godinu sve lošiji, građani se doslovno guše u smogu, a svaki izlazak na takav vazduh potencijalna je prijetnja na zdravlje, u Banjaluci prestaje mjerenje kvalitete vazduha.
Godinama nije ni postojalo ove mjerenje i iako je ono samo upozorenje pojedincima da je vazuh loš i opasan važno je da takvo upozorenje postoji da građani mogu planirati aktivnosti na otvorenom.
Institut za zaštitu i ekologiju Republike Srpske prestaje sa mjerenjem aerozagađenja i buke na području Banjaluke jer se zbog neusvajanja budžeta grada za ovu godinu ne mogu zaključiti novi ugovori o finansiranju ove djelatnosti.
Iz Instituta je saopšteno da su od gradskog Odjeljenja za komunalne poslove informisani da monitoring vazduha neće biti nastavljen u 2025. godini.
“O potrebi mjerenja kvaliteta vazduha suvišno je bilo šta pisati s obzirom na to da Banjaluka ima veliki problem sa zagađenjem, a trenutni nivo zagađenja česticama je izuzetno visok”, istaknuto je u saopštenju.
Reki su da je okvirnim sporazumima za mjerenje aerozagađenja i buke na području grada predviđena obaveza zaključenja pojedinačnih ugovora za svaku budžetsku godinu, do visine budžetom obezbjeđenih sredstava.
S obzirom na to da budžet grada za 2025. godinu nije usvojen, odnosno u prvom kvartalu 2025. godine nastupilo je privremeno finansiranje, nema mogućnosti za zaključivanje novih pojedinačnih ugovora.
U Institutu ističu da nijednim potezom nisu doveli do prekida saradnje, te podsjećaju da su 2023. godine sa gradom potpisali tri okvirna sporazuma za monitoring aerozagađenja i buke u Banjaluci za dvije godine.
“Tokom prošle godine smo u skladu sa pojedinačnim ugovorima obavljali mjerenje i svi podaci su, prvi put u Banjaluci, bili dostupni na internet stranici grada u realnom vremenu”, navode u saopštenju.
Podsjećaju da je obaveza grada bila da saradnju nastavi i u 2025. godini, što je u skladu sa obavezom iz okvirnih sporazuma.
“U očekivanju potpisivanja ugovora, Institut je nastavio mjerenje duže od mjesec dana, ali novi ugovor nije realizovan. Kako su za monitoring neophodna značajna finansijska sredstva, sa žaljenjem obavještavamo građane da u narednim danima obustavljamo mjerenje kvaliteta vazduha”, ističu u Institutu.
Naglašavaju da je Institut jedina akreditovana institucija, sa dozvolom Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju za monitoring vazduha, koja je obavljala monitoring vazduha u Banjaluci.
Gradska menadžerka Mirna Savić Banjac rekla je da ne stoji tvrdnja da Grad ne želi mjerenja kvaliteta vazduha u Banjaluci, nego trenutno nemaju tehničke mogućnosti za zaključivanje ugovora sa izabranim izvođačem za obavljanje ovog posla.
“Gad Banjaluka ima potpisan okvirni sporazum za mjerenje aerozagađenja i buke, a na osnovu kojeg se moraju potpisivati pojednačni ugovori za svaku budžetsku godinu. Za ovu godinu još nemamo ni nacrt budžeta i Skupština Grada je tek konstituisana, tako da tehnički nije moguće da se ide u potpisivanje ugovora za ovu godinu”, rekla je Savić Banjac.
Dodala je da je taj okvirni sporazum potpisan 4. decembra 2023. godine, a pojedinačni ugovor za 2024. godinu 12. februara 2024. godine, ali da je prošle godine u ovom periodu Banjaluka imala usvojen budžet, što sada nije slučaj.
“Niko nije rekao da nam ne trebaju mjerenja. Svi smo svjesni da postoje izazovi sa kvalitetom vazduha u gradu zbog čega smo i preduzeli više aktivnosti. Na kraju krajeva, mi smo i uveli tu praksu da su na sajtu Grada dostupni podaci o kvalitetu vazduha u realnom vremenu”, rekla je Savić – Banjac.
Dok ne budu dostupna ova mjerenja kvalitete vazduha građani mogu da provjere trenutno stanje kvalitete vazduha na Puple air aplikaciji, a jedan je lociran i u redakciji Magazina Buka.
TRENUTNO STANJE KVALITETE VAZDUHA
![](https://6yka.com/wp-content/smush-webp/2025/02/puple.jpg.webp)
Ovi senzori kontinuirano mjere kvalitet vazduha a podaci su dostupni u realnom vremenu na ovom linku
Uređaj je preporučen od strane domaćih i međunarodnih stručnjaka, a rezultati mjerenja su besplatno dostupni na sajtu Purple Air, u skladu sa Air Quality Indexom, koji prati koncentraciju zagađivača PM2.5 i PM10.
Air Quality Indeks mjeri vrijednosti od 0 do 500, gdje različite boje ukazuju na nivo zagađenosti – 0 je zeleno, 500 je crveno.
Iznad 70 je neprijatno, oko 150 je zabrinjavajuće, 250 je još gore, a sve preko toga zahtijeva preduzimanje određenih mjera. Primjera radi, kada je u Americi zagađenje oko 310, preduzimaju se mjere kao što je zatvaranje škola, preporučuje se nošenje maski, a ko se ne osjeća dobro, ne mora dolaziti na posao.