Američki predsjednik Donald Trump najavio je trenutni početak mirovnih pregovora između Rusije i Ukrajine nakon, kako je opisao, “dugog i vrlo produktivnog” razgovora s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Vijest o dogovoru izazvala je burne reakcije u međunarodnoj zajednici, a najviše je šokirala europske saveznike Ukrajine.
Trump je u objavi na svojoj društvenoj mreži Truth Social istaknuo da su tokom razgovora, koji je trajao sat i pol, on i Putin razgovarali o Ukrajini, Bliskom istoku te suradnji u području umjetne inteligencije. Ključna točka razgovora bila je postizanje mirovnog sporazuma kako bi se okončao sukob u Ukrajini, koji je, prema Trumpu, već odnio milijune života, piše Index.
Nakon što je Trump razgovarao s Putinom, obavio je telefonski razgovor i s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim. Ukrajinski čelnik opisao je razgovor kao “dug i značajan”, naglasivši spremnost Ukrajine na suradnju.
“Ukrajina želi mir više od ikoga. Definiramo zajedničke korake s Amerikom kako bismo zaustavili rusku agresiju i osigurali trajan, pouzdan mir”, izjavio je Zelenski. Iako je sačuvao diplomatski ton, jasno je dao do znanja da Ukrajina neće odustati od svojih ključnih ciljeva, uključujući povratak teritorija izgubljenih od 2014. godine.
Vodeći njemački političari upozorili su u četvrtak da se u pregovorima o postizanju mira u Ukrajini ne smiju ignorirati zahtjevi Kijeva, odbacili su “nametnuti mir” te istaknuli da Europa treba sudjelovati u mirovnim pregovorima. “Sljedeći najvažniji zadatak je da se zajamči da se nikome ne nameće mir”, rekao je njemački kancelar Olaf Scholz (Socijaldemokratska stranka Njemačke SPD) za magazin Politico.
On je naglasio da Ukrajini i nakon primirja treba ostaviti dovoljno prostora za razvoj. To se odnosi i na vojne snage. “Ukrajina mora imati snažnu vojsku, veću nego prije rata i ta vojska mora biti opremljena i zapadnim naoružanjem”, rekao je kancelar.
Scholz je dodao kako isto tako ne smije biti konačnog rješenja bez privole SAD-a i istaknuo ulogu američkog predsjednika Donalda Trumpa. “Razgovori koje sam vodio s američkim predsjednikom i razgovori koje su moji savjetnici vodili sa savjetnicima Donalda Trumpa idu u smjeru nade i očekivanja da će SAD i dalje podržavati Ukrajinu”, rekao je Scholz.
Njemački ministar obrane Boris Pistorius (SPD) naglasio je da Europa treba sudjelovati u budućim mirovnim pregovorima o Ukrajini. “Mislim da je svim jasno da mi ne smijemo sjediti po strani”, rekao je Pistorius na rubu sastanka ministara obrane zemalja članica NATO-a u Bruxellesu. Također je rekao kako žali zbog “ustupaka” Washingtona Moskvi “još i prije početka pregovora”. Smatra kako će Rusija i dalje predstavljati prijetnju europkoj sigurnosti čak i ako se postigne sporazum o okončanju sukoba.
Naglasio je kako mora biti osigurano i dalje prisustvo SAD-a u Europi u cilju “učinkovitog zastrašivanja Rusije”. Pistorius je odbacio raspravu o sudjelovanju u mirovnim postrojbama nakon mirovnih pregovora u Ukrajini kao “preuranjenu”.
Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock (Zeleni) je rekla, reagirajući na vijesti o razgovorima američkog predsjednika Trumpa i ruskog predsjednika Vladimira Putina o Ukrajini, kako ne smije biti pregovora koji bi ignorirali Ukrajinu ili Europljane isključili iz pregovora.
“Radi se o europskom miru. I zato mi Europljani moramo biti uključeni u razgovore”, rekla je Baerbock u razgovoru za javni servis Deutschlandfunk. Ministrica vanjskih poslova je također rekla da kada su u pitanju mirovna jamstva Ukrajini, Europa ne može zamijeniti SAD.