SNSD i Trojka se navodno smjenjuju, a mehanizme za to nemaju


 
Ostalo je nezapaženo da se SNSD u prijedlogu za smjenu Konakovića pozvao na član Poslovnika koji govori o smjeni kompletnog Vijeća ministara, a ne jednog ministra zasebno  
 
 
Kada su se prije nekoliko sedmica stranke okupljene u koaliciju nazvanu trojka (SDP BiH, Narod i pravda i Naša stranka) odlučile da zajedno s opozicijom iz Republike Srpske pokrenu i sprovedu smjenu člana rukovodstva Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Nebojše Radmanovića (SNSD) mnogi su prognozirali kako ulazimo u fazu blokade rada državnog Parlamenta.
 
Po tri ključna delegata u dva kluba
 
Takve prognoze temelje se na činjenici da je nemoguće izbaciti SNSD iz rukovodstva Doma naroda Parlamenta BiH, a shodno tome nije moguće ni do kraja provesti rekonstrukciju Vijeća ministara BiH.
 
Naime, SNSD i HDZ imaju po tri delegata u klubovima Srba i Hrvata u Domu naroda PSBiH tako da trenutno imaju mogućnost nedolaskom na sjednice blokirati kvorum. Svaki klub naroda u gornjem domu državnog Parlamenta broji po pet delegata, i odluke se donose prostom većinom, odnosno osam glasova je potrebno da određena odluka bude usvojena.
 
Iako i u Domu naroda postoji ista parlamentarna većina koja je smjenila Radmanovića, smjenu drugog člana SNSD-a Nikole Špirića iz rukovodstva Doma naroda je nemoguće provesti bez volje prvenstveno SNSD-a, ali i HDZ-a.
 
Da bi se sjednica Doma naroda održala, potrebno je da iz svakog kluba naroda sjednici pristupi minimalno po tri delegata. Shodno tome, jasno je da svojim nedolaskom na sjednicu delegati SNSD-a i HDZ-a mogu “minirati kvorum”.
 
S obzirom na sve navedeno, postavlja se pitanje na čemu su stranke trojke temeljile svoju priču kako “kreću u smjenu kadrova SNSD-a”, te da li se možda nadaju da će SNSD tek tako pristati da bude izbačen iz državne vlasti i pojavljivati se na sjednicama Doma naroda.
 
Finta Čovića za kraj predsjedavanja
 
Kada je riječ o Domu naroda, zakazana je hitna sjednica za 18. februar s jednom tačkom dnevnog reda:
 
– Prijedlog odluke o razrješenju prvog zamjenika predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, predlagač: delegati u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Nenad Vuković, Želimir Nešković, Ilija Cvitanović, Zlatko Miletić i Kemal Ademović.
 
Navedeni delegati su pokrenuli smjenu Nikole Špirića iz Kolegija Doma naroda. Ono što im je stvorilo problem jeste potez koji je izveo predsjedavajući Doma naroda Dragan Čović (HDZ). Naime,  zakazao je sjednicu za 18. februar, a 16. februara će biti izvršena rotacija i Nikola Špirić više neće biti prvi zamjenik predsjedavajućeg već predsjedavajući Doma naroda, a prvi zamjenik postaje Kemal Ademović (NiP).
 
Dakle, delegati će se na sjednici izjašnjavati o smjeni Ademovića, umjesto o smjeni Špirića. Osim toga, u narednih osam mjeseci ovim Domom će predsjedavati Špirić, što u praksi znači da će on sazivati sjednice i samim time kontrolisati svoju smjenu.
 
Posljednjih sedmica predstavnici stranaka PDP, SDS i Za pravdu i red ponavljali su kako su spremni zamijeniti SNSD u državnoj vlasti i povesti Bosnu i Hercegovinu ka Evropskoj uniji. No, nikada nisu objasnili kako je to moguće učiniti bez volje SNSD-a i HDZ-a, stranaka koje su i prethodnih dana pokazale zajedništvo. Vrijedi napomenuti da HDZ nije glasao za smjenu Radmanovića, a lider ove stranke Dragan Čović svakodnevno u javnosti ponavlja da on nije za rekonstrukciju Vijeća ministara BiH te zagovara tezu da aktuelna vlast nastavi zajedno funkcionisati.
 
I tako dolazimo u jedan krug, u kojem predsjednik NiP-a Elmedin Konaković ponavlja kako državnu vlast trebaju činiti stranke koje su proevropski orjentisane, te da niko više u državnu vlast ne treba ulaziti s SNSD-om jer ova stranka blokira evropski put Bosne i Hercegovine.
 
U istom tom začaranom krugu, Dragan Čović, koji se u javnosti deklariše kao proevropski nastrojen političar, čini sve da SNSD ne napusti vlast.
 
Sve ovo vrijeme u proceduri se nalaze prijedlozi za smjenu ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića. O ovom prijedlogu koji su potpisali zastupnici Sanja Vulić, Obren Petrović, Ljubica Miljanović, Milorad Kojić, Milan Petković, Miroslav Vujičić, Čedomir Stojanović i Nebojša Radmanović trebalo se raspravljati na sjednici zakazanoj za 12. februar.
 
Međutim, SNSD-ova Sanja Vulić je najavila da zastupnici ove stranke neće prisustvovati sjednici Zastupničkog doma jer nije popunjen Kolegij ovog doma nakon što je smijenjen Radmanović.
 
Čitaju li zastupnici zakone i poslovnike?
 
Ono što je posebno zanimljivo u ovom slučaju jeste da su se potpisnici zahtjeva za smjenu ministra Konakovića pozvali na članove 153. i 154. Poslovnika o radu Zastupničkog doma Parlamenta BiH.
 
Problem je što član 153. definiše iniciranje glasanja o nepovjerenju Vijeću ministara BiH, a ne jednog ministra pojedinačno.
 
Pokretanje postupka smjene ministra ili zamjenika ministra definisano je članom 159. Poslovnika o radu Zastupničkog doma PSBiH, ali i u tom članu je definisano da to može pokrenuti predsjedavajući Vijeća ministra BiH.
Dakle, prema ovom članu Poslovnika, smjenu ministra Konakovića može pokrenuti samo predsjedavajuća Borjana Krišto (HDZ BiH).
 
Član 159. (Pokretanje postupka smjene ministra ili zamjenika ministra)
(1) Predsjedavajući Vijeća ministara BiH može pokrenuti postupak za smjenu ministra ili zamjenika ministra.
(2) Prijedlog iz stava (1) ovog člana dostavlja se predsjedavajućem Doma u pisanoj formi s obrazloženjem.
(3) Predsjedavajući Doma odmah dostavlja prijedlog poslanicima i Domu naroda.
I Zakon o Vijeću ministara BiH je jasan po ovom pitanju.
Članak 15.
(1) Predsjedatelj Vijeća ministara može pokrenuti postupak za smjenu ministra i zamjenika ministra. Ako Parlamentarna skupština donese odluku o potvrdi smjene ministra ili zamjenika ministra, predsjedatelj Vijeća ministara dužan je sukladno postupku predviđenim člankom 10. ovoga zakona imenovati novog ministra, odnosno zamjenika ministra.
Dakle, iz priloženog je jasno da su zastupnici SNSD-a i njihovi partneri, pozivajući se na član 153. Poslovnika o radu Zastupničkog doma Parlamenta BiH, mogli inicirati glasanje o smjeni kompletnog Vijeća ministara, ali ne i jednog ministra zasebno.
Zbog čega su ovo uradili na ovakav način, jasno je samo njima. No, ono što je jasno svima jeste da ovakvo iniciranje smjene ministra Konakovića može završiti pred nadležnim sudom.
Skupo plaćamo igranke predstavnika vlasti
Kada sve saberete i oduzmete, možete jasno da zaključite da imamo vlast na državnom nivou koja se bavi igrama koje ne vode nigdje. Jedni druge navodno smjenjuju, a za smjene mogućnost nemaju.
Iz ovakve situacije, u kojoj su se predstavnici SNSD-a i trojke, jedni drugima “svega nagovorili” teško je izaći.
Trojka je rekla da neće više u državnu vlast s SNSD-om, ali se SNSD pita hoće li izaći iz vlasti.
SNSD-u bi sada bio poželjan partner i SDA umjesto stranaka trojke, ali SDA ne planira ulaziti u vlast SNSD-om kada je već prošlo pola mandata.
HDZ-u se ne sviđa mogućnost povratka SDA, te dok se njih bude pitalo, njihov partner su stranke trojke.
Da rezimiramo, rekonstrukcija vlasti na državnom nivou je gotovo nemoguća.
Nastavak funkcionisanja aktuelne vlasti je opcija, ali pitanje je koliko je realna s obzirom na sve izrečeno u prethodnim sedmicama.
Blokade funkcionisanja i bojkoti sjednica su najrealnija opcija za naredni period i nešto što najbolje ide od ruke mnogima na političkoj sceni u ovoj zemlji.
Ozbiljan rad na putu ove zemlje ka Evropskoj uniji, i rad na bitnim reformama je ipak nešto za što se skupo plaćeni našim novcem političari teško odlučuju. 
 
 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije