Odluka administracije Donalda Trumpa da ukine Američku agenciju za međunarodni razvoj (USAID) ozbiljno je narušila sposobnost te agencije da sprovede odgovarajući nadzor nad neiskorišćenim sredstvima pomoći u vrednosti od 8,2 milijarde dolara, saopštilo je u ponedeljak nezavisno vladino nadzorno tijelo.
Izvještaj Kancelarije glavnog inspektora USAID-a (OIG) takođe je naveo da su odobrenja izdata od strane Stejt departmenta, kojima je “hitna humanitarna pomoć” izuzeta iz Trumpove odluke o zamrzavanju američke strane pomoći, bila ometena zbog masovnih otpuštanja osoblja i nejasnoća o tome koja vrsta pomoći je dozvoljena, a koja nije.
Stotine USAID-ovih programa vrijednih milijarde dolara širom svijeta zaustavljene su nakon što je Trump 20. januara naredio zamrzavanje većine američke strane pomoći, tvrdeći da želi da osigura da ona bude usklađena s njegovom politikom “Amerika na prvom mjestu”. Njegova administracija je preduzela korake ka potpunom ukidanju USAID-a, koji je imao više od 10.000 zaposlenih u SAD-u i inostranstvu, uz mogućnost njegovog spajanja sa Stejt departmentom. Zvanični veb-sajt agencije bio je nedostupan više od nedjelju dana. Međutim, izvještaj OIG-a, nezavisnog nadzornog tijela unutar agencije, pojavio se u ponjedeljak na njihovom sajtu, koji je i dalje funkcionalan.
OIG je u izvještaju naveo da su najveći rizici vezani za 8,2 milijarde dolara “odobrenih, ali neisplaćenih humanitarnih sredstava” nakon što je administracija obustavila pomoć i sprovela velika smanjenja osoblja, što je, kako se navodi, praktično onesposobilo USAID-ov Biro za humanitarne poslove (BHA).
“Skorašnje masovno smanjenje osoblja u agenciji, posebno u okviru BHA, zajedno s neizvjesnošću u vezi s obimom dozvoljene strane pomoći i komunikacijom s partnerima na terenu, značajno je ugrozilo sposobnost USAID-a da raspodijeli i zaštiti humanitarnu pomoć finansiranu novcem poreskih obveznika,” navodi se u izvještaju.
“Posebno, postojeći mehanizmi nadzora USAID-a – koji su i ranije imali određene nedostatke – sada su gotovo potpuno nefunkcionalni zbog ovih novih direktiva i kadrovskih odluka,” dodaje se u izvještaju.
USAID-ovi programi u pojedinim zemljama zahtijevaju projveru partnera i nadzor trećih strana kako bi se osiguralo da sredstva stižu do predviđenih korisnika i ne odlaze “teroristima i njihovim pomagačima”. Međutim, ti nadzorni mehanizmi ozbiljno su narušeni zbog masovnog otpuštanja zaposlenih, upozorava OIG.
“Ovaj propust ostavlja USAID u riziku da nenamjerno finansira organizacije ili plate pojedinaca povezanih sa terorističkim grupama koje su SAD zvanično označile kao prijetnju,” dodaje se u izveštaju.
Većina zaposlenih u USAID-u prošle nedjelje je stavljena na administrativno odsustvo, osim oko 600 ljudi, navodi se u obavještenju koje je poslato zaposlenima i koje je zvaničnik administracije podijelio s Reutersom.
Iako je američki državni sekretar Marco Rubio izdao odobrenja kako bi “hitna humanitarna pomoć” bila izuzeta iz zabrane, humanitarni radnici i službenici Ujedinjenih nacija tvrde da većina programa i dalje ostaje obustavljena.
Izveštaj takođe ukazuje na “nedostatak jasnih smjernica o obimu humanitarnih izuzeća i ograničenim komunikacijama između osoblja BHA i implementatora”, što dodatno otežava sposobnost USAID-a da distribuira humanitarnu pomoć.
Stejt department nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar.