Mogli bismo da promijenimo način na koji uzgajamo hranu: Kako nam u tome pomažu solarni paneli?

Tim istraživača sa Univerziteta u Kordobi u Španiji je otkrio način da generisanje solarne energije i uzgajanje poljoprivrednih kultura mogu da se iskombinuju na istom zemljištu bez takmičenja za resurse.

U nedavnom istraživanju objavljenom u časopisu “Journal of Cleaner Production”, istraživači su testirali model koji integriše solarne kolektore sa zasadima maslina u obliku živih ograda.

Cilj: proizvodnja solarne energije bez ometanja poljoprivrednih aktivnosti. U teoriji, solarni paneli bi generisali električnu energiju dok bi se masline gajile ispod njih. Ovaj model poznat je kao agrosolarni, tehnika koja balansira proizvodnju solarne energije i hrane na istoj parceli.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Rezultati su bili obećavajući

Korišćenjem modela simulacije, naučnici su otkrili da kombinovanje fotonaponskih postrojenja sa zasadima maslina povećava ukupnu produktivnost. Solarni paneli pružali su hladovinu i zaštitu od vjetra za usjeve, povećavajući prinose u poljoprivredi.

Istovremeno, prirodno isparavanje iz biljaka hladilo je solarne panele, poboljšavajući njihovu efikasnost.

Ako se ova tehnologija komercijalizuje, poljoprivrednici će moći istovremeno da proizvode solarnu energiju i uzgajaju usjeve. To je strategija u kojoj svi dobijaju i koja pokazuje kako zemljište može biti optimizovano za višestruke namjene, navodi se u studiji.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ima i izazova

Ipak, ova tehnika ima i svoje izazove. Gusti rasporedi panela mogu povećati proizvodnju energije, ali otežati pristup poljoprivrednoj mehanizaciji, što znači da dizajni moraju biti prilagođeni specifičnim pejzažima i poljoprivrednim praksama kako bi tehnika funkcionisala.

Korišćenje agrosolara za efikasnije korišćenje zemljišta može očuvati vodu, poboljšati zdravlje zemljišta i zaštititi usjeve od ekstremnih vremenskih uslova, poboljšavajući ukupnu sigurnost hrane.

Tehnika eliminiše potrebu za dodatnim transportom poljoprivrednih inputa, smanjujući emisije ugljen-dioksida.

Prednosti agrosolara prevazilaze energiju i hranu. Smanjenjem konkurencije za zemljište, ova tehnologija može da smanji potrebu za krčenjem dodatnih površina za solarne farme ili usjeve, čime se sprečava deforestacija i promoviše biodiverzitet.

Na urbanim farmama, tehnologija bi mogla da pruži hladovinu i snizi temperature u gradovima, smanjujući efekat urbanog toplotnog ostrva. Pored toga, solarna energija je daleko čistija od fosilnih goriva, smanjujući zagađenje i poboljšavajući javno zdravlje.

Agrosolari

Agrosolari su samo jedna od mnogih novih tehnologija koje imaju za cilj obezbeđivanje održivog snabdijevanja hranom.

Startap “Plenty” razvio je sistem vertikalne unutrašnje poljoprivrede za koji tvrdi da može da proizvede 350 puta više proizvoda nego tipičan hektar obradivog zemljišta.

Još jedan startap, “Agzen”, kreirao je AI sistem koji prati količinu hemikalija primenjenih na usjeve kako bi smanjio zagađenje pesticidima. Naučnici čak pronalaze nove načine da usjeve poput zelene salate i brokolija učine otpornim na sušu.

Iako su agrosolari još u fazi istraživanja, rezultati sugerišu da bi uskoro mogla da bude primijenjena u stvarnom svijetu.

Kako se tehnologija bude razvijala, agrosolari bi mogli da pomognu poljoprivrednicima širom svijeta da proizvode više hrane i energije, istovremeno pomažući planeti da ostane hladnija.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije