Vlada Republike Hrvatske na sjednici Sabora koja je održana u četvrtak, predložila je konačni prijedlog izmjena Zakona o strancima, koji reguliše i rad stranih radnika. Premijer Andrej Plenković naveo je kako imaju 113.000 radnika iz trećih država od kojih je najviše iz Bosne i Hercegovine.
Najavio je da će ovaj zakon urediti status i zaštitu radnike.
Ovo su detalji.
Rok dozvola
Novim zakonom o stranim radnicima osiguraće se status, bezbjedniji rad i bolja zaštita radne snage iz trećih zemalja. Dozvole za boravak i rad koje su do sada bile na jednu godinu, izdavaće se na tri godine, a dozvole za sezonski rad umjesto šest na devet mjeseci.
– Finansijski je prihvatljivije jer ne plaćate izdavanje papira tri puta, a i velika je procedura ta papirologija. Ovako imate kontinuitet. Zbog same dužine dozvole na tri godine mirniji je i radnik i poslodavac. Neke druge pluseve u tome ne vidim. Nedostatak radne snage je svakako prisutan, sad je samo pitanje gdje su novi bazeni koji se otvaraju i mogu li pokriti naše potrebe. Jer radnika ima ali nema s potrebnom kvalitetom, na što smo prije 15, 20 godina naučili u građevinarstvu. To je definitivno radna snaga drugih kvalifikacija i načina rada, komunikacije, to je sada sve drugačije – kaže Tomislav Bačić, predsjednik Strukovne grupe građevinara Županijske komore Dubrovnik za Slobodnu Dalmaciju.
Konkretnije će se nadzirati agencije posredstvom kojih strana radna snaga dolazi u Hrvatsku.
– Kad ugovarate posao, računate na neku grupu koja će doći raditi, ugovorite posao, dođe deset radnika, ali dođu čistači umjesto tesari i vi ste u problemu. Trebali ste početi raditi a došli skroz drugi radnici. Zato se s agencijom napravi ugovor, mjesec dana je probni rad ukoliko radnici ne zadovolje, dužni su u narednih mjesec dana dovesti novu radnu snagu. Tako se građevinari pokušavaju zaštititi – pojašnjava Bačić.
Pravila za smještaj radnika i uslovi za platu
Zakonom se definisanju pravila za smještaj radnika pa će poslodavac imati obavezu dokazati da je smještaj za njegove radnike primjeren i prihvatljiv. Poslodavci će biti dužni dati novčanu garanciju RH za slučaj odustajanja od radnika za kojeg su pribavili dozvolu.
Jedna od stavki novog prijedloga koji je upućen Saboru jest da plata stranih radnika neće smjeti biti manja od plate hrvatskom radnika u istom zanimanju.
Regulisaće se poslovanje poslodavaca koji zapošljavaju strane radnike, postojaće i takozvana ‘crna lista‘ za one koji ne prijave radnike na obvezna osiguranja. Pravne osobe koje uvoze radnu snagu moraće imati minimalni mjesečni promet od 10.000 evra, a fizičke osobe odnosno obrtnici 15.000 evra u šest mjeseci.
– 30 ljudi u 120 kvadrata”Predstavnik Ceha ugostitelja pri Obrtničkoj komori Đani Banovac smatra kako je prijedlog zakona uzeo u obzir potrebe tržišta, strane radnike će se bolje zaštititi, stvara se bolji zakonski okvir i za njih i za poslodavce.
– Ovo je jedan od zakona koji će se sigurno dodatno mijenjati jer je jedan od akutnih problema zakonski okvir rada, uslovi rada i naša nasušnja potreba za radnom snagom. Iskoračili smo dva koraka naprijed. Uvažilo se dosta stvari. Hoće li se nešto vremenom korigovati, sigurno hoće, ali mislim da i strani djelatnici u svim našim branšama i poslodavci mogu biti mirniji nego prije dvije godine, a za dvije godine ćemo biti još pametniji i vidjeti što je zakon stvarno donio – kaže Banovac.
Smatra kako je produženje dozvola za sezonski rad i za boravak jako bitno, pogotovo na dubrovačkom području.
Podržava i pravila za adekvatan smještaj stranih radnika jer ‘baš je bilo katastrofalnih primjera‘.
– U Zagrebu je bio onaj užasan primjer, ne može u 120 kvadrata biti smješteno 30 ljudi. U Dubrovniku nije tako alarmantno, bila je tema da nije super adekvatno ali nikad nije to izašlo kao gorući problem – naglašava Banovac.
Zakonskim izmjenama nastoji se osigurati ravnopravni uslovi za strane radnike, zašititi ih od zlouporabe te olakšati dolazak visokokvalificirane strane radne snage u RH kroz Plavu kartu čija se valjanost produžuje s 24 na 48 mjeseci