Ovaj značajan događaj, održan u zgradi Ujedinjenih nacija u Sarajevu, naglasio je važnost jačanja uloge lokalnih zajednica kao ključnih aktera u izgradnji povjerenja i društvene kohezije.
Događaj je ujedno obilježio deset godina kontinuiranog rada na promociji dijaloga, povjerenja i saradnje kroz inicijativu Dijalog za budućnost. Pokrenuta 2014. godine u partnerstvu između Predsjedništva Bosne i Hercegovine i Ujedinjenih nacija, inicijativa je postala temelj za osnaživanje mladih, rodnu ravnopravnost i angažman zajednice – vrijednosti koje ostaju ključne za procese izgradnje održivog i inkluzivnog mira u zemlji.
“Danas obilježavamo deset godina ‘Dijaloga za budućnost’ potpisivanjem novih partnerstava s deset lokalnih zajednica – temeljem održivog mira”, izjavila je Ingrid Macdonald, rezidentna koordinatorica Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini. “Dijalog za budućnost je jedan od vodećih programa Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini i nastavit ćemo graditi na njegovim dosadašnjim uspjesima, potvrđujući našu posvećenost jačanju inkluzivnih zajednica koje daju glas onima koji rade na izgradnji povjerenja i prosperiteta širom zemlje.”
DFF3 je dio šire inicijative koju podržava Fond za izgradnju mira (PBF) generalnog sekretara Ujedinjenih nacija, globalni instrument koji pruža stratešku podršku zemljama u procesu izgradnje mira.
Ova faza inicijative zajednički se provodi u partnerstvu s UNDP-om u BiH, Antena uredom UNESCO-a u Sarajevu, i UNICEF-om u BiH, u partnerstvu sa Predsjedništvom Bosne i Hercegovine i Ministarstvom civilnih poslova Bosne i Hercegovine.
Tokom protekle decenije, Dijalog za budućnost dosegao je više od 600.000 pojedinaca, uključujući mlade lidere, edukatore i članove zajednica. Realizovane su 63 inicijative, uključujući 19 projekata prekogranične saradnje, koji su doprinijeli regionalnoj saradnji, razvijeni su ključni strateški dokumenti i uspostavljeno 30 lokalnih platformi za dijalog. Također, više od 1.200 mladih ljudi, 490 edukatora i 108 novinara prošlo je obuke za promociju mira i društvene kohezije. Uticaj ovog programa imao je ključnu ulogu u osiguravanju pristupa Bosne i Hercegovine Fondu za izgradnju mira, čime je postala jedna od samo 24 zemlje s punim pristupom ovom važnom resursu.
Ceremonija je završena svečanim potpisivanjem plaketa i dodjelom certifikata predstavnicima deset partnerskih zajednica, odabranih na osnovu detaljne analize da aktivno učestvuju u projektu DFF3. Proces odabira partnerskih zajednica uključivao je mapiranje svih 145 jedinica lokalne samouprave, terenske posjete 30 zajednica, te procjenu njihovih potreba prema jasno definiranim kriterijima.