Grupa aktivista i aktivistkinja najavila je danas protest povodom promocije filma „Ne u mojoj zemlji: srpska litijumska dilema“ režisera Petera Toma Jonesa.
„Imamo dokaze da je Rio Sava dala donacije za film koji će borbu protiv kopanja litijuma predstaviti kao nepismenost i divljaštvo“ – tvrdi Zlatko Kokanović iz Udruženja „Ne damo Jadar“.
Dok film govori da su aktivisti ruski agenti, Vučić tvrdi da su zapadni agenti, a čuli su i tvrdnje da su kineski agenti jer ne dozvoljavaju konkurenciju kineskom kopanju litijuma, priča Kokanović za BUKA magazin.
„Režiser filma je prije nekoliko mjeseci došao u Nedjeljice i snimao ljude. Najveću pažnju posvetio je Marijanti Babić, direktorici Rio Save, kćerke kompanije Rio Tinta i resornoj ministrici rudarstva. Film nas prikazuje kao divljake i nasilnike, ruske agente koji ne dozvoljavaju kopanje litijuma. Mi smo insistirali da dođemo na panel i na promociju filma. Realno bi bilo da smo druga strana u filmu, a ne da nas i sve naucnike koji su se javno izjasnili protiv projekta prikazuju kao zaostale, nepismene divljake i da nas diskredituju“- kaže Kokanović.
Udruženje građana „Ne damo Jadar“ nisu zvali da učestvuju u filmu. Slučajno su u selu snimili dvojicu članova i uzeli nekoliko izjava od njih, a potom koristili materijal grupe i članova bez dozvole i saglasnosti, kaže Kokanović.
„Upozoreni smo da režiser snima inače filmove čiji je glavni cilj predstavljanje lokalne zajednice i boraca protiv otvaranja rudnika nepismenim divljacima. Žalosno je da se Evropski parlament, najveće telo u Evropskoj uniji, spusti na taj nivo da bude jedino merilo da li će se rudnik otvoriti. SANU se izjasnio, Dragana Đorđević i njeni saradnici uradili su naučni rad koji su pokušali da oboje četiri puta i nisu uspjeli, a tu su i drugi naučnici i istraživači. Na studiji uticaja radilo je navodno 100 stručnjaka, a samo su se četiri potpisala, pa je nejasno što kriju potpis ako nešto tvrde“ – kaže Kokanović.
Kokanović napominje da „Ne damo Jadar“ raspolaže prepiskom direktorice Zavoda za zaštitu prirode i njenih zaposlenih koji su upozoravali na problematiku i zahtijevali da se ne odobri štetno rešenje o obimu studije uticaja na životnu ssredinu. Direktorica postavljena politički se u prepisci suprotstavila stavu osam kolega koji su tvrdili da projekat ne smije da se realizuje. To je još jedan vid korupcije i lomljenja političke moći preko političkih funkcija, kaže naš sagovornik.
„Očigledno je da su svi zainteresovani za srpski litijum. Na uštrb našeg zdravlja i naše životne sredine, oni i njihova deca živeli bi u bezbednoj životnoj sredini. To se dešava oglas zbog velikog nivoa korupcije, zloupotreba vlasti koja je blokirala sve institucije. Da su institucije od 2004. do danas radile svoj posao, do ovog ne bi došlo. Istražne radnje ne mogu da se vode na poljoprivrednim zemljištima od prve do četvrte klase. Vučić je optužio Rio Savu da su dali prethodnoj vlasti pare i opet niko ništa nije pokrenuo. To dovoljno govori“ – kaže Kokanović.
Našeg sagovornika ne bi iznenadilo da EU podrži ekstraktivizam, pod krinkom osiguranja nezavisnosti od Kine i Rusije, pod krinkom obezbjeđivanja jedinstvenog evropskog tržišta.
„Promeniće se još mnogo uprava Rio Save, ali neće ništa uspeti i morate da putuju iz Srbije. Reakcija javnosti nakon potpisivanja memoranduma o razumevanju i saradnji bila je protest protiv dolivanja ulja na vatru. Takvi događaji slede i u budućnosti“ – kaže Kokanović.
Rješavanjem zahtjeva studenata, oslobađanjem tužilaštva i institucija od korupcije i zloupotreba, riješiće se brojni problemi pa vjerovatno i ovaj, zaključuje naš sagovornik.